Zmiana organizacji ubezpieczenia urzędników prywatnych w województwach poznańskiem i pomorskiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 maja 1926 r.
o zmianie organizacji ubezpieczenia urzędników prywatnych w województwach poznańskiem i pomorskiem.

Na mocy art. 5 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany ustawy niemieckiej z dnia 20 grudnia 1911 r. o ubezpieczeniu urzędników prywatnych (Dz. Ust. Rzeszy Niem. str. 989) (Dz. U. R. P. № 89, poz. 804) zarządza się co następuje:
§  1.
Udział ubezpieczenia urzędników prywatnych Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu, powołany do przeprowadzania ubezpieczenia urzędników prywatnych w myśl ustawy z dnia 20 grudnia 1911 r. (Dz. ust. Rz. Niem. str. 939) rozporządzeniem Naczelnej Rady Ludowej z dnia 15 kwietnia 1919 r. i rozporządzeniem Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 27 lipca 1920 r. (Dz. U. Min. b. dz. pr. № 46, poz. 392) oddziela się od Ubezpieczalni i nadaje mu się odrębną organizację.

Nazwę Ubezpieczalnia Krajowa Oddział ubezpieczeń urzędników prywatnych zmienia się na "Zakład Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu" (poniżej nazwany w skróceniu Zakładem).

§  2.
Organami Zakładu są:
1)
Rada,
2)
Zarząd,
3)
Komisja Rentowa,
4)
Mężowie Zaufania.

Organa, wymienione w p. 1, 2 i 3, składają się z przewodniczących i członków z wyboru: połowa członków z wyboru należy do grupy ubezpieczonych, a połowa do grupy pracodawców.

Dla każdego członka z wyboru należy wybrać 2 zastępców. Przewodniczący i członkowie z wyboru organów Zakładu sprawują swój urząd jako godność honorową bezpłatnie; należy im jednak zwracać koszty podróży i przyznawać diety według zasad ustalonych przez Radę Zakładu, a zatwierdzonych przez władze; nadzorczą.

Ustępujący członkowie organów Zakładu pełnia swe czynności aż do czasu objada tychże przez nowo obranych członków.

§  3.
Prawa i obowiązki Rady Administracyjnej, przewidzianej w ustawie, wymienionej w § 1 niniejszego rozporządzenia, przechodzą na Radę Zakładu, składającą się z przewodniczącego i 18 członków, wybieranych według przepisów tejże ustawy, normujących wybory Rady Administracyjnej.

Przewodniczącym Rady jest każdoczesny Prezes Zarządu Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu. Zastępcę przewodniczącego wybiera Rada ze swego grona.

Prawa i obowiązki dyrekcji, przewidzianej w ustawie, wymienionej w § 1 niniejszego rozporządzenia, przechodzą na Zarząd Zakładu, o ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej,

W skład Zarządu wchodzą: przewodniczący względnie zastępca przewodniczącego Rady i 6 członków z wyboru. Przewodniczący względnie zastępca przewodniczącego jest obowiązany wstrzymać: wykonanie uchwały Rady lub Zarządu niezgodnej z postanowieniami ustawy i statutu aż do czasu rozstrzygnięcia przez władzę nadzorczą.

§  4.
Działalność wydziałów rentowych, określona w § 122 p. 1, 2 i 3 ustawy wymienionej w § 1 niniejszego rozporządzenia, przechodzi na komisją rentową, wszelka zaś inna działalność tych wydziałów przechodzi na zarząd. Komisja ta składa się z dyrektora Zakładu, względnie jego stałego zastępcy jako przewodniczącego i 4 członków, wybranych na rok przez Radę z poza swego grona. W razie niedojścia do skutku jednomyślnej uchwały komisji prawo decyzji przysługuje zarządowi zakładu.
§  5.
Dyrektora zakładu powołuje w drodze konkursu zarząd. Szczególne warunki co do kwalifikacji dyrektora określi statut Zakładu, uchwała zarządu, dotycząca mianowania lub zwolnienia dyrektora, wymaga zatwierdzenia władzy nadzorczej. W razie dwukrotnego przedstawienia do zatwierdzenia nieodpowiedniego kandydata, jako też w razie nieprzedstawienia kandydata w terminie wskazanym przez władzę nadzorczą, mianuje dyrektora władza nadzorcza. Do Dyrektora Zakładu należy kierownictwo biura oraz załatwianie spraw bieżących w mysi przepisów ustawy, statutu i uchwał Rady i Zarządu. Dyrektor bierze udział z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu i Rady. Dyrektora zastępuje jego stały zastępca, względnie wyższy urzędnik, wyznaczony w tym celu przez Zarząd.
§  6.
Dyrektor i stali urzędnicy Zakładu winni być zaprzysiężeni.

Normy służbowe i emerytalne urzędników Zakładu uchwala Zarząd i zatwierdza Rada.

§  7.
Statut Zakładu, jak również jego zmiany uchwala Rada większością 2/3 głosów.

Statut ten zawierać ma między innemi postanowienia dotyczące:

1)
sposobu zwoływania posiedzeń Rady i Zarządu, przeprowadzenia wyboru członków Zarządu j Komisji Rentowej, głosowania i obwieszczania uchwał Rady i Zarządu;
2)
trybu urzędowania Rady, Zarządu i Dyrektora;
3)
reprezentowania Zakładu nazewnątrz i formy aktów prawnych przedsiębranych przez Zakład;
4)
sposobu postępowania Komisji Rentowej przy ustalaniu świadczeń.

Statut ten jak również wszelkie jego zmiany nabierają mocy prawnej po zatwierdzeniu przez władzę nadzorczą i po ogłoszeniu w "Monitorze Polskim".

Pierwszy statut Zakładu wyda władza nadzorcza.

§  8.
Władzą nadzorczą w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.

Władza nadzorcza ma prawo poddawać gospodarkę Zakładu rewizji, zatwierdza preliminarz budżetowy, ustala formę dorocznych zamknięć rachunkowych i bilansowych. Nadto ma prawo rozwiązać Radę i Zarząd i poruczyć prowizoryczne sprawowanie czynności tych organów administratorowi na koszt Zakładu, jeżeli pomimo dwukrotnego piśmiennego ostrzeżenia nie będą wypełniane ustawowe lub statutowe przepisy, oraz zarządzenia władzy nadzorczej. Najdalej w ciągu 3 miesięcy po rozwiązaniu należy zarządzić nowe wybory do tych organów.

§  9.
Najdalej w ciągu 6 miesięcy od chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia winny być przeprowadzone wybory mężów zaufania, członków Rady i ławników dla spraw ubezpieczenia urzędników prywatnych wyższych urzędów ubezpieczeń w Poznaniu i Toruniu oraz Trybunału dla spraw ubezpieczeń społecznych w Poznaniu.
§  10.
Do czasu ukonstytuowania się Rady, Zarządu i Komisji Rentowej dotychczasowe organa Oddziału Ubezpieczenia urzędników prywatnych Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu spełniają swe funkcje.

Minister Pracy i Opieki Społecznej ma prawo na ten czas zamianować na koszt Zakładu Komisarza do wykonywania bezpośredniego nadzoru i dla przeprowadzenia wyborów.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z tą chwilą tracą moc obowiązującą sprzeczne z rozporządzeniem niniejszem postanowienia dotychczas obowiązujące.
§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.55.322

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana organizacji ubezpieczenia urzędników prywatnych w województwach poznańskiem i pomorskiem.
Data aktu: 26/05/1926
Data ogłoszenia: 04/06/1926
Data wejścia w życie: 04/06/1926