Czechosłowacja-Polska. Porozumienie Prowizoryczne regulujące stosunki ekonomiczne. Warszawa.1925.04.07.

POROZUMIENIE PROWIZORYCZNE
regulujące stosunki ekonomiczne pomiędzy Rzecząpospolitą Polską, a Republiką Czeskosłowacką,
podpisane w Warszawie dnia 7 kwietnia 1925 roku.

(Ratyfikowane zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 1925 r. - Dz. U. R. P. Nr. 83, poz. 562).

Przekład

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, STANISŁAW WOJCIECHOWSKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia siódmego kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku podpisane zostało w Warszawie Porozumienie Prowizoryczne, regulujące stosunki ekonomiczne pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką, o następującem brzmieniu dosłownem:

POROZUMIENIE PROWIZORYCZNE

regulujące stosunki ekonomiczne pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką.

Niżej podpisani, należycie upełnomocnieni do zawarcia Porozumienia Prowizorycznego, regulującego stosunki ekonomiczne pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czoskosłowacką postanowili, co następuje:

I.

Towary, produkty naturalne lub fabryczne jednej z Wysokich Układających się Stron nie będą podlegały, przy ich imporcie na terytorjum cłowe drugiej Strony, cłom lub opłatom, to jest wszelkim taksom nadzwyczajnym i surtaksom - innym lub wyższym niż te, które są lub będą pobierane od towarów lub produktów jakiegokolwiek Państwa trzeciego.

Przy eksporcie z terytorjum cłowego jednej z Wysokich Układających się Stron na terytorjum cłowe drugiej Układającej się Strony nie będą pobierane opłaty eksportowe ani opłaty inne lub wyższe, niż przy eksporcie tych samych przedmiotów dla Państwa najbardziej uprzywilejowanego pod tym względem. Poza tem, pod innym względem, każda z Wysokich Układających się Stron zobowiązuje się nie traktować importu i eksportu, w stosunkach z drugą Stroną, inaczej lub mniej korzystnie niż to przysługuje jakiemukolwiek bądź trzeciemu Państwu; mianowicie w tem co się tyczy przepisów celnych i ich zastosowania, sposobu sprawdzenia i badania towarów importowanych, warunków płacenia ceł i opłat, klasyfikacji i objaśnień taryf i wykonywania monopoli.

II.

Postanowienia artykułu poprzedniego nie stosują się:
1)
do ulg obecnie przyznanych lub tych, które mogłyby być przyznane w przyszłości Państwom sąsiadującym dla ułatwienia handlu miejscowego pomiędzy mieszkańcami pasa pogranicznego;
2)
do ulg specjalnych, wynikających z unji celnej;
3)
do systemu celnego, przewidzianego w art. 222 Traktatu w St. Germain i w art. 205 Traktatu w Trianon;
4)
do przejściowego systemu celnego między częściami Polską a Niemiecką Górnego Śląska, przewidzianych Umową Polsko-Niemiecką w Genewie z dn. 15 Maja 1922 r.

III.

Poza tem obydwie Strony Układające się dadzą rozporządzenie swym zarządom kolejowym, aby przedsięwzięły środki w celu wykonania prowizorycznie w okresie 10 dni od dnia podpisania Konwencji Handlowej pomiędzy Republiką Czeskosłowacką i Polską postanowień Umowy Kolejowej, dotyczącej taryf, w sprawie obniżenia taryf dla tranzytu towarów z Polski przez Republikę Czeskosłowacką i dla tranzytu towarów z Republiki Czeskiej przez Polskę.

IV.

Niniejsze Porozumienie Prowizoryczne będzie ratyfikowane i będzie obowiązywało od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, co nastąpi w Pradze.

Jednakże obydwa Rządy zgodziły się na prowizoryczne wprowadzenie go w życie od dnia podpisania Konwencji Handlowej między Republiką Czeskosłowacką a Rzecząpospolitą Polską.

Niniejsze Porozumienie Prowizoryczne pozostaje w mocy do chwili wprowadzenia w życie Konwencji Handlowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką.

W razie gdyby powyższa Konwencja Handlowa nie była ratyfikowana w przeciągu trzech miesięcy od dnia jej podpisania, Rząd Czeskosłowacki ma prawo ograniczyć zniżką taryf tranzytowych, przyznanych towarom polskim, zgodnie z Umową Kolejową wzmiankowaną w artykule poprzednim, najwyżej do połowy taks manipulacyjnych w ten sposób, że za przesyłki węgla przypadać będzie zniżka najwyżej 40 hal. za 100 kg.

W tym wypadku niniejsze Porozumienie, zmienione zgodnie z ustępem poprzednim, pozostaje prawomocnem tak długo, dopóki nie zostanie ono zamienione przez wejście w życie Konwencji Handlowej, lub tak długo, dopóki nie będzie ono wypowiedziane przez jedną z Układających się Stron w przeciągu 3 miesięcy.

Na dowód czego Pełnomocnicy podpisali niniejsze Porozumienie.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Warszawie dnia 7 kwietnia 1925 roku.

Zaznajomiwszy się z powyższem Porozumieniem uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest przyjęte, ratyfikowane i zatwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 30 stycznia 1926 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.81.449

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechosłowacja-Polska. Porozumienie Prowizoryczne regulujące stosunki ekonomiczne. Warszawa.1925.04.07.
Data aktu: 07/04/1925
Data ogłoszenia: 10/08/1926
Data wejścia w życie: 10/02/1926