Postępowanie sądowe w razie naruszenia postanowień art. 22 Konstytucji.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 kwietnia 1927 r.
o postępowaniu sądowem w razie naruszenia postanowień art. 22 Konstytucji.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Sąd Najwyższy wszczyna postępowanie o naruszenie przez posła na Sejm Rzeczypospolitej postanowień art. 22 Konstytucji na pisemne żądanie Marszałka Sejmu lub Najwyższej Izby Kontroli. W żądaniu należy wymienić posła, określić zarzucone mu naruszenie i wskazać poszlaki.

Art.  2.

Sąd Najwyższy rozpoznaje sprawy, przewidziane w artykule poprzednim, w składzie pięciu sędziów, po wysłuchaniu prokuratora.

Art.  3.

Sąd umarza sprawę na posiedzeniu niejawnem, jeśli niema cech naruszenia postanowień art. 22 Konstytucji; w przeciwnym razie przekazuje sprawą do dochodzenia.

Art.  4.

Dochodzenie przeprowadza sędzia Sądu Najwyższego, wyznaczony przez Pierwszego Prezesa Sądu.

Sędzia ten władany jest przedsiębrać poszczególne czynności na całym obszarze Państwa, stosując przepisy dotyczące śledztwa według ustawy postępowania karnego, obowiązującej w stolicy Państwa. Może także zwracać się do miejscowo właściwych sędziów śledczych i sądów powiatowych (pokoju) o wykonanie poszczególnych czynności lub zadań. Sędziowie i sądy wezwane stosują przepisy, obowiązująca w miejscu ich urzędowania.

Świadków i biegłych można przesłuchać pod przysięgą.

Art.  5.

Dochodzeniem objąć należy fakty, badane już w drodze pozasądowej (art. 1), tylko wówczas, jeśli sędzia prowadzący dochodzenie lub Sąd Najwyższy uznają to za potrzebne.

Przed zamknięciem dochodzenia należy umożliwić posłowi obwinionemu zaznajomienie się z treścią zebranych dowodów i w razie potrzeby dochodzenie uzupełnić.

Art.  6.

Akta dochodzenia będą przesłana Pierwszemu Prokuratorowi przy Sądzie Najwyższym, który złoży Sądowi wniosek na piśmie wraz z uzasadnieniem.

Sąd rozpatrzy wniosek na posiedzeniu niejawnem i bądź umorzy sprawę, bądź zarządzi rozprawę jawną, bądź poleci dochodzenie uzupełnić. Zarządzając rozprawę, Sąd prześle obwinionemu posłowi odpis swej decyzji wraz z odpisem wniosku prokuratorskiego.

W razie uzupełnienia dochodzenia mają zastosowanie przepisy ustępu l i 2 niniejszego artykułu.

Art.  7.

Na rozprawie jawnej jeden z członków składu sądzącego, wyznaczony przez prezesa, przedstawi stan faktyczny sprawy.

Akta dochodzenia, nie wyłączając dowodów zebranych w drodze pozasądowej (art. 1), można odczytać według uznania Sądu w całości lub w części.

Sąd zarządzi bezpośrednie przeprowadzenie dowodu, jeśli uzna to za potrzebne.

O dniu rozprawy zawiadamia się. prokuratora, posła oraz jego obrońcę. Niestawiennictwo posła i jego obrońcy nie wstrzymuje rozpoznania sprawy.

Art.  8.

W razie stwierdzenia zasadności zarzutu, uczynionego posłowi, Sąd orzeka, że poseł dopuścił się naruszenia art. 22 Konstytucji i ulega skutkom, przewidzianym w ustępie końcowym tegoż artykułu.

Art.  9.

Sąd przesyła odpisy wyroku motywowanego lub decyzji umarzającej postępowanie Marszałkowi Sejmu, Prezesowi Rady Ministrów, Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli i posłowi.

Art.  10.

O ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej, będą w Sądzie Najwyższym stosowane odpowiednio przepisy ustawy postępowania karnego, obowiązującej w stolicy Państwa.

Art.  11.

Wniesienie powództwa do sądu właściwego o nieważność umów sprzecznych z art. 22 Konstytucji oraz o utratę korzyści osobistych od Rządu otrzymanych należy do Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej na zlecenie Najwyższej Izby Kontroli.

Przepis powyższy ma odpowiednie zastosowanie do żądania od władzy administracyjnej odebrania koncesji.

Art.  12.

Rozporządzenie niniejsze stosuje się również do senatorów; uprawnienia Marszałka Sejmu służą Marszałkowi Senatu.

Art.  13.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  14.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024