Przerachowanie wierzytelności i długów wspólnych kas sierocych w okręgach sądów apelacyjnych krakowskiego i lwowskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAWIEDLIWOŚCI I SKARBU
z dnia 2 września 1925 roku.
o przerachowaniu wierzytelności i długów wspólnych kas sierocych w okręgach sądów apelacyjnych krakowskiego i lwowskiego.

Na zasadzie ustępu 8 § 17 oraz § 52 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatnoprawnych (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441) postanawia się co następuje:

Inwentaryzacja majątku wspólnej kasy sierocej.

§  1. 
1. 
Celem inwentaryzacji majątku wspólnej kasy sierocej urząd skarbowy sporządzi według załączonych wzorów następujące wykazy:
a)
wykaz wierzytelności hipotecznych kasy sierocej z wymienieniem dłużnika, pierwotnej sumy wierzytelności, daty wypłacenia pożyczki, pozostałej do spłacenia reszty wierzytelności według stanu z dnia, do którego została spłacona ostatnia rata amortyzacyjna, sumę odsetek zaległych a nieprzedawnionych do dnia 30 czerwca 1924 r. oraz sumę odsetek bieżących od dnia 1 lipca 1924 r. do dnia 31 grudnia 1924 r. w walucie, w której pożyczkę, udzielono (Form. 1);
b)
wykaz wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych innym kasom sierocym z podaniem dnia wypłacenia pożyczki oraz kwoty według stanu z dnia 31 grudnia 1924 r. w walucie udzielenia pożyczki (Form. 2a);
c)
wykaz papierów wartościowych i książeczek wkładkowych kas oszczędności, zawierający ich oznaczenie, datę emisji, nominalną wartość w walucie, na którą opiewają;
d)
wykaz stanu gotówki z dnia 31 grudnia 1924 r.;
e)
wykaz pożyczek zaciągniętych w innych kasach sierocych z podaniem dnia zaciągnięcia pożyczki oraz kwoty według stanu z dnia 31 grudnia 1924 r. w walucie zaciągnięcia pożyczki (Form. 2b);
f)
wykaz otwartych kont pupilów i kurandów, pozostających pod opieką lub kuratelą, jak również zwolnionych z pod opieki lub co do których kuratele uchylono, jednakże odprawy nie uskuteczniono (Form. 3);
g)
wyciągi z poszczególnych otwartych kont z podaniem sald z każdego roku, począwszy od salda z dnia 31 grudnia 1913 r. aż do salda z dnia 31 grudnia 1924 r. (Form. 4).
2. 
Urząd skarbowy sporządzi osobno wykaz kont reaktywowanych i sum ich pokrycia (Form. 5) i wyciągi z poszczególnych kont reaktywowanych (Form. 4). Wykaz kont reaktywowanych będzie obejmował te konta umorzone po dniu 31 grudnia 1918 r., których sumy z powodu odmowy przyjęcia odprawy przeniesione zostały do depozytu sądowego, lub, które po powyższym dniu umorzone zostały wskutek przyjęcia odprawy, jednakowoż z zastrzeżeniem możności dochodzenia nadwyżki, jak również wykaz sum złożonych do depozytu sądowego na umorzenie tych kont według stanu ich z dnia 31 grudnia 1924 r. oraz sum wypłaconych tytułem odprawy z podaniem dnia wypłaty.
3. 
Odnośnie do wkładek tych pupilów i kurandów, co do których od dnia ustania opieki upłynęło lat 30, urząd skarbowy spowoduje wydanie przez sąd zarządzenia względem ich umorzenia po myśli rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 12 stycznia 1909 r. (austr. Dz. rozp. Min. Spraw. № 2). Konta tych pupilów i kurandów nie będą wciągnięte do wykazu kont otwartych.

Wierzytelności hipoteczne.

