Uiszczanie opłat sądowych na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Lublinie, Warszawie i Wilnie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚĆ
z dnia 25 marca 1927 r.
w sprawie uiszczania opłat sądowych na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Lublinie, Warszawie i Wilnie.

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 3 czerwca 1921 r. o Kontroli Państwowej (Dz. U. R. P. № 51, poz. 314) w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Najwyższą Izbą Kontroli zarządza się co następuje:
§  1.
Wszelkie opłaty sądowe, z wyjątkiem wymienionych w § 2, uiszczane są znaczkami sądowemi.
§  2.
Wyłącznie gotówką bada uiszczane opłaty następujące:
1)
opłaty w postępowaniu hipotecznem z wyjątkiem wypadków, wskazanych w art. 40 przep. tymcz. o kosztach sądowych (załącznik do rozporządzenia Min. Spraw. z dnia 18 marca 1924 r. Dz. U. R. P. № 28, poz. 284),
2)
opłaty w postępowaniu rejestracyjnem,
3)
opłaty stosunkowe w postępowaniu upadłościowem,
4)
opłaty w sprawach karnych z wyjątkiem wypadków, wskazanych w art. 671 przep. tymcz. o kosztach sądowych, kary i grzywny,
5)
koszty postępowania w sprawie (art. 22-29 przep. tymcz. o kosztach sądowych),
6)
wszelkie inne opłaty, jeżeli wysokość ich przewyższa 50 zł.
§  3.
Wszelkie opłaty gotówkowe, wymienione w § 2, mogą być wnoszone do kas skarbowych bądź bezpośrednio, bądź za pośrednictwem pocztowej kasy oszczędności.

Opłaty te mogą również przyjmować na podstawie obowiązujących przepisów sądy wszystkich instancyj oraz specjalni poborcy Ministerstwa Sprawiedliwości, a mianowicie: notarjusze, pisarze hipoteczni i komornicy z tem jednak zastrzeżeniem, że sądom pokoju wolno przyjmować kary i grzywny jedynie w tych wypadkach, gdy są one wpłacane bezpośrednio przez strony, bez udziału organów egzekucyjnych, inne zaś opłaty, wymienione w punkcie 4 § 2-go, tylko o tyle, o ile na miejscu niema kas skarbowych lub urzędu pocztowego albo też o ile kasa skarbowa i urząd pocztowy są w danej chwili nieczynne.

§  4.
Sprzedaż znaczków sądowych odbywa się w sądach wszystkich instancyj.

Niezużyte przez interesantów znaczki sądowe nie mogą być przyjmowane zpowrotem.

§  5.
W razie niemożności wydania osobom zainteresowanym żądanych przez nie znaczków z powodu przejściowego braku tychże znaczków, sądy wszelkich instancyj obowiązane są przyjąć należną opłatę sądową w gotówce i odpowiednio ją zarachować, wydając wzamian pokwitowanie na ogólnych zasadach.
§  6.
Minister Sprawiedliwości każdorazowo ogłosi w Monitorze Polskim oraz w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości kategorje znaczków sądowych puszczonych w obieg.
§  7.
Znaczki sądowe nakleja się jedne obok drugich lub jedne pod drugiemi, o ile pozwala na to miejsce, bez odstępów na pierwszej stronie podania, pisma względnie załącznika.

Znaczki sądowe nakleja się w aktach sprawy na oryginałach dokumentów, decyzyj i t. p., pozostających w aktach; na wydawanych zaś stronom dokumentach należy zrobić wzmiankę o wysokości uiszczonej opłaty.

Jeżeli w myśl obowiązujących przepisów wolno pewnego rodzaju wnioski i prośby składać ustnie do protokółu lub jeżeli uiszcza się opłaty w toku przewodu sądowego, należy wzamian za dostarczoną przez stronę opłatę nakleić odpowiednie znaczki sądowe na odnośnym protokóle.

§  8.
Znaczki sądowe kasują w Sądzie Najwyższym, sądach apelacyjnych i okręgowych sekretarze, w sądach pokoju - sędziowie a w urzędach sądowych - komornicy i pisarze hipoteczni.

Naklejone znaczki sądowe należy skasować (unieważnić) przez dziurkowanie zapomocą specjalnie do tego przeznaczonych dziurkaczy.

W razie przejściowego braku lub uszkodzenia dziurkacza znaczki należy skasować przez przekreślenie znaczków na krzyż atramentem, tak aby końce kresek przechodziły na papier. W obu wypadkach kasowania znaczków, zarówno zapomocą dziurkaczy jak i atramentem, należy zaznaczyć na znaczkach datę ich skasowania oraz obok nich sumą, na jaką skasowano znaczki, i położyć podpis kasującego.

§  9.
Decyzje w sprawie zwrotu nienależnie lub nadmiernie pobranej opłaty wydaje sąd, mający prawo asygnowania, na prośbę płatnika.

O wydaniu asygnacji, zarządzającej zwrot opłaty sądowej w całości lub części, należy odnotować przy odnośnych pozycjach przychodowych w księgach kasowych względnie na odnośnym dokumencie obok naklejonych znaczków sądowych z wymienieniem kwoty zwróconej.

§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 10 dni po ogłoszeniu na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Lublinie, Warszawie i Wilnie.

Z chwilą tą tracą moc obowiązującą sprzeczne z tem rozporządzeniem przepisy, a w szczególności rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 448).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.38.344

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uiszczanie opłat sądowych na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Lublinie, Warszawie i Wilnie.
Data aktu: 25/03/1927
Data ogłoszenia: 25/04/1927
Data wejścia w życie: 06/05/1927