Wykonanie rozporządzenia Ministrów: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 3 lipca 1925 r. w sprawie zwrotu ceł przy wywozie gotowych wyrobów włókienniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 11 lipca 1925 r.
dotyczące wykonania rozporządzenia Ministrów: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 3 lipca 1925 r. w sprawie zwrotu ceł przy wywozie gotowych wyrobów włókienniczych.

Na zasadzie §§ 4 i 5 rozporządzenia z dnia 3 lipca 1925 r. w sprawie zwrotu ceł przy wywozie gotowych wyrobów włókienniczych (Dz. U. R. P. № 67, poz. 478), zarządza się co następuje:
§  1.
Do wywozu zagranicę za zwrotem cła dopuszczone są wyroby włókiennicze, wytworzone w kraju, wykończone, a to:
tkaniny bawełniane białe wykończone,
" " kolorowe,
" wełniane kolorowe oraz
" półwełniane kolorowe.

Ulga ta nie ma zastosowania do skrawków.

§  2.
Do dokonania odprawy celnej w wywozie wymienionych w poprzednim paragrafie tkanin oraz do wystawiania kwitów wywozowych i przyjmowania tych kwitów do uiszczania należności celnych (§ 3 rozp.) upoważnia się następujące urzędy celne:

Warszawa

Łódź

Kraków

Bielsk

Sosnowiec

Grajewo.

Faktyczny występ tkanin zagranicę może się odbywać jedynie przez graniczne kolejowe oraz morskie urzędy celne.

§  3.
U rządy celne wymienione w § 2 dokonywają odprawy wywożonych tkanin na podstawie zaświadczeń, wystawionych według załączonego wzoru (№ 1) przez związki eksportowe, upoważnione do tego przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.
§  4.
Zaświadczenie na wywożony transport winno być przedstawione w dwóch egzemplarzach do jednego z wymienionych wyżej urzędów celnych.

Zaświadczenie to zastępuje deklarację celną wywozową.

§  5.
Urząd celny wciąga zaświadczenie do specjalnego rejestru, poczem deleguje urzędnika do składu, gdzie znajduje się towar przygotowany do wywozu, w celu dokonania odprawy.

Przy odprawie stwierdza się ilość collis, ich opakowanie i cechy, wagę brutto i netto oraz zawartość każdego colli, jak również ogólną wagę netto każdego gatunku zgłoszonego do wywozu towaru. Wynik rewizji podaje urzędnik celny w obu egzemplarzach na stronie 2-ej zaświadczenia.

Po skończonej rewizji towar w obecności urzędnika ma być zapakowany, poczem urzędnik nakłada na każde oddzielne colli, zamknięcia celne (plomby) i jeden egzemplarz potwierdzonego zaświadczenia wydaje stronie za pokwitowaniem na drugim egzemplarzu tegoż, pozostały zaś egzemplarz zaświadczenia zwraca swemu urzędowi celnemu do dołączenia do wymienionego na wstępie rejestru.

§  6.
Strona własnym kosztem i staraniem dostawia oplombowaną przesyłkę, przeznaczoną do wywozu, wraz z otrzymanem na tę przesyłkę zaświadczeniem, do wyjściowego granicznego urzędu celnego.
§  7.
Wyjściowy urząd celny, stwierdziwszy nienaruszalność opakowania i zamknięć celnych, wypuszcza przesyłkę zagranicę a fakt występu przesyłki potwierdza na str. 3 zaświadczenia, poczem egzemplarz ten przesyła do urzędu celnego, który dokonał odprawy.
§  8.
W razie dostarczenia przesyłki w stania naruszonym, urząd wyjściowy sprawdza zawartość collis naruszonych według zaświadczenia, przyczem wypuszcza przesyłkę zagranicę bez zastrzeżeń, o ile nie ujawni niezgodności w wypadkach zaś ujawnienia braku wagi, wypuszcza również przesyłkę zagranice, po ustaleniu jednak jakości i ilości towaru, którego brak.

Gdyby sprawdzenie wykazało niezgodność rodzaju towaru, urząd wyjściowy nie potwierdza zaświadczenia.

W obu tych wypadkach ujawnienia niezgodności sporządza się osobny protokół przy udziale ajenta kolejowego i ewentualnie strony.

Protokół ten dołącza się do zaświadczeń, przesyłanych do urzędu celnego pierwotnej odprawy.

§  9.
Na podstawie zaświadczenia, potwierdzonego przez wyjściowy urząd celny, urząd celny odprawy wystawia w dwóch egzemplarzach "Kwit wywozowy" na druku według załączonego wzoru (№ 2).

Druk ten jest drukiem ściśle zarachowanym.

Jeden egzemplarz kwitu wywozowego doręcza urząd celny stronie wymienionej przez związek eksporterów w zaświadczeniu eksportowem, drugi zaś pozostaje w aktach urzędu celnego.

Na wniosek strony kwota cła, przypadająca do zwrotu od danej przesyłki, może być podzielona na kilka części i na każdą taką część wystawiony oddzielny kwit wywozowy.

O wydanych kwitach urząd celny odprawy zamieszcza adnotacje na str. 4 zaświadczenia.

§  10.
Kwit wywozowy będzie przyjmowany do uiszczenia wyłącznie cła (a nie ubocznych należności) i tylko w całej kwocie, na którą opiewa.
§  11.
Kierownik urzędu celnego odprawy, jak również osoby, upoważnione co lustracji urzędów celnych, mogą sprawdzać wyniki pierwotnych odpraw odpraw drogą powtórnej rewizji.

W wypadkach uzasadnionego podejrzenia powtórna rewizja może być dokonana również w urzędach wyjściowych.

§  12.
Związek eksporterów ponosi koszty delegowania urzędnika do odprawy wywozowego towaru według norm, jakie delegowanemu przysługują na mocy przepisów za wykonywania czynności poza obrębem miejsca urzędowego (Dz. U. R. P. z r. 1923 № 78, poz. 615), uiszczając koszty te zgóry za każdą delegację.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.73.509

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Ministrów: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 3 lipca 1925 r. w sprawie zwrotu ceł przy wywozie gotowych wyrobów włókienniczych.
Data aktu: 01/07/1925
Data ogłoszenia: 18/07/1925
Data wejścia w życie: 18/07/1925