§  2. 
1. 
Wierzytelności hipoteczne wspólnych kas sierocych przy przerachowaniu podpadają pod przepisy § 5 lub 6 i § 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu zależnie od tego, czy główny dochód z nieruchomości, będących przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego, pochodzi z komornego, czy też z innego sposobu użytkowania. Przerachowanie wierzytelności wspólnych kas sierocych jako instytucji kredytu długoterminowego następuje z urzędu bez udawania się na drogę sądową (§ 49 zdanie drugie ust. 1 rozp.).
2. 
Gdyby z aktów udzielenia pożyczki lub z uwagi na zmiany zaszłe w charakterze miejscowości zachodziła wątpliwość, czy do nieruchomości danej należy zastosować miarę przerachowania z § 5 czy też § 6, względnie, gdyby w przypadku hipoteki łącznej, ze względu czy to na rodzaj, czy też na położenie poszczególnych nieruchomości, należało zastosować częściowo miarę przerachowania z § 5 a częściowo z § 6 lub też różne miary przerachowania z § 5 względnie § 6, natenczas należy dążyć do ustalenia stopy przerachowania w drodze ugody z dłużnikiem.
3. 
Ugodzona stopa przerachowania w wypadkach zbiegu zastosowania §§ 5 i 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu nie może być niższa od tej, jaka wyniknie ze stosunku wartości szacunkowej poszczególnych nieruchomości w czasie udzielenia pożyczki. W razie braku zgody należy wierzytelność przerachować według zasady określonej w poprzedzającem zdaniu, a o ileby wartości szacunkowej w chwili udzielenia pożyczki nie można było bez znacznych trudności ustalić, (np. wskutek zaginięcia aktów) należy, ze względu na przeważającą wartość jednej z nieruchomości, zastosować do całej wierzytelności odpowiadającą jej miarę przerachowania, jeżeli zaś wartości obu nieruchomości są do siebie zbliżone-miarę pośrednią.
4. 
Dla obliczenia wyniku przerachowania należy do kwoty wierzytelności z dnia, do którego spłacono ostatnią ratę amortyzacyjną, doliczyć zaległe a nieprzedawnione odsetki aż do dnia 30 czerwca 1924 r. (a więc w zasadzie nie dłuższe niż trzechletnie) oraz odsetki bieżące od dnia 1 lipca 1924 r. do dnia 31 grudnia 1924 r. i sumę tę przeliczyć na złote według stawki skali § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu z czasu udzielenia pożyczki. Procentowa część tej sumy według miary przerachowania z § 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu stanowić będzie zwaloryzowaną kwotę wierzytelności wspólnej kasy sierocej.
5. 
Zwalaryzowana wierzytelność będzie oprocentowana według tej samej co poprzednia stopy, począwszy od dnia 1 stycznia 1925 r.
6. 
Przepis ustępu 1 i 3 § 7 rozporządzenia o przerachowaniu nie staje na przeszkodzie ustanowienia w drodze ugody wyższej stopy oprocentowania ponad poprzednią, jako też wyższej miary przerachowania ponad oznaczoną w §§ 5 i 6 rozporządzenia o przerachowaniu. Zawarte w zapisach dłużnych postanowienie co do 6-io miesięcznego wypowiedzenia wierzytelności nie może być zmienione w drodze ugody.

Wierzytelności niehipoteczne.

§  3. 
1. 
Wierzytelności z pożyczek udzielonych innym kasom sierocym, tudzież pożyczki zaciągnięte w innych kasach sierocych będą przerachowane w wysokości 10% sumy obliczonej według stawki skali § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu z czasu udzielenia pożyczki. Obniżenie lub podwyższenie tej miary nie jest dopuszczalne.
2. 
Wierzytelności z pożyczek udzielonych wspólnym kasom sierocym, znajdującym się obecnie w Rumunji, tudzież takie długi, zaciągnięte w tamtejszych kasach sierocych, będą przerachowane po kursie giełdowym lei.
3. 
Inne wierzytelności i zobowiązania wspólnych kas sierocych będą przerachowane po myśli rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu wierzytelności prywatno-prawnych zależnie od tytułu ich powstania.

