Zmiana statutu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 kwietnia 1925 r.
w sprawie zmiany statutu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego.

Na zasadzie art. 1, 9 i 11 ustawy z dnia 25 listopada 1920 r. w przedmiocie przyznania obligacjom Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego gwarancji skarbowej oraz uproszczonego ściągania należności rzeczonego Towarzystwa (Dz. CI. R. P. № 112, poz. 737) zarządza się co następuje:
§  1.
Zmienia się - zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia członków Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego z dnia 9 kwietnia 1925 r. - artykuły: 9, 13, 15, 16, 18, 28, 33, 39, 40, 43, 58, 62, 70, 82, 83, 85 i 86, statutu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego, wydanego rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 28 lutego 1921 r. (Dz. U. R. P. № 34, poz. 203), nadając im brzmienie podane w załączniku.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Art. 9.

Pożyczka winna być zabezpieczona hipotecznie: na obszarze b. zaboru rosyjskiego - w pierwszem miejscu działu IV wykazu hipotecznego i z pierwszeństwem przed wpisami, zamieszczonemi w dziale III tegoż wykazu, jeżeliby ten ostatni warunek był zastrzeżony w decyzji, przyznającej pożyczkę; na obszarze b. zaboru austriackiego - w pierwszem miejscu karty ciężarów odnośnego ciała hipotecznego, przyczem na karcie stanu posiadania realności, w zastaw oddanej, winno być uwidocznione, że realność stanowi budynek fabryczny; na obszarze b. zaboru pruskiego-w pierwszem miejscu działu III księgi gruntowej z pierwszeństwem przed wpisami, zamieszczonemi w dziale II tejże księgi, jeżeliby ten ostatni warunek był zastrzeżony w decyzji, przyznającej pożyczkę.

W wypadkach wyjątkowych pożyczka może być zabezpieczona nie na pierwszem miejscu hipotecznem, lecz po zapisanych już wierzytelnościach z zachowaniem w takich razach następujących warunków:

a)
aby z przyznanej i udzielonej pożyczki dłużnik pozostawił w depozycie Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego taką część jej w listach zastawnych Towarzystwa Kredytowego Przemyślu Polskiego, jaka, licząc po kursie dnia Listów zastawnych Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego na giełdzie warszawskiej, odpowiadałaby sumie poprzedzających pożyczek, zapisanych na hipotece wraz z procentami umownemi za lat trzy podług parytetu złotego tych sum i procentów;
b)
aby te poprzedzające na hipotece zapisy nie przenosiły 25% przyznanej pożyczki Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego;
c)
ewentualnie aby zamiast składania do depozytu listów zastawnych Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego dłużnik złożył do tegoż depozytu odpowiednio obliczoną w mysi powyższego punktu a) sumę w gotówce w złotych polskich lub w takiej walucie zagranicznej, w jakiej pożyczka Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego została udzielona.
Art.  13.

Towarzystwo pobiera od dłużników tytułem procentów i płaci od wydanych przez siebie listów zastawnych odsetki podług stopy, określonej przez Radę Nadzorczą i zatwierdzonej przez Ministra Skarbu.

Art.  15.

Pożyczki będą udzielane przez Towarzystwo w listach zastawnych na okres umorzenia do lat 25. Stopą procentową listów zastawnych określa Rada Nadzorcza, która określa również wysokość procentu na utworzenie kapitału zapasowego. Odnośne decyzje Rady Nadzorczej podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Skarbu.

Art.  16.

Prócz procentu od wypożyczonej sumy dłużnicy wnoszą w ciągu pierwszych pięciu lat po zaciągnięciu pożyczki corocznie określony przez Radę Nadzorczą Towarzystwa i zatwierdzony przez Ministra Skarbu procent na utworzenie kapitału zapasowego oraz przez cały czas istnienia pożyczki opłaty na amortyzację pożyczki w takiej wysokości, aby pożyczka była zamortyzowaną w terminie wyznaczonym na amortyzację. Warunki amortyzacji oraz terminy, od których mają się rozpocząć opłaty na amortyzację, będą zatwierdzone przez Ministra Skarbu i mogą być różne dla różnych seryj listów zastawnych.

Art.  18.

Należne Towarzystwu sumy będą wnoszone corocznie zgóry w dwóch ratach półrocznych, ustalonych przez Radę Nadzorczą i zatwierdzonych przez Ministra Skarbu, gotowizną lub ubiegłemi kuponami i wylosowanemi listami zastawnemi, przyczem wpłaty, przewidziane w art. 13 i 16, winny być wnoszone w tej walucie, w jakiej pożyczka została udzielona.

