Warunkowe zawieszenie wykonania kary na obszarze mocy obowiązującej ustawy postępowania karnego z dnia 23 maja 1873 r.

USTAWA
z dnia 10 czerwca 1926 r.
o warunkowani zawieszeniu wykonania kary na obszarze mocy obowiązującej ustawy postępowania karnego z dnia 23 maja 1873 roku (austr. Dz. Ust. P. № 119).

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszani ustawę następującej treści:
Art.  1.

Sąd może zawiesić na czas od jednego roku do lat pięciu wykonanie kary pozbawienia wolności, nieprzenoszącej sześciu miesięcy, jeśli, ze wzglądu na okoliczności, towarzyszące popełnieniu przestępstwa, charakter i zachowanie się późniejsze skazanego, przypuszczać należy, że wstrzyma się on od popełnienia nowego przestępstwa (warunkowe zawieszenie kary).

Okres zawieszenia kary liczy się od dnia zawiadomienia skazanego o uprawomocnieniu się orzeczenia skazującego i zawieszającego wykonanie kary.

Art.  2.

Warunkowego zawieszenia wykonania kary nie należy stosować:

1. do osób:

a)
które już poprzednio były skazane na karę więzienia ciężkiego lub zwykłego, jeśli ją mają odbyć w przyszłości lecz bezwarunkowo, albo też ją odbywają lub już odbyły, chyba że od dnia odcierpienia kary upłynęło lat 5;
b)
co do których sąd orzekł dopuszczalność oddania pod dozór policyjny.

2. do czynów, popełnionych w okresie orzeczonego poprzednio zawieszenia kary, jeśli są zbrodnią, umyślnym występkiem, przekroczeniem kradzieży, sprzeniewierzenia, oszustwa, uczestnictwa w kradzieży lub sprzeniewierzeniu, albo przestępstwem takiem samem jak to, za które wymierzono karę zawieszoną.

Art.  3.

Jeśli stosunki gospodarcze skazanego na to pozwalają, sąd w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary może polecić skazanemu, aby wyrównał szkodę, zrządzoną przestępstwem, w ciągu oznaczonego czasu i do wysokości, określonej w orzeczeniu, warunkowo zawieszającem wykonanie kary.

Art.  4.

Sąd zarządzi wykonanie zawieszonej kary:

1)
jeśli skazany w okresie zawieszenia kary popełni zbrodnię, umyślny występek albo przekroczenie kradzieży, sprzeniewierzenie, oszustwa, uczestnictwa w kradzieży lub sprzeniewierzeniu;
2)
jeśli skazany w tym okresie popełni takie samo przestępstwo jak to, za które go skazano i co do którego zawieszono warunkowo wykonanie kary;
3)
jeśli wyjdzie na jaw, że karę warunkowo zawieszono z obrazą postanowień art. 2.

Sąd może zarządzić wykonanie zawieszonej kary w wypadku zawinionego niestosowania się do jego polecenia, wydanego na zasadzie art. 3, a również wówczas, jeśli poza wypadkiem, określonym pod I. 3) niniejszego artykułu, skazany będzie później bezwarunkowo skazanym z powodu czynu, popełnionego przed rozpoczęciem okresu zawieszenia kary.

Art.  5.

Zawieszenie wykonania kary powoduje także zawieszenie wykonania kar dodatkowych, z wyjątkiem konfiskat (utraty przedmiotów), oraz zawieszenia skutków zasadzenia.

Art.  6.

Kara jest darowana, jeśli sąd w ciągu trzech miesięcy po upływie okresu zawieszenia nie zarządzi jej wykonania w myśl art. 4; zarazem są darowane kary dodatkowe i skutki zasądzenia. Konfiskata (utrata przedmiotu) może być jednak wykonana i później, jeśli jest w interesie publicznym.

Jeśli jednak najpóźniej w powyższym okresie trzymiesięcznym wdrożono przeciw skazanemu postępowanie karna z powodu przestępstwa, popełnionego w okresie zawieszenia kary, karę należy uważać za darowaną dopiero wówczas, jeśli sąd nie zarządzi jej wykonania w ciągu trzech miesięcy po prawomocnem ukończeniu postępowania karnego w sprawie o to przestępstwo.

Zawieszenie wykonania kary i jej darowanie nie mają wpływu na dopuszczalność oddania do zakładu pracy przymusowej lub poprawczego.

Art.  7. 1

(uchylony).

Art.  7a. 2

Sąd nie wyda orzeczenia, zawieszającego z urzędu wykonanie kary, a wniosek złożony w tym przedmiocie odrzuci, jeśli oskarżony lub skazany zbiegł, ukrywa się lub miejsce jego pobytu jest nieznane; zaskarżenie uchwały nie odracza wykonania kary

Art.  8. 3

(uchylony).

Art.  9. 4

(uchylony).

Art.  10.

Na żądanie należy wydać skazanemu poświadczenie, stwierdzające darowanie kary i skutków zasądzenia (art. 6).

Art.  11. 5

(uchylony).

Art.  12. 6

(uchylony).

Art.  13.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary oraz uchwałę, zarządzającą jej wykonanie, należy uwidocznić w rejestrze karnym (karcie karnej).

Art.  14. 7

Przepisy niniejszej ustawy należy stosować odpowiednio na wniosek lub z urzędu także w wypadkach, w których wykonania kary, orzeczonej przed dniem 15 lipca 1926 r., choćby prawomocnie, jeszcze nie rozpoczęto. Wniosek odracza wykonanie kary. Sąd, wskazany w art. 7, orzeka o warunkowem zawieszeniu kary uchwałą po wysłuchaniu skazanego i oskarżyciela publicznego.

Art.  15.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  16.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie po upływie dni czternastu po dniu jej ogłoszenia na obszarze mocy obowiązującej ustawy postępowania karnego z dnia 23 maja 1873 r. (austr. Dz. Ust. P. № 119).

1 Art. 7 uchylony przez art. 1 pkt 13 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
2 Art. 7a:

- dodany przez art. 1 pkt 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 21 maja 1927 r. (Dz.U.27.47.424) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 maja 1927 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.

3 Art. 8 uchylony przez art. 1 pkt 13 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
4 Art. 9 uchylony przez art. 1 pkt 13 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
5 Art. 11 uchylony przez art. 1 pkt 13 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
6 Art. 12 uchylony przez art. 1 pkt 13 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
7 Art. 14 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 21 maja 1927 r. (Dz.U.27.47.424) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 maja 1927 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.61.354

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Warunkowe zawieszenie wykonania kary na obszarze mocy obowiązującej ustawy postępowania karnego z dnia 23 maja 1873 r.
Data aktu: 10/06/1926
Data ogłoszenia: 30/06/1926
Data wejścia w życie: 15/07/1926