Radjotelegramy listowe wymieniane z Ameryką "via Radjo-Warszawa".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 24 maja 1927 r.
w sprawie radjotelegramów listowych wymienianych z Ameryką "via Radjo-Warszawa".

Na mocy art. 17 Ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1927 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. № 5, poz. 26) zarządzam co następuje:
§  1.
Wprowadza się. w obrocie z Ameryką "via Radjo-Warszawa" nowy rodzaj telegramów prywatnych za zniżoną opłatą pod nazwą "radjotelegramy listowe".

Radjotelegramy listowe będą przesyłane ze wszystkich urzędów telegraficznych polskich do urzędu telegraficznego w Warszawie najbliższą odsyłką pocztową, z tego zaś urzędu wydawane do New Yorku drogą radjo, z New Yorku zaś do miejsca przeznaczenia będą przesyłane: do Bostonu i Washingtonu (District Columbia) telegraficznie, do pozostałych zaś miejscowości pocztą. Taki sam sposób przesyłki stosowany będzie w kierunku odwrotnym z Ameryki do Polski.

§  2.
Telegramy prywatne mogą być przyjmowane od nadawców i przesyłane jako radjotelegramy prywatne, o ile zachowane będą następujące warunki:
a) 1
Przed adresem telegramu nadawca winien umieścić płatną wskazówkę służbową = NLT = Skrót ten wlicza się do ogólnej ilości wyrazów telegramu;
b)
z ogólnie stosowanych płatnych wskazówek służbowych dozwolonem jest posługiwanie się tylko wskazówką = poste restante = podawanej nie w formie skrótu, a w pełnem brzmieniu. Inne wskazówki jak = D = RP = TMx = i t. d. nie są dozwolone;
c)
adres telegramu winien być podany w pełnem brzmieniu, jak tego wymagają przepisy pocztowe dla przesyłek listowych, przyczem jeżeli miejscem przeznaczenia telegramu nie jest New York, Boston lub Washington, adres uzupełnia się słowami: "Post New York"; w kierunku Ameryka-Polska wszystkie adresy poza Warszawą winny być uzupełniane słowem: "Post Warsaw". Adresy umówione dozwolone są tylko w telegramach, adresowanych do New Yorku, Bostonu i Washingtonu oraz do Warszawy;
d)
tekst telegramu winien być napisany w całości w języku jawnym przy użyciu jednego tylko z następujących trzech języków: polskiego, francuskiego lub języka kraju przeznaczenia.

O ile radjotelegram listowy zawiera liczby pisane bądź słownie bądź cyframi, znaki handlowe lub ogólnie przyjęte wyrażenia skrócone, ilość tych liczb, wyrazów lub grup nie może przekraczać trzeciej części ilości płatnych wyrazów tekstu.

Nie jest dozwolonem zamieszczanie w tekście radjotelegramu listowego liczb, nazw i wyrazów, nie wiążących się logicznie z całością tekstu.

Treść radjotelegramu listowego winna być zrozumiałą dla personelu telegrafu, nadawca zaś winien na oryginale telegramu zamieścić oświadczenie, że cały telegram napisany został w języku jawnym i że nie ma innego znaczenia niż to, które wynika z treści rękopisu.

§  3. 2
Radjoteiegramy listowe nie mogą być przyjmowane od nadawców telefonem, przyjmowane są one bezpośrednio we wszystkich urzędach, w godzinach, w których urząd nadawczy pełni służbę telegraficzną.
§  4.
Radjotelegramy listowe, nadesłane pocztą z urzędów nadawczych do urzędu radjotelegraficznego w Warszawie, ten ostatni wydaje do New Yorku o każdej porze dnia lub nocy, ale dopiero po uprzedniem wydaniu wszystkich telegramów innych rodzajów.

Radjotelegramy listowe, przyjęte od New Yorku, urząd radjotelegraficzny w Warszawie przekazuje urzędowi pocztowemu Warszawa I do doręczenia lub dalszej przesyłki według przepisów dla zwykłej korespondencji listowej.

§  5.
Niedoręczalne radjotelegramy listowe urzędy pocztowe przechowują w ciągu sześciu tygodni licząc od dnia następnego po dniu nadejścia telegramu. Po upływie wskazanego terminu telegram podlega zniszczeniu bez zawiadomienia o tem nadawcy.
§  6.
Nadawcy radjotelegramu listowego nie przysługuje prawo żądania zwrotu opłat z powodu opóźnień w doręczeniu telegramu.
§  7. 3
Taksa od wyrazu radjotelegramu listowego wynosi:
a)
adresowanego do wszystkich miejscowości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, z wyjątkiem Washingtonu, oraz do wszystkich miejscowości Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej oraz Indyj Zachodnich 0,45 fr. zł.
b)
do Washingtonu (District Columbia) 0,50 fr. zł. W obu wypadkach minimum opłaty stanowi opłata za 20 wyrazów.
§  8.
Noty służbowe płatne = ST = dotyczące radjotelegramów listowych opłaca się według taryfy normalnej.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1928 r. (Dz.U.28.53.507) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 maja 1928 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1928 r. (Dz.U.28.53.507) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 maja 1928 r.
3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1928 r. (Dz.U.28.53.507) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 maja 1928 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.60.528

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Radjotelegramy listowe wymieniane z Ameryką "via Radjo-Warszawa".
Data aktu: 24/05/1927
Data ogłoszenia: 07/07/1927
Data wejścia w życie: 07/07/1927