Zatwierdzenie taryfy kolei Rawicz-Kobylin na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 28 lutego 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zatwierdzeniu taryfy kolei Rawicz-Kobylin na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów. 1

Na mocy artykułu 4 punkt 8 i 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57. poz. 580) oraz artykułu 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567), zarządza się co następuje:
§  1. 2
Na kolei Rawicz-Kobylin zatwierdza się taryfą na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów o brzmieniu następującem:

TARYFA KOLEI RAWICZ-KOBYLlN

na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów.

Obowiązuje od dnia 15 marca 1927 r.

WSTĘP

1.
Taryfa niniejsza obowiązuje przy przewozie osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów, zwłok i zwierząt żywych w komunikacji miejscowej pomiędzy stacjami kolei Rawicz - Kobylin.*).
2.
Taryfę niniejszą oraz wszelkie jej zmiany i uzupełnienia ogłasza Ministerstwo Komunikacji w Dzienniku Ustaw R. P., a zarząd kolei Rawicz- Kobylin w Orędowniku powiatu rawickiego, gostyńskiego i krotoszyńskiego.

Rozdział  A

Przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych odbywa się na zasadach taryfy polskich kolei normalnotorowych na przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych z następującemi odchyleniami:

W części I-szej.

Do art. 39. (Przechowywanie bagażu).

Kolej Rawicz - Kobylin nie ma obowiązku urządzania przechowalni bagażu na stacjach.

Do art. 40, 41, 42 i 43. (Przewóz przesyłek nadzwyczajnych).

Kolej Rawicz - Kobylin tymczasowo nie przyjmuje do przewozu przesyłek nadzwyczajnych, czasopism, broszur i książek.

W cząści II-giej.

Do Przepisów Taryfowych.

1.
Opłaty za przejazd pociągami osobowemi i mieszanemi oblicza się strefami po 5 klm., przyczem każda zaczęta strefa liczy się za pełną strefę.
2.
Ceny biletów oblicza się według opłat jednostkowych, podanych w punkcie 4-tym Rozdziału I. A. z tą zmianą, że opłaty jednostkowe klasy III podwyższa się o 25%, klasy IV o 50%.
3.
Cena biletów peronowych wynosi 30 gr. Miesięcznych biletów peronowych kolej Rawicz - Kobylin nie wydaje.
4.
Opłata najniższa za przewóz psa wynosi 30 gr.
5.
Opłatę za bagaż oblicza się strefami po 5 km., przyczem każde zaczęte 5 km. liczy się za pełną strefę.
6.
Opłaty na przewóz bagażu bez względu na rodzaj pociągu, od każdych 10 kg. i za nową strefę (stawki przewozowe) oblicza się po 1,2 gr. za kilometr.

Najniższa należność za przewóz bagażu (również rowerów) wynosi 30 gr.

Rozdział  B.

Przewóz towarów, zwłok i zwierząt żywych.

Przepisy przewozowe i taryfowe.

Przewóz towarów, zwłok i zwierząt żywych odbywa się na zasadach: Taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce Część I oraz Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych Części II, III, IV i V z następującemi odchyleniami:

1.
Za przewóz towarów, z wyjątkiem zwłok i zwierząt, w komunikacji miejscowej pomiędzy stacjami kolei Rawicz-Kobylin pobiera się opłaty przewozowe, obowiązujące na polskich kolejach państwowych z podwyższeniem o 50%.
2.
Taryfy wyjątkowe, zawarte w Części V Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, nie mają zastosowania do przewozów w komunikacji miejscowej pomiędzy stacjami kolei Rawicz-Kobylin.

Natomiast w komunikacji tej obowiązują następujące taryfy wyjątkowe:

TARYFA WYJĄTKOWA № 1.

Na przewóz buraków cukrowych (z grupy 4).

a)
Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei Rawicz-Kobylin do stacji Miejska Górka.
b)
Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według opłat klasy VIII Tabeli opłat przewozowych, zawartej w części IV Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych z podwyższeniem o 25%.

TARYFA WYJĄTKOWA № 2.

Na przewóz wytłoków buraczanych (wysłodzin) niemelasowanych wstanie mokrym (z gr. 17 e) 1) oraz wapna defekacyjnego z cukrowni (z gr. 74 a).

a)
Obszar ważności. Od stacji Miejska Górka do wszystkich stacyj kolei Rawicz - Kobylin.
b)
Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według opłat klasy wyjątkowej G, zawartych w Tabeli opłat przewozowych do taryf wyjątkowych Części V Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, bez 50% podwyższenia.

Taryfa wyjątkowa Nr. 3

Na wywóz cukru, rafinady, mączki i kryształu oraz cukru żółtego z grupy 17 poz. a) i b):

1.
Obszar ważności. Od stacji Kobylin do granicy Państwa pod Rawiczem w kierunku Wehrse.
2.
Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się po 32 grosze za 100 kg.
3.
Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadawane aa bezpośrednim listem przewozowym ze stacji Zduny przez Krotoszyn - Kobylin do stacji Steinau - Oderhafen.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 marca 1927 r.

Od tegóż dnia tracą moc obowiązującą taryfy, stosowane dotychczas na kolei Rawicz - Kobylin.

*) W komunikacji bezpośredniej pomiędzy stacjami kolei Rawicz - Kobylin, a stacjami polskich kolei państwowych lub odwrotnie, obowiązują:

"Taryfa na przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych między stacjami polskich kolei państwowych z jednej, a stacjami kolei Rawicz- Kobylin z drugiej strony" i "Taryfa na przewóz towarów, zwłok i zwierząt żywych między stacjami polskich kolei państwowych z jednej, a stacjami kolei Rawicz-Kobylin z drugiej strony.

1 Rozporządzenie zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1927 r. (Dz.U.27.35.315) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1927 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
2 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1927 r. (Dz.U.27.103.901) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 listopada 1927 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 maja 1928 r. (Dz.U.28.57.543) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1928 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.23.184

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie taryfy kolei Rawicz-Kobylin na przewóz osób, psów, bagażu, przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów.
Data aktu: 28/02/1927
Data ogłoszenia: 14/03/1927
Data wejścia w życie: 15/03/1927