Rejestracja maszyn i narzędzi służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 maja 1927 r.
w sprawie rejestracji maszyn i narzędzi służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 5 punkt g) i art. 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zarządzam co następuje:
§  1.
Osoby (fabryki), które wytwarzają lub magazynują maszyny i narzędzia, służące bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych, a mianowicie: krajarki do tytoniu, maszyny do wyrobu papierosów ustnikowych (napychaczki) i bezustnikowych oraz maszyny i formy do wyrobu cygar, mają obowiązek w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia zawiadomić o tem pisemnie Dyrekcją Polskiego Monopolu Tytoniowego za pośrednictwem odnośnego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych (wzór zgłoszenia w załączniku 1), a następnie w przyszłości bezzwłocznie zgłaszać do pomienionego urzędu każdą nowozbudowaną, względnie nowoprzyjętą na skład maszynę względnie narzędzia, wyżej wymienione.
§  2.
Zgłoszenia wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia należy składać we właściwym urzędzie skarbowym akcyz i monopolów państwowych w dwu równobrzmiących egzemplarzach, z których jeden po sprawdzeniu dat w nim zawartych i po potwierdzeniu daty doręczenia przez urząd, zostanie zwrócony zgłaszającemu się i służyć ma jako dowód złożenia doniesienia, drugi zaś w drodze służbowej zostanie przesłany przez tenże urząd skarbowy właściwej izbie skarbowej, która prześle go Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego.

Osoby, wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia, obowiązane są prowadzić księgi kontrolne według wzoru podanego w załączniku II, oraz każdego czasu dozwolić organom kontrolnym władz skarbowych na wstęp do wszelkich odnośnych lokali fabrycznych i magazynowych.

Poszczególne pozycje księgi kontrolnej winny być udokumentowane zgłoszeniami rejestracyjnemi i dowodami pozbycia (wywozowemi, sprzedaży i t. p.).

§  3.
Osoby, które dla celów naukowych lub wynalazczych, zajmują się budową maszyn i narzędzi, służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych (§ 1) obowiązane są niezależnie od przepisanego w § 1 niniejszego rozporządzenia zgłoszenia - wytworzone maszyny względnie narzędzia bezzwłocznie ofiarować do kupna Polskiemu Monopolowi Tytoniowemu, a w razie, jeżeli kupno nie dojdzie do skutku - wywieźć wytworzony przedmiot zagranicę w terminie, który będzie wyznaczony przez właściwy urząd skarbowy akcyz i monopolów.
§  4.
Osoby (fabryki), które zamierzają produkować względnie magazynować maszyny i narzędzia, służące bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych, winny jeszcze przed rozpoczęciem fabrykacji powiadomić o tem odnośny urząd skarbowy akcyz i monopolów, który w drodze służbowej powiadomi o tem Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego, oraz założyć wspomniane w § 2 księgi kontrolne.
§  5.
Osoby, które nie złożą w oznaczonym terminie przepisanych w § 1 tego rozporządzenia zgłoszeń, względnie złożą je niezgodnie ze stanem rzeczywistym, lub w ogólności nie zastosują się do postanowień § 2 niniejszego rozporządzenia oraz osoby, które nie zastosują się do postanowień §§ 3 i 4 niniejszego rozporządzenia, będą karane stosownie do postanowień art. 74 ustawy karnej skarbowej z dnia 2 sierpnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 105, poz. 609).
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  № I

Wzór zgłoszenia.

L.p. Oznaczenie maszyny względnie narzędzia(krajarka do tytoniu, napychaczka, maszyna bezustn. maszyny i formy do cygar) System № fabryczny Wymiar gardła przy krajarkach Wydajność w kg. lub w sztukach Popęd ręczny względnie maszynowy Data wykonania względnie przyjęcia na skład Uwagi

ZAŁĄCZNIK  № II

Wzór księgi kontrolnej.

L.p. Oznaczenie maszyny względnie narzędzia (krajarka do tytoniu, napychaczka, maszyna bezustn., maszyny i formy do cygar) System № fabryczny Wymiar gardła krajarkach Wydajność w kg. lub sztukach Popęd ręczny względnie maszynowy Data wykonania wzgl. przyjęcia na skład Data pozbycia Uwagi Notatki kontroli skarbowej

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.51.459

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja maszyn i narzędzi służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych.
Data aktu: 10/05/1927
Data ogłoszenia: 10/06/1927
Data wejścia w życie: 10/06/1927