Protokół dotyczący poprawki do art. 393 Traktatu Pokoju Wersalskiego i do odpowiednich artykułów innych traktatów pokoju. Genewa.1923.06.14.

PROTOKÓŁ
dotyczący poprawki do art. 393 Traktatu Pokoju Wersalskiego i do odpowiednich artykułów innych traktatów pokoju, podpisany w Genewie da. 14 czerwca 1923 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 12 czerwca 1924 r. - Dz. U. R. P. № 59, poz. 594).

Przekład.

W IMIENIU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY,

STANISŁAW WOJCIECHOWSKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

Wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadome czynimy:

Dnia czternastego czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestego trzeciego roku podpisany został w Genewie protokół, dotyczący poprawki do artykułu 393 Traktatu Pokoju, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 roku, i do odpowiednich artykułów innych traktatów pokoju.

Protokół ten brzmi słowo w słowo jak następuje:

Protokół dotyczący poprawki art. 393 Traktatu Wersalskiego oraz odpowiednich artykułów innych traktatów pokoju.

Generalna Konferencja Międzynarodowej Organizacji Pracy Ligi Narodów, zwołana przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy do Genewy, zebrawszy się tam dn. 18-go października 1922 r. na swoją czwartą sesję, przyjęła na posiedzeniu w dn. 2-gim listopada 1922 r. rezolucję, ustanawiającą poprawkę do art. 393-go Traktatu Wersalskiego oraz do odnośnych artykułów innych traktatów pokoju. Rezolucja ta, zamieszczona w Akcie, podpisanym przez Przewodniczącego Konferencji i Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy i złażonym Sekretarjatowi Ligi Narodów w dn. 26-go grudnia 1922 r., brzmi jak następuje:

"Art. 393-ci Traktatu Wersalskiego i odpowiednie artykuły innych traktatów pokoju otrzymują brzmienie następujące:

"Międzynarodowe Biuro Pracy pozostawać będzie pod kierownictwem Rady Administracyjnej, złożonej z trzydziestu dwóch osób, z których:

szesnaście reprezentuje Rządy
osiem " pracodawców
osiem " robotników.

Z liczby szesnastu osób, reprezentujących Rządy, osiem mianowanych będzie przez członków, posiadających największe znaczenie w dziedzinie przemysłu, drugie osiem zaś będzie mianowanych przez członków, wyznaczonych w tym celu przez delegatów rządowych na konferencją po wyłączeniu z liczby delegatów wspomnianych wyżej ośmiu członków. Na szesnastu reprezentowanych członków, sześciu powinno pochodzić z Państw pozaeuropejskich. Ewentualne spory w kwestji co do osób, które mają największe znaczenie w przemyśle, zostaną rozstrzygnięte przez Radę Ligi Narodów.

Osoby, reprezentujące pracodawców i osoby, reprezentujące robotników, będą wybrane odnośnie przez delegatów pracodawców i przez delegatów robotniczych na konferencję. Dwóch przedstawicieli pracodawców i dwóch przedstawicieli robotników winni należeć do Państw pozaeuropejskich.

Skład Rady będzie odnawiany co trzy lata.

Sposób obsadzenia miejsc wakujących, wyznaczenie zastępców oraz inne kwestje tej samej natury będą mogły być regulowane przez Radę z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez konferencję.

Rada Administracyjna obierze Przewodniczącego ze swego form i ustali swój regulamin. Zbierać się będzie w terminach, która sama określi.

Specjalna sesja odbędzie się za każdym razem, gdy 12 osób, wchodzących w skład Rady wyrażą odnośne życzenie na piśmie.

Niżej podpisani, należycie upoważnieni oświadczają, iż przyjmują w imieniu członków Międzynarodowej Organizacji Pracy, którą reprezentują, niniejszą poprawkę.

Niniejszy protokół, pozostający otwartym dla podpisu członków Organizacji Międzynarodowej Pracy, będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne będą złożone jaknajwcześniej w Sekretarjacie Ligi Narodów. Ratyfikacja niniejszego protokółu będzie uważana jako przewidziana w art. 422-gim Traktatu Wersalskiego i w odpowiednich artykułach innych traktatów pokoju ratyfikacja samej poprawki, która będzie podlegać wykonaniu w myśl postanowień powyższych artykułów.

Poświadczony za zgodność odpis niniejszego protokółu zostanie przesiłany przez Generalnego Sekretarza wszystkim Członkom Międzynarodowej Organizacji Pracy. Sporządzono w Genewie, 14-go czerwca 1923 r. w jednym egzemplarzu, którego teksty francuski i angielski są równoważne i który zostanie złożony w archiwach Sekretarjatu Ligi Narodów.

Podpisano: ARTHUR FONTAINE

za Francję.

E. H. WALTON,

Wysoki Komisarz, za poł. Afrykę.

ROBERT CECIL

za. Imperjum Brytyjskie.

PHOILIPPE ROY

za Kanadę.

COSME DE LA TARRIENTE

za Republikę Kuby.

TH. G. THORSEN

za Norwegję.

CHAROON

za Sjam.

FRANCISZEK SOKAL

za Rzeczpospolitą Polską.

J. ALLEN

za Nową Zelandję.

HARDINGE OF PENSHURST

za Indję.

JOSEPH COOK

za Australję.

Zaznajomiwszy się z powyższym protokółem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień, oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i zatwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

W Warszawie, dnia 24 stycznia 1925 roku.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.42.288

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół dotyczący poprawki do art. 393 Traktatu Pokoju Wersalskiego i do odpowiednich artykułów innych traktatów pokoju. Genewa.1923.06.14.
Data aktu: 14/06/1923
Data ogłoszenia: 28/04/1925
Data wejścia w życie: 10/02/1925