Papiery wartościowe i książeczki wkładkowe.

§  4. 
1. 
Listy zastawne, obligacje, papiery wartościowe państwowe i komunalne i t. p. efekta będą wciągnięte do inwentarza według ich wartości w dniu 31 grudnia 1924 r.
2. 
Wartość tę przyjmuje się:
a)
co do papierów dopuszczonych do obrotów na giełdach krajowych według ich kursu giełdowego;
b)
co do papierów krajowych niedopuszczonych do obrotów giełdowych, jednakże przeliczonych na złote, w 40% ich nominalnej wartości wyrażonej w złotych;
c)
co do wszystkich innych papierów wartościowych-według oszacowania;
d)
książeczki wkładkowe kas oszczędności i innych instytucyj kredytowych przyjęte będą do inwentarza według ich przerachowanego salda z dnia 31 grudnia 1924 r. podanego przez odnośną instytucję.

Wkładki.

§  5. 
1. 
Przy sporządzeniu wyciągu sald z poszczególnych kont w myśl ustępu 1 lit. g) § 1 niniejszego rozporządzenia należy podać salda poszczególnych kont, z lat, za które zamknięcie rachunków uskuteczniono, według tychże zamknięć. Salda zaś za lata, za które zamknięć nie uskuteczniono, winny obejmować jedynie sumę salda z roku poprzedniego, powiększoną b sumę wkładek złożonych w danym roku (względnie pomniejszoną o sumę zwrotów) bez doliczenia odsetek. Jeżeli prace około zamknięcia rachunków wspólnej kasy sierocej za pewien rok zostały tylko częściowo przeprowadzone, należy bądź te wyniki tej pracy za ten rok pominąć i jako saldo podać sumy bez uwzględnienia odsetek za ten rok, bądź też dokończyć zamknięcia rachunków kasy sierocej za dany rok.
2. 
Przerachowanie wkładek odbywa się według zasad o przerachowaniu kont ruchomych w myśl ustępów 1 i 2 § 17 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu. W wykazie kont i w wyciągu sald winna być uwidoczniona odrębnie suma wkładek z okresu przed dniem 1 stycznia 1923 r. przeliczona według pełnej stawki ze skali § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu, a odrębnie suma wkładek złożonych po dniu 31 grudnia 1922 r. przeliczonych według relacji 1 zł. = 1.800.000 mk. p.

Bilans otwarcia w złotych.

§  6. 
Inwentaryzacja majątku wspólnej kasy sierocej będzie podstawą do sporządzenia bilansu otwarcia w złotych na dzień 1 stycznia 1925 r. dla każdej kasy sierocej.

Stan czynny.

§  7. 
Do stanu czynnego bilansu będą wpisane:

a) wierzytelności hipoteczne;

b) wierzytelności z pożyczek udzielonych innym kasom sierocym;

c) papiery wartościowe i książeczki wkładkowe kas oszczędności i innych instytucyj kredytowych;

d) gotówka znajdująca się we wspólnej kasie sierocej;

e) inne wierzytelności wspólnej kasy sierocej.

Stan bierny.

§  8. 
1. 
Do stanu biernego bilansu będą wpisane:
a)
pożyczki zaciągnięte w innych kasach sierocych;
b)
fundusz zabezpieczenia strat ustalony w myśl § 9 niniejszego rozporządzenia;
c)
wkładki złożone po dniu 31 grudnia 1922 r. przerachowane według relacji 1 zł. = 1.800.000 mkp.;
d)
suma bilansowa na pokrycie wkładek złożonych przed dniem 1 stycznia 1923 r.;
e)
inne zobowiązania wspólnej kasy sierocej.
2. 
Fundusze rezerwowe wspólnej kasy sierocej nie będą uważane za passywa.

Fundusz zabezpieczenia strat.

