Ustalenie regulaminu Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 10 maja 1927 r.
o ustaleniu regulaminu Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego.

Na podstawie art. 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 stycznia 1927 r. o utworzeniu Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego (Dz. U. R. P. № 3, poz. 14) zarządzam co następuje:
§  1.
Tryb zwoływania posiedzeń i sposób prowadzenia posiedzeń ustala regulamin objęty przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Zebrania Głównej Rady naprawy ustroju rolnego zwołuje Minister Reform Rolnych, zebrania zaś Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego zwołuje wojewoda w porozumieniu z prezesem okręgowego urzędu ziemskiego.
§  3. 1
Zebrania oznaczone w § 2 winny się odbywać przed ustaleniem planu prac na dany rok, a nadto w miarę potrzeby i w innych terminach.
§  4.
Powiadomienie członków Rad (p.p. b i c art. 2) o terminie i porządku dziennym mającego nastąpić zebrania uskutecznia się listami poleconemi, wysyłanemu przynajmniej na 2 tygodnie przed terminem danego zebrania.
§  5.
Jeżeli członek Rady życzy sobie, ażeby pewna sprawa w ramach art. 3 względnie 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 stycznia 1927 r. była przedmiotem obrad Rady, winien zgłosić zwołującemu co najmniej na 5 dni przed terminem zebrania odnośny wniosek. Zwołujący zebranie może taki wniosek odrzucić bez podawania powodów swej decyzji, jednak wniosek ten winien być poddany pod obrady na żądanie większości członków Rady, obecnych na posiedzeniu.
§  6.
Jeżeli zebraniu Wojewódzkiej Rady naprawy ustroju rolnego przewodniczy wojewoda, wówczas prezes okręgowego urzędu ziemskiego lub też delegat specjalnie wyznaczony przez Ministra Reform Rolnych (art. 7), o ile nie jest członkiem Rady (art. 2), uczestniczy w zebraniu jedynie z głosem doradczym. Również z głosem doradczym mogą brać udział w zebraniach Rad osoby delegowane przez Ministra Reform Rolnych, właściwego wojewodę, lub prezesa okręgowego urzędu ziemskiego, jak również osoby zaproszone przez przewodniczącego.
§  7.
Zebranie jest ważne, jeżeli uczestniczy w niem przynajmniej połowa osób, wchodzących w skład Rady.

Uchwały zapadają większością głosów. W razie równości głosów uważa się za przyjęte zdanie, za którem oświadczył się przewodniczący.

Członkom Rad, którzy zostali przegłosowani, służy prawo żądania zaznaczenia w protokóle zebrania o stanowisku przez nich zajętem. Służy im również prawo zgłoszenia w ciągu 3 dni uzasadnienia swego stanowiska na piśmie; uzasadnienie to winno być dołączone do protokółu.

§  8.
Poszczególni członkowie Rad oraz osoby obecne na zebraniu (§ 6) mogą w sprawie, objętej jednym punktem porządku dziennego, zabierać głos najwyżej 4 razy; dotyczy to i prezesa okręgowego urzędu ziemskiego lub delegata Ministra Reform Rolnych (art. 7), o ile nie przewodniczą na danem zebraniu.

Przewodniczący może zamknąć lub przerwać dyskusję. Dyskusja może być też zamknięta lub przerwana na żądanie większości członków Rady, obecnych na zebraniu.

§  9.
Protokół obrad prowadzi sekretarz wyznaczony przez Ministra Reform Rolnych (dla Głównej Rady), lub przez prezesa okręgowego urzędu ziemskiego (dla Wojewódzkiej Rady), z pośród podległych im urzędników. W protokóle winny być uwidocznione nietylko uchwały, ale i przedmiot dyskusji. Protokół podpisują przewodniczący i sekretarz.
§  10.
W ciągu 14 dni od daty zakończenia zebrania przesyła przewodniczący listem poleconym protokół zebrania wszystkim członkom Rady. Niezgłoszenie przez członków uwag do protokółu w ciągu 14 dni od daty wysłania tych protokółów jest równoznaczne z przyjęciem ich do wiadomości. Nadesłane uwagi, o ile nie zostaną uwzględnione przez przewodniczącego, dołącza się do protokółu.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1928 r. (Dz.U.28.8.60) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 stycznia 1928 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.47.430

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie regulaminu Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego.
Data aktu: 10/05/1927
Data ogłoszenia: 31/05/1927
Data wejścia w życie: 31/05/1927