Art.  28.

(uzupełnienie).

Za pozwoleniem Ministra Skarbu wydanie listów zastawnych może też nastąpić po wykonaniu wszystkich powyższych formalności poza kasą Towarzystwa przez bank krajowy lub zagraniczny, a w takim razie protokół wydania będzie sporządzony przez pełnomocnika Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego.

Art.  33.

Listy zastawne mogą być wypuszczane serjami i są dowodami długu Towarzystwa, które winno wypłacać właścicielom listów ustanowione procenty i wykupywać je w terminach przepisanych.

Art.  39.

Listy zastawne wypuszczone będą na okaziciela w ciągu pierwszych pięciu lat istnienia Towarzystwa w walutach zagranicznych lub walucie polskiej, a po upływie lat pięciu tylko w walucie polskiej, w odcinkach, których wysokość określi Rada Nadzorcza i zatwierdzi Minister Skarbu.

Art.  40.

Procenty od listów zastawnych Towarzystwo wypłaca co pół roku w ratach ustalonych przez Radę Nadzorczą, a zatwierdzonych przez Ministra Skarbu. Do każdego listu zastawnego dołącza się arkusz kuponowy z odpowiednią ilością kuponów. Po wyczerpaniu arkusza kuponowego wydaje się nowy.

Art.  43.

Losowanie publiczne listów zastawnych odbywa się co pół roku w datach, ustalonych przez Radę Nadzorczą i zatwierdzonych przez Ministra Skarbu. Umorzeniu przez losowanie podlegają listy zastawne na sumę, przypadającą wogóle do umorzenia z tytułu opłat na spłatę kapitału za potrąceniem sumy, na jaką listy zastawne zostały wykupione z wolnej ręki (art. 42). Numery i wartość wylosowanych listów podaje się bezzwłocznie do publicznej wiadomości drogą ogłoszeń w Monitorze Polskim i pismach zagranicznych, które wskaże Minister Skarbu. Wypłata za wylosowane listy zastawne dokonywana będzie zawsze po upływie trzech miesięcy od daty losowania.

Art.  58.

Zarząd, Rada Nadzorcza i Walne Zgromadzenie rozstrzygają prostą większością głosów; w razie równości głosów przeważa zdanie przewodniczącego.

Z pod tego przepisu wyjęte są uchwały Walnego Zgromadzenia: 1) co do uzupełnienia lub zmiany statutu, 2) co do przedterminowego odwołania członków Zarządu i 3) co do rozwiązania Towarzystwa i jego likwidacji.

W tych razach do ważności uchwały wymaga się: co do dwóch pierwszych punktów - większości 2/3 głosów, co do trzeciego punktu - większości 3/4 głosów obecnych na Zgromadzeniu członków przy udziale stowarzyszonych, reprezentujących przynajmniej 1/2 sumy pozostającego do umorzenia długu Towarzystwa z tytułu emisji listów zastawnych. W razie nieprzybycia takiej ilości członków, Zgromadzenie winno być zwołane powtórnie w ciągu piętnastu dni i będzie ono prawomocnem bez wzglądu na ilość obecnych na Zgromadzeniu, jednakże wymagana do uchwały większość głosów obecnych na Zgromadzeniu, przewidziana w artykule niniejszym pozostaje bez zmiany. Uchwały co do punktów pierwszego i trzeciego ulegają zatwierdzeniu Ministra Skarbu.

Art.  62.

Corocznie ustępować będzie po dwóch członków Zarządu i dwóch zastępców, narazie przez losowanie, następnie z kolei starszeństwa wyboru. Ustępujący członkowie Zarządu mogą być wybierani ponownie. Zarząd wybiera z pośród siebie Prezesa i Wiceprezesa.

Dla sprawniejszego prowadzenia interesów Towarzystwa Kredytowego, Zarząd może wybrać z pośród siebie lub osób postronnych jednego lub więcej dyrektorów, których wybór, kompetencje oraz wysokość wynagrodzenia, zatwierdza Rada Nadzorcza na wniosek Zarządu. Dyrektor lub jego zastępca, nie będący członkami Zarządu, biorą udział w posiedzeniach Zarządu tylko z głosem doradczym.

Art.  70.