§  9. 
Fundusz ten służy na zabezpieczenie strat na kursie papierów wartościowych, będących w posiadaniu wspólnych kas sierocych oraz innych ewentualnych strat. Wysokość tego funduszu dla każdej wspólnej kasy sierocej będzie wynosić 20% bilansowej wartości papierów wartościowych (z wyłączeniem książeczek wkładkowych), będących własnością kasy; nie może być jednak niższy, niż 5% a wyższy niż 10% stanu czynnego bilansu po potrąceniu sumy bilansowego pokrycia na długi kasy w innych kasach sierocych i inne zobowiązania [§ 8 ust. 1 lit. a) i e)] i na wkładki złożone po dniu 31 grudnia 1922 r. [§ 8 lit. c)].

Pokrycie wkładek złożonych przed dniem 1 stycznia 1923 r. oraz miara ich przerachowania.

§  10. 
1. 
Nadwyżka stanu czynnego bilansu, jąka pozostanie po pokryciu długów w innych kasach sierocych i innych zobowiązań kasy, funduszu zabezpieczenia strat oraz wkładek złożonych po dniu 31 grudnia 1922 r. (§ 8 lit. a, b, c, e) stanowić będzie pokrycie dla wkładek złożonych przed dniem 1 stycznia 1923 r.
2. 
Stosunek sumy bilansowej na pokrycie wkładek złożonych przed dniem 1 stycznia 1923 r., do sumy tych wkładek przeliczonych według zasad ustępu 2 § 17 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu, stanowić będzie miarę przerachowania poszczególnych wkładek złożonych przed dniem 1 stycznia 1923 r.
3. 
Jeżeli cyfra miary przerachowania zawiera ułamki setne lub jeszcze mniejsze, ułamki te należy pominąć.

Odprawy nieprzyjęte.

§  11. 
1. 
Odprawy nieprzyjęte jako też przyjęte z zastrzeżeniem możności dochodzenia nadwyżki będą uważane za zaliczki do rozrachunku, o ile zaofiarowana suma odprawy nie odpowiadała w czasie zaofiarowania warunkom rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu.
2. 
W tych wspólnych kasach sierocych, w których w myśl ustępu poprzedniego zajdzie potrzeba reaktywowania kont umorzonych (ustęp 2 § 1 niniejszego rozporządzenia), należy przed sporządzeniem bilansu otwarcia w złotych zestawić bilans tymczasowy celem określenia, które z odpraw nieprzyjętych lub przyjętych z zastrzeżeniem mają być przerachowane.
3. 
Bilans tymczasowy będzie obejmował pozycje wymienione w § 7 i 8 niniejszego rozporządzenia a nadto w stanie czynnym:
a)
sumę zwrotów z depozytu sądowego kwot złożonych tytułem odprawy po dniu 31 grudnia 1918 r. a przez uprawnionych nieprzyjętych, według stanu tych depozytów z dnia 31 grudnia 1924 r.;
b)
sumę kwot przyjętych tytułem odprawy z zastrzeżeniem dochodzenia nadwyżki przeliczonych według skali § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu z dnia doręczenia wezwania do podjęcia odprawy.
4. 
W stanie biernym bilansu tymczasowego suma pokrycia wkładek złożonych po dniu 31 grudnia 1922 r. winna obejmować takie pochodzące z tego okresu wkładki z kont reaktywowanych.
5. 
Tymczasową miarę przerachowania należy obliczyć po myśli § 10 niniejszego rozporządzenia, uwzględniając w sumie wkładek złożonych przed dniem 1 stycznia 1923 r. także sumę wkładek z tego okresu z kont reaktywowanych, obliczoną w myśl zasad ustępu 2 § 17 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu.
6. 
Jeżeli z ostatecznego przerachowania wkładki konta reaktywowanego, przy zastosowaniu tymczasowej miary przerachowania okaże się, że suma złożona do depozytu sądowego lub wypłacona tytułem odprawy, przeliczona według pełnej skali § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu z dnia wezwania do podjęcia odprawy, nie jest niższą od sumy przerachowanego konta reaktywowanego natenczas konta tego, jako też odpowiadającego mu zwrotu z depozytu lub sumy udzielonej odprawy nie uwzględnia się w bilansie otwarcia w złotych. Jeżeli jednak okaże się, że wierzyciel otrzymał mniej, aniżeli mu się należało, wówczas w bilansie otwarcia w złotych należy uwzględnić jego konto oraz odpowiednie sumy tytułem zwrotów przerachowane w myśl ustępu 3 niniejszego paragrafu.
7. 
Przy ostatecznem obliczeniu sumy wierzytelności posiadacza konta reaktywowanego uwzględnić należy dokonaną wypłatę odprawy w wysokości przyjętej do stanu czynnego bilansu otwarcia w złotych.

