Austria-Polska. Konwencja Arbitrażowa. Warszawa.1923.11.13.

KONWENCJA ARBITRAŻOWA
pomiędzy Rzeczapospolitą Polską a Republiką Austrjacką, podpisana w Warszawie dnia 13 listopada 1923 r.

Przekład.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 15 stycznia 1925 r. - Dz. U. R. P. № 15 poz. 96).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, STANISŁAW WOJCIECHOWSKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu 13 listopada 1923 roku w Warszawie została podpisana Konwencja Arbitrażowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Austrjacką, o następującem brzmieniu dosłownem:

Konwencja Arbitrażowa.

RZECZPOSPOLITA POLSKA

i

REPUBLIKA AUSTRJACKA

pragnąc załatwiać w miarę, możności w drodze arbitrażu spory, które mogłyby wyniknąć pomiędzy Niemi, postanowiły zawrzeć w tym celu Konwencję i mianowały swymi pełnomocnikami, mianowicie:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Marjana Seydę Podsekretarza Stanu, byłego Ministra Spraw Zagranicznych;

Prezydent Związkowej Republiki Austriackiej:

Pana Mikołaja Posta, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego Austrji w Warszawie;

którzy, po okazaniu swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i należyte co do formy, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1.

Wysokie Strony Umawiające się zobowiązują się, w razie, gdyby w przyszłości wyniknęły pomiędzy Niemi kwestje sporne, próbować dojść do porozumienia w drodze układu polubownego.

Jednakże, gdyby nie udało się osiągnąć tego porozumienia, Wysokie Strony Umawiające się zobowiązują się oddać do rozstrzygnięcia Sądu Rozjemczego spory, dotyczące spraw następujących:

1)
niezgodności poglądów, odnoszące się, do zastosowania lub wykładni wszelkiej Konwencji już zawartej, lub która może być przez Nie zawartą;
2)
niezgodności poglądów, odnoszące się do roszczeń pieniężnych, zgłoszonych przez jedną z Wysokich Stron Umawiających się, z racji poniesionych szkód, jeżeli zasada odszkodowania jest przez Strony uznana.

Postanowienia niniejszego artykułu będą stosowane wtedy nawet, gdy niezgodności poglądów, któreby wyniknęły, miały swe źródło w faktach, zaszłych przed zawarciem niniejszej Konwencji.

Postanowienia niniejszego artykułu nie będą stosowane do Konwencyj, do których trzecie Mocarstwa wpłynęły lub przystąpiły.

Artykuł  2.

Postanowienia, dotyczące arbitrażu, które znajdują się w Konwencjach, zawartych przez oba Państwa Umawiające się lub do których one wpływają, zachowują swą moc niezależnie od niniejszej Konwencji.

Artykuł  3.

W wypadkach, w których ma miejsce arbitraż, Wysokie Strony Umawiające się zobowiązują się zawrzeć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy specjalną umowę kompromisową, dotyczącą przedmiotu sporu oraz warunków procedury. O ile klauzule kompromisowe nie postanawiają przeciwnie, będą się one stosowały we wszystkiem co dotyczy wyznaczenia arbitrów i procedury rozjemczej, do postanowień zawartych w Konwencji, podpisanej w Hadze dn. 18 października 1907 r. o pokojowem załatwieniu sporów międzynarodowych.

Artykuł  4.

Konwencja niniejsza zawarta jest na przeciąg trzech lat. Uprawomocni się ona piętnastego dnia po wymianie ratyfikacyj. Jeżeli w terminie sześciu miesięcy przed upływem powyższego okresu, żadna z Wysokich Stron Umawiających się nie zawiadomi o swym zamiarze rozwiązania tej Konwencji, to pozostaje ona w mocy aż do upływu roku, licząc od dnia, w którym jedna z Wysokich Stron Umawiających się ją wymówi.

Artykuł  5.

Konwencja niniejsza będzie ratyfikowana i ratyfikacje będą wymienione w Warszawie.

Na dowód czego Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i opatrzyli ją swemi pieczęciami.

Sporządzono w Warszawie, w dwóch egzemplarzach, dnia 13 listopada 1923 roku.

(L. S.) (-) M. Seyda

(L. S.) (-) Post

Zaznajomiwszy się z powyższą Konwencją, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niej postanowień, oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i zatwierdzona i przyrzekamy, że będzie ściśle stosowana.

Na dowód czego wydaliśmy akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

W Warszawie, dnia 18 lutego 1925 roku.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.47.330

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Austria-Polska. Konwencja Arbitrażowa. Warszawa.1923.11.13.
Data aktu: 13/11/1923
Data ogłoszenia: 11/05/1925
Data wejścia w życie: 13/03/1925