Utworzenie Państwowej Rady Emigracyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lipca 1925 r.
o utworzeniu Państwowej Rady Emigracyjnej.

Na podstawie art. 15, 18 i 29 dekretu z dnia 3 stycznia 1918 r. o tymczasowej organizacji Władz Naczelnych (Dz. P. K. P. № 1 poz. 1) oraz na podstawie art. 5 ustawy z dnia 4 listopada 1920 r. w przedmiocie uregulowania spraw dobrowolnej i przymusowej emigracji ludności (Dz. U. R. P. № 108 poz. 707) zarządza się co następuje:
§  1.
Przy Ministrze Pracy i Opieki Społecznej tworzy się Państwową Radą Emigracyjną, jako organ doradczy i opinjodawczy.
§  2.
Do zakresu działania Państwowej Rady Emigracyjnej należy wydawanie opinji w sprawach, poddanych pod jej obrady przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, a dotyczących:
a)
polityki emigracyjnej, reemigracyjnej i imigracyjnej;
b)
projektów ustawodawczych w powyższych sprawach;
c)
projektów konwencyj międzynarodowych w sprawach emigracji, reemigracji i imigracji;
d)
udzielania koncesyj na przewóz emigrantów.
§  3.
Państwowa Rada Emigracyjna składa się:
a)
z 8 członków mianowanych na wniosek Dyrektora Urzędu Emigracyjnego przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej z pośród osób, pracujących teoretycznie lub praktycznie w zakresie emigracji;
b)
z 3 przedstawicieli centralnych zawodowych organizacyj robotniczych, które Minister Pracy i Opieki Społecznej do udziału w Państwowej Radzie Emigracyjnej powoła;
c)
z 3 przedstawicieli najważniejszych organizacyj społecznych, działających w zakresie opieki nad emigrantami, a które Minister Pracy i Opieki Społecznej do udziału w Państwowej Radzie Emigracyjnej powoła.

W pracach Państwowej Rady Emigracyjnej biorą stały udział z głosem doradczym przedstawiciele Ministrów Przemysłu i Handlu, Reform Rolnych, Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Nadto Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej przysługuje prawo powoływania każdorazowo z głosem doradczym do udziału w pracach Państwowej Rady Emigracyjnej rzeczoznawców.

§  4.
Na posiedzeniach Państwowej Rady Emigracyjnej przewodniczy Minister Pracy i Opieki Społecznej, względnie wyznaczony przez niego zastępca.
§  5.
Posiedzenia Państwowej Rady Emigracyjnej odbywają się w miarę potrzeby nie rzadziej jednak, niż raz na dwa miesiące.

Nadto Minister Pracy i Opieki Społecznej zwołuje nadzwyczajne zebranie Rady Emigracyjnej na życzenie ¼ jej członków.

§  6.
Dla prawomocności posiedzenia Państwowej Rady Emigracyjnej konieczną jest obecność 5 jej członków oraz przewodniczącego lub jego zastępcy.

Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów z przewagą głosu przewodniczącego w razie równości głosów.

§  7.
Kadencja Państwowej Rady Emigracyjnej trwa 3 lata. Odwołanie poszczególnych członków Państwowej Rady Emigracyjnej przed upływem tego terminu w wypadkach, regulaminem przewidzianych, należy do Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

Na miejsce ustępującego członka Rady Minister Pracy i Opieki Społecznej powołuje innego.

§  8.
Opuszczenie przez członka Państwowej Rady Emigracyjnej 2 kolejnych posiedzeń bez podania powodów pociąga za sobą wykluczenie tego członka ze składu Rady.
§  9.
Członkowie Państwowej Rady Emigracyjnej pełnią swe obowiązki honorowo. Członkowie niezamieszkali w Warszawie otrzymują za przejazdy na posiedzenia Rady zwrot kosztów podróży w wysokości wartości biletu kolejowego II klasy; nadto niezamieszkali w Warszawie członkowie otrzymują diety według norm, ustalonych dla urzędników państwowych VI st. sł., względnie dla stopnia służbowego, posiadanego przez członka Rady.
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia oraz zatwierdzenie regulaminu, opracowanego przez Państwową Radę Emigracyjną, powierza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 9 czerwca 1921 r. o utworzeniu Państwowej Rady Emigracyjnej (Dz. U. R. P. № 64 poz. 403) oraz § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 października 1924 r. w sprawie zakresu działania i organizacji Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej (Dz. U. R. P. № 94 poz. 873).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.76.535

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Państwowej Rady Emigracyjnej.
Data aktu: 08/07/1925
Data ogłoszenia: 31/07/1925
Data wejścia w życie: 31/07/1925