Postępowanie i nadzór.

§  12. 
1. 
Przerachowanie wierzytelności i długów wspólnej kasy sierocej dokonają urząd skarbowy, naczelnik sądu powiatowego, oraz sąd apelacyjny.
2. 
Urząd skarbowy po sporządzeniu wykazu wierzytelności hipotecznych prześle go najdalej w ciągu 1 miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia naczelnikowi sądu powiatowego, poczem przystąpi do sporządzenia reszty wykazów wskazanych w § 1 niniejszego rozporządzenia i prześle je naczelnikowi sądu powiatowego najdalej do dnia 31 października 1925 r.
3. 
Naczelnik sądu powiatowego przeprowadzi dochodzenia wskazane w ustępie 2 § 2 niniejszego rozporządzenia oraz oznaczy miarę przerachowania poszczególnych wierzytelności, a po nadesłaniu reszty wykazów przedłoży je prezesowi sądu apelacyjnego. Winien on współdziałać z urzędem skarbowym przy ustaleniu wykazu kont reaktywowanych (§ 1 ustępu 2 niniejszego rozporządzenia), tudzież wykazu wierzytelności i kont służących do zestawienia bilansu rozrachunkowego (§ 12 niniejszego rozporządzenia).
4. 
Prezes sądu apelacyjnego zarządzi przerachowanie wierzytelności hipotecznych i poszczególnych koni wkładek, oszacowanie papierów wartościowych, oraz ułożenie bilansu otwarcia w złotych i bilansu rozrachunkowego.
5. 
Sąd apelacyjny po zbadaniu bilansu otwarcia w złotych oznaczy miarą przerachowania oraz wyda poświadczenie co do przerachowania wierzytelności hipotecznych po myśli § 49 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przerachowaniu.
6. 
Odpis bilansu otwarcia w złotych z oznaczeniem ustanowionej przez sąd apelacyjny miary przerachowania udzieli prezes sądu apelacyjnego Ministerstwu Sprawiedliwości.
§  13. 
1. 
Po nadejściu zatwierdzonego przez sąd apelacyjny bilansu otwarcia w złotych naczelnik sądu powiatowego zarządzi sporządzenie wyciągów z zatwierdzonego wykazu pożyczek hipotecznych celem dokonania przeprowadzenia wpisów hipotecznych oraz dołączenia ich do akt udzielenia pożyczek i skryptów dłużnych, bilans zaś z wykazami prześle urzędowi skarbowemu celem założenia nowego obrachunku wspólnej kasy sierocej mianowicie stanu czynnego i biernego na pierwsze półrocze 1925 r.
2. 
Urzędy skarbowe zaniechają zestawienia zaległych obrachunków wspólnych kas sierocych za lata ubiegłe po koniec 1924 r.
§  14. 
1. 
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarze sądów apelacyjnych krakowskiego i lwowskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2. 
Sprawa przerachowania wierzytelności i długów wspólnych kas sierocych Śląska Cieszyńskiego uregulowana będzie osobnem rozporządzeniem.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.92.652

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przerachowanie wierzytelności i długów wspólnych kas sierocych w okręgach sądów apelacyjnych krakowskiego i lwowskiego.
Data aktu: 02/09/1925
Data ogłoszenia: 10/09/1925
Data wejścia w życie: 10/09/1925