Zmiany i uzupełnienia rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1924 roku o ustanowieniu tabeli stanowisk we władzach i urzędach państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1925 r.
w sprawie zmian i uzupełnień rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 roku o ustanowieniu tabeli stanowisk we władzach i urzędach państwowych.

Na mocy art. 11 i 17 ustawy o państwowej służbie cywilnej z dnia 17 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) zarządza sie, co następuje:
§  1.
W § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. o ustanowieniu tabeli stanowisk we władzach i urzędach państwowych (Dz. U. R. P. № 64, poz. 631) dodaje się drugi ustęp o następującem brzmieniu:

"Lekarzom powiatowym po przesłużeniu 15 lat w polskiej służbie państwowej w VII stopniu służbowym może być nadany VI stopień służbowy, o ile wykazują oni dobrą kwalifikację służbową".

§  2.
W załączniku № 1 do oznaczonego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
W dziale "Centrala" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" po stanowisku "Naczelnik Wydziału" dodaje się stanowisko "Radca Prawny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiadają stopnie "VI-V-IV".
2)
W Dziale "Urzędy i instytucje przy Prezesie Rady Ministrów" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" i "Stopień służbowy" skreśla się następujące pozycje wraz z odpowiadającemi im stopniami służbowemi:
a)
Prezes Prokuratorji Generalnej Rrzeczypospolitej Polskiej III,
b)
Wice-Prezes Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej IV,
c)
Prezes Oddziału Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej IV,
d)
Starszy Radca Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej V-IV,
e)
Radca Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej VI-V,
f)
Referendarz Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej VIII-VII.
§  3.
W załączniku № 3 do powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące uzupełnienia:
I.
Tytuł działu "Władze i urzędy podległe" otrzymuje brzmienie: "Władze, urzędy i instytucje podległe".
II.
W dziale "Władze, urzędy i instytucje podległe" dodaje się następujące stanowiska wraz z odpowiadającemi im stopniami slużbowemi:
1)
w Kolumnie "I kategorja. Stanowiska i tytuły do nich przywiązane":
a)
po stanowisku "Komisarz Rządu w Warszawie" - stanowisko "Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i Toruniu", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IV";
b)
przed stanowiskiem "Dyrektor laboratorjum rybackiego na Helu" stanowisko "Dyrektor Państwowego Zakładu Higjeny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V-IV";
c)
po stanowisku "Wicewojewoda" stanowiska: "Wiceprezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i Toruniu" i "Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i Toruniu", którym w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V";
d)
po stanowisku "Dyrektor Policji we Lwowie i Krakowie" dodaje się stanowiska: "Dyrektor Państwowego Zakładu badania żywności i przedmiotów użytku", "Kierownik Państwowej Szkoły Higjeny", "Dyrektor Państwowego Zakładu badania surowic", "Zastępca Dyrektora Państwowego Zakładu Higjeny" i "Dyrektor Państwowego Instytutu Farmaceutycznego", którym w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI - V", oraz stanowiska: "Dyrektor Państwowej Szkoły Położnych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI" i "Dyrektor Państwowego Zakładu Zdrojowego", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VII-VI-V";
e)
po stanowisku "Adjunkt laboratorjum rybackiego na Helu" stanowiska: "Kierownik Oddziału Państwowego Zakładu Higjeny", "Kierownik Filji Państwowego Zakładu Higieny", i "Kierownik Oddziału Państwowej Szkoły Higjeny", którym w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VII-VI";
f)
przed stanowiskiem "Konserwator" stanowisko "Adjunkt zakładów służby zdrowia", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII - VII - VI";
g)
po stanowisku "Asystent pracowni rozpoznawczej" - stanowisko "Asystent zakładów służby zdrowia", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII".
2)
W kolumnie "II kategorja. Stanowiska i tytuły do nich przywiązane", do stanowiska "Technik (drogowy, wodny, mierniczy)" dodaje się po słowie "mierniczy" stanowiska "budowlany i laboratoryjny".
3)
W kolumnie "III kategorja. Stanowiska i tytuły do nich przywiązane", po stanowisku "Adjunkt kancelaryjny" - stanowisko "Laborant techniczny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "XII - XI - X - IX".
III.
W dziale "Policja Państwowa (stanowiska specjalne)" wprowadza się następujące zmiany:
1)
w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane":
a)
przy stanowisku "Komendant Główny" w kolumnie "stopień służbowy" zamiast "IV" umieszcza się "IV-III";
b)
stanowiska: "Komisarz" i "Podkomisarz" wraz z odpowiadającym ostatniemu "VIII" stopniem służbowym podlegają skreśleniu;
2)
w kolumnie "III kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" wprowadza się następujące stanowiska:
a)
"Starszy przodownik", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "X",
b)
"Przodownik", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "XI".
§  4.
W załączniku № 4 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:
I.
W dziale "Centrala" w kolumnie "I kategorja Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" po stanowisku "Naczelnik Wydziału" dodaje się stanowisko "Inspektor Generalny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V".
II.
W dziale "Władze i urzędy podległe" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane":
1)
po stanowisku Konsul generalny I klasy" dodaje się stanowiska:
a)
"Minister-rezydent", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V-IV":
b)
"Delegat do Międzynarodowego Biura pracy przy Lidze Narodów w Genewie", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V - IV".
2)
Po stanowisku "Poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny III klasy" skreśla się Stanowiska: "Minister-rezydent", "Zastępca Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku" oraz "Radca legacyjny I klasy", wprowadza się natomiast stanowiska:
a)
"Radca Ambasady", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V,
b)
"Radca Poselstwa I klasy", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V".
3)
Po stanowisku "Konsul Generalny II klasy" skreśla się stanowisko "Radca legacyjny II klasy", dodaje się zaś stanowiska:
a)
"Naczelnik biura Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI -V";
b)
"Radca handlowy", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI -V";
c)
"Radca dla spraw emigracyjnych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI -V";
d)
"Radca biura Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI";
e)
"Radca Poselstwa II klasy", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI";
f)
"Sekretarz Ambasady", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI".
4)
Po stanowisku "Wicekonsut I i II kl." dodaje się stanowiska:
a)
"Tłómacz dyplomatyczny (Dragoman) I kl.", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII";
b)
"Referendarz biura Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII";
c)
"Attaché Ambasady", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIIII".
5)
W kolumnie "II kategorja" tegoż działu wprowadza się po stanowisku "księgowy" stanowisko "tłómacz dyplomatyczny (Dragoman)", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IX-VIII".
§  5.
W załączniku № 5 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. wprowadzą się następujące zmiany i uzupełnienia:
I.
W dziale "Centrala" w kolumnie "II kategorja". Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane":
1)
Stanowisko "Kontroler" zastępuje się stanowiskiem: "Rewident";
2)
po stanowisku "Rewident" wprowadza się stanowisko "Technik", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "X-IX-VIII";
3)
W kolumnie "III kategorja" tegoż działu skreśla się stanowisko "Intendent".
II.
W dziale "Władze, urzędy i instytucje podległe" dodaje się następujące stanowiska wraz z odpowiadającemi im stopniami służbowemi:
1)
w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" po stanowisku "Radca":
a)
stanowisko "Kierownik działu w Instytucie badania broni chemicznej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V";
b)
stanowisko "Adjunkt w Instytucie badania broni chemicznej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VII-VI";
c)
stanowisko "Asystent w Instytucie badania broni chemicznej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII".
2)
W kolumnie "II kategorja" tegoż działu skreśla się stanowisko "Kontroler", a po stanowisku "Technik" dodaje się stanowiska:
a)
"Rewident", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IX-VIII";
b)
Asystent laboratoryjny w szpitalach i instytucjach naukowych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "X- IX-VIII".
3)
W kolumnie "III kategorja" tegoż działu po stanowisku "Adjunkt kancelaryjny" wprowadza się stanowiska:
a)
"Laborant", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "XI-X-IX";
b)
"Magazynier w zakładach wojskowych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "XI-X-IX".
§  6.
W załączniku № 6 do wspomnianego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

