Likwidacja funduszów, przeznaczonych na cele parcelacji i osadnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1927 r.
w sprawie likwidacji funduszów, przeznaczonych na cele parcelacji i osadnictwa.

Na podstawie art. 83 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 № 1, poz. 1) zarządza się co następuje:
§  1.
Poszczególne fundusze, które na mocy ustaw skarbowych bądź przepisów ogólnych lub dzielnicowych, obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej, były przeznaczone na cele, związane ze sfinansowaniem parcelacji i osadnictwa, a w szczególności na cele pomocy kredytowej dla osadników- dzieli się ze względu na niżej podany sposób i czas likwidacji tych funduszów na następujące trzy kategorje:
I.
Kategorją A, obejmującą:
a)
fundusz osadniczy 70.000.000 marek, utworzony na mocy uchwały Sejmu z dnia 19 grudnia 1919 r. (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1920 r. Dz. U. R. P. № 47, poz. 290);
b)
fundusz 83.000.000 marek, utworzony na mocy uchwały Rady Ministrów z dnia 23 marca 1921 r.;
c)
fundusz 1.000.000.000 marek, figurujący w p. 2 § 11 dz. 111 budżetu wydatków Ministerstwa Robót Publicznych na r. 1922, przeznaczony na zabudowanie się;
d)
fundusz 50.000.000.000 marek, tudzież dotacje budżetowe, przeznaczone na pomoc kredytową dla osadników na podstawie zasad ustawy z dnia 19 kwietnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 54, poz. 375);
e)
fundusze wyasygnowane Ministerstwu Reform Rolnych przez Skarb Państwa na pomoc kredytową dla optantów na mocy ustawy z dnia 30 września 1926 r. o prowizorjum budżetowem na czas od 1 października do 31 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 99, poz. 571);
f)
Wojskowy Fundusz Ziemski, utworzony na mocy dekretu b. Naczelnego Dowódcy Wojsk Litwy Środkowej № 214 z r. 1921, zmienionego częściowo rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 34, poz. 354);
g)
fundusze czerpane na pomoc kredytową z funduszu obrotowego na cele wykonania reformy rolnej (budżet Ministerstwa Reform Rolnych, względnie b. Głównego Urzędu Ziemskiego);
h)
fundusze czerpane na udzielanie niskoprocentowych zasiłków dla inwalidów i żołnierzy na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1922 r. z funduszu obrotowego na cele wykonania reformy rolnej (budżet Ministerstwa Reform Rolnych, względnie b. Głównego Urzędu Ziemskiego);
i)
fundusze składające się; z wpływów z tytułu zwrotu przez osadników wojskowych, którzy nie zagospodarowali swych działek, udzielonych im zapomóg na zagospodarowanie się oraz fundusze składające się z wpływów z tytułu zwrotu przez osadników wojskowych sum, stanowiących nadwyżkę ponad wysokość należnych im zapomóg.
II.
Kategorję B, obejmującą fundusz 2.000.000.000 marek, utworzony na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojsk Polskich (Dz. U. R. P. z r. 1921 № 4, poz. 18).
III.
Kategorję C, obejmującą inne fundusze, wskazane w art. 83 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej.
§  2.
1)
Wszystkie wpływy z tytułu zwrotu pożyczek i zapomóg, udzielonych z funduszów zaliczonych w § 1 do kategorji A, winny być przelewane do funduszu zapomóg i kredytu ulgowego.

Powyższy przepis odnosi się do sum, które wpłynęły po dniu 9 stycznia 1926 r. z tytułu wyżej wymienionych pożyczek.