Umowy, zobowiązania, pełnomocnictwa, czeki' żądania zwrotu pieniędzy i walorów z instytucyj kredytowych i wogóle wszystkie akty i dokumenty, zobowiązujące Towarzystwo, winny być zaopatrzone w jakiekolwiek dwa podpisy z pomiędzy następujących osób: członków Zarządu i ich zastępców, lub jednego z dyrektorów czy osób specjalnie do tego upoważnionych przez Zarząd w trybie, przewidzianym w niniejszym artykule, łącznie z jednym z członków Zarządu lub ich zastępców.

Dla czynności notarjalnych i hipotecznych Zarząd może jednakże w każdym poszczególnym wypadku wydać plenipotencję do podpisywania w imieniu Towarzystwa i przez jedną osobę.

Listy zastawne względnie świadectwa tymczasowe Towarzystwa podpisuje Prezes Zarządu lub jego zastępca oraz delegat Ministra Skarbu, których podpisy mogą być odbite mechanicznie (fac-simile), jak również dyrektor Towarzystwa i księgowy.

Korespondencja zwykła Towarzystwa winna być zaopatrzona również w jakiekolwiek dwa podpisy wymienionych wyżej osób lub osób, upoważnionych przez Zarząd. Listy o charakterze informacyjnym, korespondencja i dokumenty wewnętrzne, podpisywane są przez jednego z dyrektorów lub osób upoważnionych.

Do odbioru z poczty pieniędzy, przesyłek, dokumentów i t. d. wystarcza jeden tylko podpis członka Zarządu, zastępcy, dyrektora lub osoby, upoważnionej przez Zarząd.

Art.  82.

W Walnem Zgromadzeniu ma prawo uczestniczyć każdy członek Towarzystwa. Każdy jeden tysiąc funtów sterlingów pożyczki lub każda suma pożyczki, odpowiadająca 1000 funtów sterlingów według równi złota, daje prawo do jednego głosu. Stowarzyszeni, mający pożyczki mniejsze mogą się łączyć w celu uzyskania prawa do głosu, upoważniając do głosowania jednego z pośród siebie.

Art.  83.

Członek Towarzystwa, nie uczestniczący w Walnem Zgromadzeniu, może przez wydanie pełnomocnictwa upoważnić innego członka do głosowania za siebie w tem Zgromadzeniu, nikt jednak ze stowarzyszonych, czy to osobiście, czy to z pełnomocnictwa, czy też łącznie, nie może mieć więcej niż 40 głosów. Osoby prawne głosują przez uprawnionych przedstawicieli, małoletni i ubezwłasnowolnieni - przez prawnie ustanowionych zastępców.

Pragnący głosować z pełnomocnictwa winni ja zameldować Zarządowi przynajmniej na dwa dni przed Walnem Zgromadzeniem.

Art.  85.

Do ważności postanowień Walnego Zgromadzenia, za wyjątkiem wymienionych w art. 58 niniejszego statutu, wymagana jest obecność takiej ilości członków, która reprezentuje 1/4 część ogólnej sumy pożyczek wydanych przez Towarzystwo. W razie nieprzybycia takiej liczby członków, Rada Nadzorcza wyznacza powtórny termin, w którym obrady Walnego Zgromadzenia poczytuje się za ważne, bez względu na liczbę przybyłych członków i reprezentowany przez nich kapitał.

W powtórnym terminie mogą być brane pod obrady te tylko sprawy, które były wyznaczone do rozpoznania na Zgromadzeniu, niedoszłem do skutku. Protokół posiedzenia podpisuje Prezes Rady, sekretarz i przynajmniej 3 członków obecnych na Zgromadzeniu.

Art.  86.

Do atrybucji Walnego Zgromadzenia należy: 1) wybieranie i przedterminowe odwoływanie członków Zarządu i Rady Nadzorczej, 2) decydowanie o powiększaniu liczby członków tych organów, 3) rozpoznawanie i zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu, 4) zatwierdzanie rocznych budżetów i określanie uposażenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej, 5) decydowanie o wyjednywaniu zmian w statucie, 6) rozstrzyganie wszelkich innych spraw, wnoszonych przez Radę, tudzież wniosków ze strony Rządu i członków Towarzystwa, 7) orzekanie o rozwiązaniu Towarzystwa i jego likwidacji.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.43.302

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana statutu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego.
Data aktu: 21/04/1925
Data ogłoszenia: 30/04/1925
Data wejścia w życie: 30/04/1925