W dziale "Centrala" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" dodaje się następujące stanowiska wraz z odpowiadającmi im stopniami służbowemi:

1)
przed stanowiskiem "Dyrektor departamentu" - stanowisko "Prezes Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "III".
2)
Przed stanowiskiem "Wiceprezes Pocztowej Kasy Oszczędności":
a)
stanowisko "Dyrektor Państwowego Monopolu Spirytusowego", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IV-III";
b)
"Wiceprezes Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IV";
c)
"Prezes Oddziału Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któromu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "IV";
d)
"Starszy Radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V-IV"."
3)
Przed stanowiskiem "Inspektor ministerjalny" dodaje się stanowiska:
a)
"Zastępca Dyrektora Państwowego Monopolu Spirytusowego", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI -V-IV";
b)
"Generalny inspektor fabryk tytoniowych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V-IV";
c)
"Generalny Inspektor Ministerialny", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V-IV";
d)
"Delegat Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "V".
4)
Przed stanowiskiem "Referendarz" dodają się stanowisko "Radca Prokuratorji Generalnej", któremu w kolumnie "stopień słuzbowy" odpowiada stopień "VI-V".
5)
Po stanowisku "Referendarz" dodaje się stanowisko "Referendarz Prokuratorji Generalnej", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII".
§  7.
W załączniku № 9 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. w dziale "Władze, urzędy i instytucje podległe" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" wprowadza się następującą zmianę:

Zamiast stanowiska "Zarządca stad i stadnin państwowych", które podlega skreśleniu, wprowadza się stanowisko "Kierownik stad i stadnin państwowych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VIII-VII".

§  8.
W załączniku № 10 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
W dziale "Centrala" w kolumnie "I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane":
a)
przy stanowisku "Wicedyrektor poczt i telegrafów" w rubryce "stopień służbowy" umieszcza się w "V-IV";
b)
po stanowisku "Naczelnik Wydziału" wprowadza się nowo stanowisko "Inspektor Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów", któremu w rubryce "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V";
2)
w dziale "Władze i urzędy podległe" w kolumnie "II kategoria. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" przed stanowiskiem "Naczelnik rachuby" dodaje się stanowisko "Naczelnik wydziału rachunkowego poczt i telegrafów", któremu w rubryce "stopień służbowy" odpowiada stopień "VII-VI".
§  9.
W załączniku № 13 do wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 26 czerwca 1924 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
w dziale "Centrala w kolumnie I kategorja. Stanowiska oraz tytuły do nich przywiązane" skreśla się stanowisko "Prezes Trybunału ubezpieczeń społecznych".
2)
W dziale "Władze i urzędy podległe" przed stanowiskiem "Dyrektor okręgowego urzędu ubezpieczeń" dodaje się stanowisko "Prezes Trybunału ubezpieczeń społecznych", któremu w kolumnie "stopień służbowy" odpowiada stopień "VI-V-IV".
§  10.
Wykonania niniejszego rozporządzenia powierza się, Prezesowi Rady Ministrów oraz właściwym ministrem.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.67.470

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1924 roku o ustanowieniu tabeli stanowisk we władzach i urzędach państwowych.
Data aktu: 03/06/1925
Data ogłoszenia: 09/07/1925
Data wejścia w życie: 09/07/1925