Ustalenie taryfy pocztowej i zmiana niektórych warunków przyjmowania przesyłek pocztowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 14 września 1925 r.
o ustaleniu taryfy pocztowej i zmianie niektórych warunków przyjmowania przesyłek pocztowych.

Na mocy art. 17 ustawy z dn 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58 poz. 584) zarządza się co następuje:
§  1.
Taryfą pocztową dla obrotu wewnętrznego i zagranicznego ustala się w brzmieniu według załącznika do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Zarządza się następujące zmiany w obrocie listowym i przekazowym:
a)
wagę listów prywatnych w obrocie wewnętrznym podwyższa się do 500 gramów i ustanawia nową stawkę, taryfową dla listów prywatnych ponad 250 do 500 gramów;
b)
wymiary największe kartek pocztowych ustala się na 15 cm. długości i na 10,5 cm. szerokości.
c)
pojedyncze tomy, wysyłane jako druki, dopuszcza się w obrocie wewnętrznym do wagi 2.000 gramów i ustanawia nową stawką taryfową dla druków ponad 1.000 do 2.000 gramów;
d)
kartki widokowe oraz kartki świąteczne wysyłane z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku, zawierające na stronie przedniej pozdrowienia, życzenia lub inne formułki grzeczności, wyrażane najwyżej w pięciu słowach lub przy pomocy pięciu ogólnie przyjętych liter początkowych podlegają opłacie dla druków do wagi 50 gramów;
e)
bilety wizytowe zawierające życzenia lub inne formułki grzeczności, wyrażone najwyżej w pięciu słowach lub przy pomocy pięciu ogólnie przyjętych liter początkowych podlegają opłacie dla druków do wagi 50 gramów, o ile są przesłane w otwartej kopercie z napisem na stronie przedniej "Druk";
f)
granicę jednostki wagi przy drukach dla ociemniałych w obrocie zagranicznym podwyższa się z 500 na 1.000 gramów;
g)
próbki towarów nie mogą przekraczać następujących wymiarów: 45 cm. długości, 20 cm. szerokości i 10 cm. wysokości lub, jeżeli mają formę rulonu, 45 cm. długości i 15 cm. średnicy;
h)
dla czasopism wysyłanych bezpośrednio przez redakcje w obrocie z Argentyną, Belgją, Bułgarją, Francją, Królestwem Serbów, Kroatów i Słoweńców, Luksemburgiem, Łotwą, Portugalją, Rumunją i Terytorjum Sarry udziela się 50% zniżki od ogólnej taryfy dla druków;
i)
opłata za przekaz zagraniczny składa się z należytości manipulacyjnej i z należytości od przekazanej kwoty.
§  3.
Poza listami i kartkami pocztowemi zwykłami, wszelkie inne przesyłki listowe, a więc kartki pocztowe z opłacaną odpowiedzią, druki zwykłe (także kartki widokowe i świąteczne oraz bilety wizytowe), druki dla ociemniałych, czasopisma, papiery handlowe i próbki towarów muszą być całkowicie opłacone przy nadaniu.
§  4.
Najniższy wymiar dopłaty za nieopłacone lub niedostatecznie opłacone przesyłki listowe zagraniczne ustala się na 10 groszy.
§  5.
Zakazane jest wysyłanie w przesyłkach listowych niepoleconych monety brzęczącej, biletów bankowych i biletów zdawkowych, wyrobów złotych lub srebrnych, drogich kamieni, biżuterji i innych kosztowności.
§  6.
Cenę sprzedażną międzynarodowych kuponów na odpowiedź, wydanych przez polski urząd pocztowy, ustala się na 50 groszy od sztuki. Jeden kupon wystarcza do uzyskania znaczków na pełną opłatę listu zagranicznego wagi 20 gramów.

Za każdy przedstawiony do wymiany międzynarodowy kupon na odpowiedź nowego nakładu wydawane będą znaczki pocztowe odpowiadające wartości 30 groszy, zaś za kupon dawnego nakładu, znaczki wartości 15 groszy.

Kupony na odpowiedź ważne są w ciągu sześciu miesięcy, nie licząc miesiąca wydania kuponu.

Jednej i tej samej osobie nie wolno w jednym dniu sprzedać więcej niż 10 kuponów nowego nakładu lub wymienić więcej niż 10 kuponów nowego nakładu czy też 20 kuponów dawnego nakładu.

§  7.
Listy z podaną wartością mogą prócz biletów bankowych i papierów wartościowych (walory), zawierać także dokumenty wartościowe; kwota podanej wartości nie może jednak przekraczać wysokości kosztów, połączonych z ewentualnem uzyskaniem takich samych dokumentów w razie ich zaginięcia.
§  8.
Listy zwykłe polecone i z podaną wartością mogą zawierać przedmioty podlegające należnościom celnym w obrocie z krajami, które dopuszczają przywozu takich przedmiotów w formie listów. Listy takie winny być zaopatrzone przez nadawcę na stronie adresowej nalepką o treści zezwalającej na otwarcie przesyłki i poddanie jej rewizji celnej.
§  9.
Nadawca paczki w obrocie wewnętrznym i do zagranicy powinien już przy nadaniu zarządzić, jak ma się postąpić z paczką w razie niemożności doręczenia jej adresatowi.

W braku odpowiedniego zarządzenia, paczki w razie niedoręczalności, zwracane będą nadawcom bez uprzedniego zawiadomienia.

§  10.
Odszkodowania za zaginione przesyłki polecone w obrocie wewnętrznym oraz w obrocie z Wolnem Miastem Gdańskiem wynosi 10 złotych.

Odszkodowanie za zaginione przesyłki polecone do zagranicy, z wyjątkiem W. M. Gdańska, wynosi 30 złotych.

Odszkodowanie za paczki bez podanej wartości w obrocie wewnętrznym w razie zaginięcia, ubytku lub uszkodzenia zawartości paczki nie może przekraczać 1 zł. 50 gr. za kilogram wagi brutto, przyczem część kilograma liczy się za cały kilogram.

Odszkodowanie za paczki bez podanej wartości w obrocie zagranicznym w razie zaginięcia, obrabowania lub uszkodzenia poza wyjątkami poniżej podanemi, nie może przekraczać:

10 franków złotych za paczkę do 1 kg. wagi
25 franków zł. za paczkę ponad 1 do 5 kg. wagi
40 " " " " " 5 " 10 " "
55 " " " " " 10 " 15 " "
70 " " " " " 15 " 20 " "

Odszkodowanie za paczki bez podanej wartości w obrocie z W. M. Gdańskiem, Austrją, Czechosłowacją, Rumunją i Węgrami nie może przekraczać 2 franków złotych za każdy kilogram lub jego część.

§  11. 1
Opłaty oraz odszkodowania za paczki obrotu zagranicznego podane w taryfach we frankach i centymach złotych przelicza się na walutę złotową według obowiązującej każdocześnie równowartości złotego polskiego do franka złotego.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1925 r. i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej. Równocześnie tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  2

A. TARYFA POCZTÓW A.*)

1 § 11 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1926 r. (Dz.U.26.40.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1926 r.
2 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1925 r. o zmianie opłat za czasopisma i dodatki do czasopism w obrocie wewnętrznym (Dz.U.25.131.945) z dniem 1 stycznia 1926 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.99.702

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie taryfy pocztowej i zmiana niektórych warunków przyjmowania przesyłek pocztowych.
Data aktu: 14/09/1925
Data ogłoszenia: 30/09/1925
Data wejścia w życie: 01/10/1925