Wystawy i targi gospodarcze.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 listopada 1927 r.
o wystawach i targach gospodarczych.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.
1)
Na urządzanie wystaw oraz targów (jarmarków, kiermaszów) gospodarczych wymagane jest zezwolenie władzy.
2)
Zezwoleń na urządzanie wystaw i targów o charakterze przemysłowo-handlowym udziela Minister Przemysłu i Handlu.
3)
Zezwoleń na urządzanie wystaw rolniczych udziela Minister Rolnictwa.
4)
Zezwoleń na urządzanie wystaw i targów przemysłowo-rolniczo-handlowych udziela Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
5)
Zezwoleń na urządzanie wystaw higjeniczno-sanitarnych udziela Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Spraw Wojskowych.
6)
Wystawianie wyrobów przemysłowych, związanych bezpośrednio z obroną Państwa i stanowiących obecny sprzęt uzbrojenia armji (jak: bron, amunicja, maski gazowe, materjały wybuchowa i t. d.), może nastąpić po każdorazowem uzyskaniu zezwolenia Ministra Spraw Wojskowych.
7)
Zezwolenia udzielane są po wysłuchaniu opinji właściwych izb przemysłowo-handlowych, rzemieślniczych, względnie rolniczych oraz w razie potrzeby również odpowiednich organizacyj społeczno-gospodarczych.
Art.  2.

Uprawnienia, wynikające z niniejszego rozporządzenia, właściwi ministrowie (art. 1) władni są przelewać na władze wojewódzkie administracji ogólnej.

Art.  3.
1)
Na wystawach mogą być udzielane odznaczenia honorowe, pieniężne lub przedmiotowe przez organizacje wystawowe oraz instytucje samorządowe, gospodarcze i społeczne.
2)
Zainteresowani ministrowie są uprawnieni do udzielania specjalnych odznaczeń państwowych każdy w swoim zakresie działania.
3)
Rozporządzenie Rady Ministrów ustali formę i rodzaje odznaczeń państwowych.
Art.  4.

Rozporządzenie niniejsze nie ma zastosowania:

a)
do targów gminnych, normowanych rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. № 53, poz. 468),
b)
do wystaw i targów, urządzanych przez instytucje państwowe; instytucje te jednak obowiązane są zawiadomić każdorazowo o zamierzonej wystawie lub targach właściwego ministra (art. 1),
c)
do wystaw względnie targów, urządzanych przez poszczególnych przedsiębiorców wyłącznie celem reklamy lub sprzedaży towarów własnych lub należących do ich mocodawców,
d)
do wystaw prac, urządzanych przez szkoły, kursy rzemieślnicze i przemysłowe oraz analogiczne instytucje,
e)
do spędów i pokazów zwierząt domowych.
Art.  5.

Kto urządza wystawy lub targi gospodarcze wbrew postanowieniom niniejszego rozporządzenia lub przepisom na jego podstawie wydanym, ulegnie karze grzywny od 100 zł. do 10.000 zł.

Do orzekania powołane są sądy powiatowe (pokoju).

Art.  6.

Niezależnie od pociągnięcia winnych do odpowiedzialności karnej, właściwa powiatowa władza administracji ogólnej obowiązana jest nie dopuścić do otwarcia wystawy lub targów gospodarczych lub zamknąć już otwarte, o ile wystawa lub targi zostały urządzone wbrew postanowieniom niniejszego rozporządzenia lub przepisom na jego podstawie wydanym.

Art.  7.

Szczegółowe przepisy, dotyczące trybu wnoszenia podań, warunków, jakie winni wypełnić organizatorowie wystaw i targów gospodarczych, oraz trybu nadawania odznaczeń, ustali rozporządzenie wykonawcze, które wydadzą Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art.  8.
1)
Osobom fizycznym lub prawnym, którym na podstawie koncesji lub upoważnienia rządowego będzie przysługiwało w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia prawo urządzania targów i wystaw, będą wydane nowe zezwolenia w myśl art. 1 niniejszego rozporządzenia, jeżeli do dnia 31 grudnia 1927 r. wniosą udokumentowane podania.
2)
Od obowiązku uzyskania nowego zezwolenia jako też wnoszenia podania, przewidzianego w poprzednim ustępie, zwolnione są osoby, które przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia uzyskały prawo odbycia wystaw lub targów gospodarczych w czasie do dnia 31 grudnia 1927 r.
3)
Zezwolenia, przewidziane w art. 1 niniejszego rozporządzenia, nie będą wymagane na urządzanie wystaw lub targów gospodarczych, które odbędą się w czasie do dnia 31 grudnia 1927 r., a to w tych wypadkach, w których w myśl dotychczasowych przepisów nie istniał obowiązek uzyskania koncesji lub zezwolenia.
Art.  9.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrom: Przemysłu i Handlu, Rolnictwa, Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości, każdemu we właściwym zakresie działania.

Art.  10.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 grudnia 1927 roku i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Na obszarze województwa śląskiego rozporządzenie niniejsze wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia zgody na nie Sejmu Śląskiego, nie wcześniej jednak, niż w terminie, określonym w poprzednim ustępie.

Z chwilą wejścia w życie rozporządzenia niniejszego tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy prawne z niem sprzeczne.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.102.884

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Wystawy i targi gospodarcze.
Data aktu: 17/11/1927
Data ogłoszenia: 24/11/1927
Data wejścia w życie: 15/12/1927