Terminy podjęcia przesyłek pocztowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 27 kwietnia 1925 r.
w sprawie terminów podjęcia przesyłek pocztowych.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584), zarządza się co następuje:
§  1.
Termin podjęcia przesyłek pocztowych, awizowanych lub takich, których podjęcie zastrzegł sobie odbiorca, wynosi w obrocie wewnętrznym i zagranicznym:

1) dla zwykłych i poleconych przesyłek listowych bez pobrania:

w miejscowym okręgu doręczeń 14 dni
w zamiejscowym " " 30 "

Dla takich przesyłek poste-restante 14 dni;

2. dla przesyłek listowych za pobraniem oraz dla zleceń pocztowych:

7 dni w miejscowym okręgu doręczeń i w okręgu listonosza wiejskiego, 14 dni w zamiejscowym okręgu doręczeń, 7 dni dla przesyłek listowych za pobraniem oraz zleceń pocztowych poste-restante;

3) dla listów wartościowych bez pobrania i za pobraniem:

7 dni w miejscowym okręgu doręczeń i w okręgu listonosza wiejskiego, 14 dni w zamiejscowym okręgu doręczeń, 7 dni dla listów wartościowych poste-restante;

4) a) dla paczek z żywemi zwierzętami, bez pobrania i za pobraniem oraz takich paczek poste-restante 48 godzin,

b)
dla paczek z wszelką inną zawartością bez pobrania i za pobraniem: 7 dni w miejscowym okręgu doręczeń i w okręgu listonosza wiejskiego, 14 dni w zamiejscowym okręgu doręczeń, 7 dni dla paczek poste-restante;

5) dla przekazów pocztowych i telegraficznych oraz przekazów wypłaty i czekowych P. K. O.: 7 dni w miejscowym okręgu doręczeń i w okręgu listonosza wiejskiego, 14 dni w zamiejscowym okręgu doręczeń, 14 dni dla przekazów poste-restante.

§  2.
Termin podjęcia paczek z żywemi zwierzętami (§ 1 punkt 4a) liczy się od czasu nadejścia paczki, - dla wszystkich zaś innych przesyłek pocztowych, wymienionych w § 1 - od dnia następnego po nadejściu do urzędu pocztowego.

Do terminu podjęcia wlicza się także niedziele i święta.

§  3.
Terminy podjęcia wskazane w § 1 nie wchodzą w zastosowanie, jeżeli:
a)
odbiorca odmówił przyjęcia,
b)
doręczenie lub dosłanie jest niemożliwe z innych powodów,
c)
nadawca zarządził dosłanie lub zwrot,
d)
odbiorca zarządził dostanie do nowego miejsca swego pobytu,
e)
w zleceniu pocztowem oznaczono wcześniejszy dzień płatności.
§  4.
a) Po upływie terminów wskazanych w § 1 tudzież w wypadkach podanych w § 3 punkt a) i b) zwraca się do miejsca nadania względnie miejsca zamieszkania nadawcy: zwykłe i polecone przesyłki listowe bez pobrania i za pobraniem, przekazy pocztowe, przekazy wypłaty i czekowe P. K. O. listy wartościowe i paczki z żywemi zwierzętami bez pobrania i za pobraniem. Z innemi niedoręczalnemi paczkami bez pobrania i za pobraniem postępuje się według osobnych obowiązujących przepisów.

Z niewykupionemi zleceniami pocztowemi postępuje się według postanowień § 2 ustęp 12 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 października 1924 r. w brzmieniu podanem w § 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 5 lutego 1925 r. (Dz. U. R. P. № 16, poz. 112).

b)
Przepisy w punkcie a) niniejszego paragrafu co do zwrotu odnoszą się analogicznie do przekazów telegraficznych z tą różnica, że przed zwrotem zawiadamia się o niedoręczalnych przekazach telegraficznych nadawców w wypadkach, określonych osobnemi przepisami.
c)
W wypadkach wskazanych w § 3 punkt c) i d) postępuje się według zarządzenia nadawcy lub odbiorcy, przyczem w razie zbiegu obu tych zarządzeń uwzględnia się przedewszystkiem zarządzenie nadawcy.
§  5.
Przy dosyłaniu lub zwrocie przesyłki obowiązują w nowym urzędzie oddawczym na nowo terminy podjęcia, ustanowione w § 1 niniejszego rozporządzenia.
§  6.
Dyrekcje Poczt i Telegrafów mogą w wypadkach nagromadzenia się paczek skrócić na pewien okres czasu terminy podjęcia, ustanowione w § 1. Zarządzenie takie podane będzie do ogólnej wiadomości zapomocą obwieszczeń, wywieszonych w poczekalniach odnośnych urzędów pocztowych.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Z dniem powyższym tracą moc obowiązującą przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.46.321

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Terminy podjęcia przesyłek pocztowych.
Data aktu: 27/04/1925
Data ogłoszenia: 08/05/1925
Data wejścia w życie: 08/05/1925