2)
Sumy z tytułu zwrotu pożyczek, udzielonych z funduszu zaliczonego w § 1 do kategorji B, które wpłyną po dniu 31 marca 1927 r., winny być przelewane do funduszu zapomóg i kredytu ulgowego.
3)
Fundusze zaliczane w § 1 do kaletgorji C, będą zlikwidowane na zasadach i w czasie, które ustali osobne rozporządzenie Rady Ministrów na wniosek Ministra Reform Rolnych i Ministra Skarbu.
§  3.
Przepisy niniejszego rozporządzenia, dotyczące przelewania do funduszu zapomóg i kredytu ulgowego poszczególnych wpływów z tytułu zwrotu pożyczek i zapomóg, dotyczą również odnośnych odsetek, kar za zwłokę i wszelkich należności ubocznych, związanych z udzielonemi pożyczkami lub zapomogami, z wyjątkiem sum wpłaconych przez dłużników tytułem dodatku administracyjnego na rzecz Państwowego Banku Rolnego.
§  4. 1
W celu jednolitego uregulowania spłaty pożyczek i zapomóg, udzielonych osadnikom z poszczególnych funduszów, zaliczonych w § 1 do kategorji A i B, Minister Reform Rolnych ma prawo:
a)
ustalić na dzień 1 lipca 1927 r., 1 stycznia 1928 r. lub 1 lipca 1928 r.) a to zależnie od uznania Ministra Reform Rolnych ogólne zadłużenie dłużnika z tytułu wszystkich pożyczek i pomocy, jakie tenże od Skarbu Państwa otrzymał, z doliczeniem zaległych odsetek od kapitałów - i przerachować te należności na złote w złocie według kursu złotego w złocie na dzień ustalenia zadłużenia;
b)
ustalić stopę procentową od należności oznaczonej w sposób podany w punkcie a) niniejszego paragrafu na 4 od 100 rocznie i wyznaczyć spłatą tej należności w ratach amortyzacyjnych na okres lat 15, poczynając od 5-go roku od daty udzielenia dłużnikowi najwyższej z otrzymanych przez niego pożyczek, na zasadach zawartych w rozporządzeniu Ministra Reform Rolnych z dnia 23 grudnia 1926 r. o zasadach administrowania i dysponowania funduszem zapomóg i kredytu ulgowego (Dz. U. R. P. z r. 1927 № 7, poz. 51).

Jeżeli wysokość półrocznej raty amortyzacyjnej ustalona w sposób powyższy będzie stanowić sumę niższą niż 20 złotych w złocie, okres spłaty należności może być odpowiednio skrócony, tak, aby należność została spłacona w półrocznych ratach, nie niższych niż 20 złotych w złocie;

c)
zobowiązać dłużnika do opłacania, począwszy od daty ustalenia zadłużenia (l stycznia 1927 r. względnie 1 lipca 1927 r.) aż do rozpoczęcia amortyzowania kapitału, odsetek od ustalonego zadłużenia oraz dodatku administracyjnego na rzecz Państwowego Banku Rolnego;
d)
udzielać poszczególnym dłużnikom w wypadkach zasługujących na uwzględnienie indywidualnych ulg w spłacie należności zarówno samych odsetek, jak też i rat amortyzacyjnych, na zasadach przewidzianych w § 24 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z d. 23 grudnia 1926 r. o zasadach administrowania i dysponowania funduszem zapomóg i kredytu ulgowego.
§  5.
1)
Likwidacja poszczególnych funduszów nie pociąga za sobą zmiany warunków, na których udzielone zostały z tych funduszów pożyczki, o ile dłużnik nie wyraził na nią swej zgody.
2)
Jeżeli dłużnik nie zgodzi się na warunki, ustalone na zasadzie § 4 niniejszego rozporządzenia pożyczki, których termin płatności już minął, winny być ściągnięte.
§  6.
Czynności związane z likwidacją funduszów, o których mowa w niniejszem rozporządzeniu, będą powierzone Państwowemu Bankowi Rolnemu, który pobierać będzie za nie od dłużników dodatek administracyjny w wysokości ustalonej przez Ministra Reform Rolnych.
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Reform Rolnych.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 31 marca 1927 r.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1928 r. (Dz.U.28.11.88) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1928 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.37.330

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Likwidacja funduszów, przeznaczonych na cele parcelacji i osadnictwa.
Data aktu: 01/04/1927
Data ogłoszenia: 21/04/1927
Data wejścia w życie: 21/04/1927, 31/03/1927