Postępowanie z zagranicznemi przesyłkami listowemi, zawierającemi towary podlegające ocleniu, lub których przywóz jest zabroniony.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ SKARBU
z dnia 22 maja 1925 r.
o postępowaniu z zagranicznemi przesyłkami listowemi, zawierającemi towary podlegające ocleniu, lub których przywóz jest zabroniony.

Na zasadzie art. 15 i 48 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584), art. 1 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 51, (poz. 314) w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 6 sierpnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 73, poz. 727) i art. 21 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 51, poz. 314), ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. w przedmiocie uregulowania stosunków celnych (Dz. U. R. P. № 80, poz. 777) oraz art. 18 Międzynarodowej Konwencji Pocztowej Madryckiej z dnia 30 listopada 1920 r. ratyfikowanej ustawą z dnia 22 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 85, poz. 760) a ogłoszonej w Dz U. R. P. z 1923 r. № 108, poz. 845, zarządza się co następuje:
§  1.
Pocztowe urzędy wymiany, otrzymujące zagraniczne przesyłki listowe, segregują je przy udziale urzędników celnych. Urzędnicy celni orzekają, które przesyłki listowe mają być poddane rewizji celnej.
§  2.
Rewizji celnej podlegają:
a)
przesyłki listowe zamknięte, zaopatrzone przez nadawcę na stronie adresowej nalepką o treści, zezwalającej na otwarcie przesyłki i poddanie jej rewizji celnej,
b)
przesyłki listowe otwarte, zawierające towary, które podlegają ocleniu lub których przywóz jest zabroniony,
c)
przesyłki listowe zamknięte, nieodpowiadające postanowieniom w p. a), a zakwalifikowane przez organa celne do rewizji celnej ze względu na zachodzące uzasadnione podejrzenie, że zawierają towary, które podlegają ocleniu lub, których przywóz jest zabroniony.
§  3.
Pocztowy urząd wymiany przekazuje przesyłki listowe podlegające rewizji celnej do urzędu pocztowo-celnego, w którego okręgu położony jest pocztowy urząd oddawczy przesyłki.
§  4.
W wypadkach wskazanych w § 2 p. a) i b) rewizja celna przesyłek listowych odbywa się z urzędu, wyjąwszy, gdy adresat zastrzeże sobie osobistą interwencję przy cleniu.

W wypadku wskazanym w § 2 p. c) urząd pocztowo-celny wzywa pisemnie adresata za pośrednictwem właściwego urzędu pocztowego, aby w terminie 14 dni, licząc od daty wezwania:

a)
zgłosił się osobiście w celu interwencji przy cleniu odnośnej przesyłki listowej w urzędzie celnym, względnie
b)
nadesłał oświadczenie, upoważniające urząd pocztowo-celny do zastąpienia go przy odprawie celnej i otwarciu przesyłki w urzędzie celnym.

Podpis na oświadczeniu winien być uwierzytelniony przez urząd posługujący się publiczną pieczęcią, o ile adresat nie złożył oświadczenia na zawiadomieniu przesłanem mu przez urząd pocztowy.

§  5.
a) Jeśli adresat zgłosi się w urzędzie pocztowo-celnym w celu osobistej interwencji przy cleniu zamkniętej przesyłki listowej (par. 4 p. a) i zgodzi się na jej otwarcie, to organ celny, po sprawdzeniu tożsamości osoby, otwiera w urzędzie celnym przesyłkę w obecności adresata oraz funkcjonarjusza urzędu pocztowo-celnego i po załatwieniu formalności celnych, zwraca ją urzędowi pocztowo-celnemu lub postępuje z towarami, których przywóz jest zabroniony, według przepisów obowiązujących.

Zwróconą przez urząd celny przesyłkę listową, urząd pocztowo-celny wydaje adresatowi za pokwitowaniem i uiszczeniem ewentualnie przypadających należytości.

b)
Jeśli adresat nadeśle oświadczenie, wskazane w par. 4 p. b) to urząd pocztowo-celny w jego zastępstwie interwenjuje przy cleniu przesyłki a po dokonanej rewizji celnej, o ile sam nie jest urzędem oddawczym, przekazuje przesyłkę przepisowo zamkniętą do właściwego urzędu oddawczego celem doręczenia adresatowi za pokwitowaniem i uiszczeniem ewentualnie przypadających należytości.

W obu powyższych wypadkach organom celnym i pocztowym, interwenjującym przy cleniu przesyłki, nie wolno wglądać w treść korespondencji znajdującej się w przesyłce.

§  6.
W wypadkach, gdy adresat w terminie określonym nie dopełnił jednego z warunków podanych w par. 4 niniejszego rozporządzenia lub odmówi otwarcia przesyłki, zwraca się przesyłkę do miejsca nadania.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 14 dni po ogłoszeniu na całym obszarze Rzeczypospolitej. Jednocześnie uchyla się przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.60.428

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie z zagranicznemi przesyłkami listowemi, zawierającemi towary podlegające ocleniu, lub których przywóz jest zabroniony.
Data aktu: 22/05/1925
Data ogłoszenia: 17/06/1925
Data wejścia w życie: 02/07/1925