Zmiana organizacji ubezpieczenia urzędników prywatnych w województwach poznańskiem i pomorskiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 maja 1926 r.
o zmianie organizacji ubezpieczenia urzędników prywatnych w województwach poznańskiem i pomorskiem.

Na mocy art. 5 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany ustawy niemieckiej z dnia 20 grudnia 1911 r. o ubezpieczeniu urzędników prywatnych (Dz. Ust. Rzeszy Niem. str. 989) (Dz. U. R. P. № 89, poz. 804) zarządza się co następuje:
§  1.
Udział ubezpieczenia urzędników prywatnych Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu, powołany do przeprowadzania ubezpieczenia urzędników prywatnych w myśl ustawy z dnia 20 grudnia 1911 r. (Dz. ust. Rz. Niem. str. 939) rozporządzeniem Naczelnej Rady Ludowej z dnia 15 kwietnia 1919 r. i rozporządzeniem Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 27 lipca 1920 r. (Dz. U. Min. b. dz. pr. № 46, poz. 392) oddziela się od Ubezpieczalni i nadaje mu się odrębną organizację.

Nazwę Ubezpieczalnia Krajowa Oddział ubezpieczeń urzędników prywatnych zmienia się na "Zakład Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu" (poniżej nazwany w skróceniu Zakładem).

§  2.
Organami Zakładu są:
1)
Rada,
2)
Zarząd,
3)
Komisja Rentowa,
4)
Mężowie Zaufania.

Organa, wymienione w p. 1, 2 i 3, składają się z przewodniczących i członków z wyboru: połowa członków z wyboru należy do grupy ubezpieczonych, a połowa do grupy pracodawców.

Dla każdego członka z wyboru należy wybrać 2 zastępców. Przewodniczący i członkowie z wyboru organów Zakładu sprawują swój urząd jako godność honorową bezpłatnie; należy im jednak zwracać koszty podróży i przyznawać diety według zasad ustalonych przez Radę Zakładu, a zatwierdzonych przez władze; nadzorczą.

Ustępujący członkowie organów Zakładu pełnia swe czynności aż do czasu objada tychże przez nowo obranych członków.

§  3.
Prawa i obowiązki Rady Administracyjnej, przewidzianej w ustawie, wymienionej w § 1 niniejszego rozporządzenia, przechodzą na Radę Zakładu, składającą się z przewodniczącego i 18 członków, wybieranych według przepisów tejże ustawy, normujących wybory Rady Administracyjnej.

Przewodniczącym Rady jest każdoczesny Prezes Zarządu Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu. Zastępcę przewodniczącego wybiera Rada ze swego grona.

Prawa i obowiązki dyrekcji, przewidzianej w ustawie, wymienionej w § 1 niniejszego rozporządzenia, przechodzą na Zarząd Zakładu, o ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej,

W skład Zarządu wchodzą: przewodniczący względnie zastępca przewodniczącego Rady i 6 członków z wyboru. Przewodniczący względnie zastępca przewodniczącego jest obowiązany wstrzymać: wykonanie uchwały Rady lub Zarządu niezgodnej z postanowieniami ustawy i statutu aż do czasu rozstrzygnięcia przez władzę nadzorczą.

§  4.
Działalność wydziałów rentowych, określona w § 122 p. 1, 2 i 3 ustawy wymienionej w § 1 niniejszego rozporządzenia, przechodzi na komisją rentową, wszelka zaś inna działalność tych wydziałów przechodzi na zarząd. Komisja ta składa się z dyrektora Zakładu, względnie jego stałego zastępcy jako przewodniczącego i 4 członków, wybranych na rok przez Radę z poza swego grona. W razie niedojścia do skutku jednomyślnej uchwały komisji prawo decyzji przysługuje zarządowi zakładu.
§  5.
Dyrektora zakładu powołuje w drodze konkursu zarząd. Szczególne warunki co do kwalifikacji dyrektora określi statut Zakładu, uchwała zarządu, dotycząca mianowania lub zwolnienia dyrektora, wymaga zatwierdzenia władzy nadzorczej. W razie dwukrotnego przedstawienia do zatwierdzenia nieodpowiedniego kandydata, jako też w razie nieprzedstawienia kandydata w terminie wskazanym przez władzę nadzorczą, mianuje dyrektora władza nadzorcza. Do Dyrektora Zakładu należy kierownictwo biura oraz załatwianie spraw bieżących w mysi przepisów ustawy, statutu i uchwał Rady i Zarządu. Dyrektor bierze udział z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu i Rady. Dyrektora zastępuje jego stały zastępca, względnie wyższy urzędnik, wyznaczony w tym celu przez Zarząd.
§  6.
Dyrektor i stali urzędnicy Zakładu winni być zaprzysiężeni.

Normy służbowe i emerytalne urzędników Zakładu uchwala Zarząd i zatwierdza Rada.

§  7.
Statut Zakładu, jak również jego zmiany uchwala Rada większością 2/3 głosów.

Statut ten zawierać ma między innemi postanowienia dotyczące:

1)
sposobu zwoływania posiedzeń Rady i Zarządu, przeprowadzenia wyboru członków Zarządu j Komisji Rentowej, głosowania i obwieszczania uchwał Rady i Zarządu;
2)
trybu urzędowania Rady, Zarządu i Dyrektora;
3)
reprezentowania Zakładu nazewnątrz i formy aktów prawnych przedsiębranych przez Zakład;
4)
sposobu postępowania Komisji Rentowej przy ustalaniu świadczeń.

Statut ten jak również wszelkie jego zmiany nabierają mocy prawnej po zatwierdzeniu przez władzę nadzorczą i po ogłoszeniu w "Monitorze Polskim".

Pierwszy statut Zakładu wyda władza nadzorcza.

§  8.
Władzą nadzorczą w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.

Władza nadzorcza ma prawo poddawać gospodarkę Zakładu rewizji, zatwierdza preliminarz budżetowy, ustala formę dorocznych zamknięć rachunkowych i bilansowych. Nadto ma prawo rozwiązać Radę i Zarząd i poruczyć prowizoryczne sprawowanie czynności tych organów administratorowi na koszt Zakładu, jeżeli pomimo dwukrotnego piśmiennego ostrzeżenia nie będą wypełniane ustawowe lub statutowe przepisy, oraz zarządzenia władzy nadzorczej. Najdalej w ciągu 3 miesięcy po rozwiązaniu należy zarządzić nowe wybory do tych organów.

§  9.
Najdalej w ciągu 6 miesięcy od chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia winny być przeprowadzone wybory mężów zaufania, członków Rady i ławników dla spraw ubezpieczenia urzędników prywatnych wyższych urzędów ubezpieczeń w Poznaniu i Toruniu oraz Trybunału dla spraw ubezpieczeń społecznych w Poznaniu.
§  10.
Do czasu ukonstytuowania się Rady, Zarządu i Komisji Rentowej dotychczasowe organa Oddziału Ubezpieczenia urzędników prywatnych Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu spełniają swe funkcje.

Minister Pracy i Opieki Społecznej ma prawo na ten czas zamianować na koszt Zakładu Komisarza do wykonywania bezpośredniego nadzoru i dla przeprowadzenia wyborów.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z tą chwilą tracą moc obowiązującą sprzeczne z rozporządzeniem niniejszem postanowienia dotychczas obowiązujące.
§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.55.322

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana organizacji ubezpieczenia urzędników prywatnych w województwach poznańskiem i pomorskiem.
Data aktu: 26/05/1926
Data ogłoszenia: 04/06/1926
Data wejścia w życie: 04/06/1926