Udzielanie uprawnień rządowych na wytwarzanie, przetwarzanie i rozdzielanie energji elektrycznej przez drobne zakłady elektryczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 14 lipca 1925 r.
w sprawie udzielania uprawnień rządowych na wytwarzanie, przetwarzanie i rozdzielanie energji elektrycznej przez drobne zakłady elektryczne.

Na podstawie artykułu 5 ustawy elektrycznej z dnia 21 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 34, poz. 277) zarządza się co następuje:
§  1.
Podania o uprawnienia rządowe dla drobnych zakładów elektrycznych, mających zawodowo zbywać energję elektryczną w poszczególnych osiedlach miejskich lub wiejskich o zaludnieniu, nie przekraczającem 8.000 dusz, załatwia się w postępowaniu niżej przepisanem.
§  2.
Podanie do Ministra Robót Publicznych o uprawnienie należy wnieść do właściwego urzędu wojewódzkiego.

W podaniu należy wymienić: 1) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i przynależność państwową petenta, względnie nazwę i siedzibę firmy, 2) miejsce projektowanego zakładu wytwórczego, 3) obszar zasilania, 4) termin trwania uprawnienia, 5) rodzaj napędu (cieplny, wodny).

Do podania należy dołączyć: a) ogólny opis techniczny całego zakładu elektrycznego, a o ile chodzi o zakład wodno-elektryczny - również i urządzeń wodnych, b) ogólny orjentacyjny planik obszaru zasilania ze wskazaniem na nim położenia zakładu wytwórczego lub przetwórczego, c) wypełniony formularz uprawnienia według wzoru, ustalonego przez Ministra Robót Publicznych, i d) kwit kasy skarbowej, stwierdzający złożenie zaliczki na poczet opłat za czynności urzędowe, związane z udzieleniem uprawnienia, na rachunek Ministerstwa Robót Publicznych.

§  3.
Do podania o uprawnienie należy dołączyć odpis samego podania, oraz odpisy załączników, wyszczególnionych w § 2 pod lit. a, b, c.
§  4.
Załączniki do podania mają być wykonane na papierze formatu kancelaryjnego lub złożonym w taki format. Tak podanie, jak i każdy załącznik winny być podpisane i zaopatrzone datą; nadto na rysunkach należy wrysować skalę, w której zostały wykonane.

Jednocześnie z podaniem o uprawnienie może być złożone właściwej władzy podanie o udzielenie pozwolenia na budowę zakładu elektrycznego, należycie sporządzone i zaopatrzone w przepisane załączniki.

§  5.
Wojewoda podaje o wpłynięciu podania do publicznej wiadomości przez wywieszenie obwieszczeń w urzędzie wojewódzkim, w odnośnem starostwie i w zarządzie gminy (magistracie).

W obwieszczeniu podaje się: 1) imię i nazwisko, względnie firmę petenta, 2) cel projektowanego zakładu elektrycznego, 3) obszar zasilania, 4) termin trwania uprawnienia, 5) rodzaj napędu, 6) rodzaj prądu i sposób wykonania sieci elektrycznej, 7) miejsce i czas wyłożenia podania wraz z załącznikami do przejrzenia przez interesowanych, 8) termin dwutygodniowy do zgłaszania do urzędu wojewódzkiego ewentualnych zarzutów, zastrzeżeń i żądań.

§  6.
Urząd wojewódzki zasięga w terminie, oznaczonym w § 5 p. 8 opinji: właściwego starosty, innych władz i urzędów państwowych, o ile są interesowane, oraz odnośnego magistratu, względnie urzędu gminnego.
§  7.
Po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych opinij, zarzutów, zastrzeżeń i żądań wojewoda przekazuje akta Ministerstwu Robót Publicznych. Przytem wojewoda dołącza swoje wnioski: a) co do kwestji udzielenia uprawnienia, w szczególności ze względu na celowość zakładu elektrycznego, na proponowane warunki, na zdolność finansową petenta i opinję o nim, a gdy o uprawnienie ubiega się gmina - na możność, sfinansowania przez nią zamierzonego przedsięwzięcia; b) co do rozstrzygnięcia wszystkich nastręczających się zarzutów, zastrzeżeń i żądań.
§  8.
W dalszem postępowaniu stosuje się przepisy §§ 15 i 16 rozporządzenia z dnia 20 maja 1923 r. w sprawie udzielania uprawnień rządowych na wytwarzanie, przetwarzanie, przesyłanie i rozdzielanie energji elektrycznej (Dz. U. R. P. № 60, poz. 441).
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.75.529

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie uprawnień rządowych na wytwarzanie, przetwarzanie i rozdzielanie energji elektrycznej przez drobne zakłady elektryczne.
Data aktu: 14/07/1925
Data ogłoszenia: 29/07/1925
Data wejścia w życie: 29/07/1925