(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 12 czerwca 1924 r. - Dz. U. R. P. № 59, poz. 594).Przekład.
W IMIENIU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
MY,
STANISŁAW WOJCIECHOWSKI,
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,
Wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadome czynimy:
Dnia czternastego czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestego trzeciego roku podpisany został w Genewie protokół, dotyczący poprawki do artykułu 393 Traktatu Pokoju, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 roku, i do odpowiednich artykułów innych traktatów pokoju.
Protokół ten brzmi słowo w słowo jak następuje:
Protokół dotyczący poprawki art. 393 Traktatu Wersalskiego oraz odpowiednich artykułów innych traktatów pokoju.
Generalna Konferencja Międzynarodowej Organizacji Pracy Ligi Narodów, zwołana przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy do Genewy, zebrawszy się tam dn. 18-go października 1922 r. na swoją czwartą sesję, przyjęła na posiedzeniu w dn. 2-gim listopada 1922 r. rezolucję, ustanawiającą poprawkę do art. 393-go Traktatu Wersalskiego oraz do odnośnych artykułów innych traktatów pokoju. Rezolucja ta, zamieszczona w Akcie, podpisanym przez Przewodniczącego Konferencji i Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy i złażonym Sekretarjatowi Ligi Narodów w dn. 26-go grudnia 1922 r., brzmi jak następuje:"Art. 393-ci Traktatu Wersalskiego i odpowiednie artykuły innych traktatów pokoju otrzymują brzmienie następujące:
"Międzynarodowe Biuro Pracy pozostawać będzie pod kierownictwem Rady Administracyjnej, złożonej z trzydziestu dwóch osób, z których:
szesnaście |
reprezentuje |
Rządy |
osiem |
" |
pracodawców |
osiem |
" |
robotników. |
Z liczby szesnastu osób, reprezentujących Rządy, osiem mianowanych będzie przez członków, posiadających największe znaczenie w dziedzinie przemysłu, drugie osiem zaś będzie mianowanych przez członków, wyznaczonych w tym celu przez delegatów rządowych na konferencją po wyłączeniu z liczby delegatów wspomnianych wyżej ośmiu członków. Na szesnastu reprezentowanych członków, sześciu powinno pochodzić z Państw pozaeuropejskich. Ewentualne spory w kwestji co do osób, które mają największe znaczenie w przemyśle, zostaną rozstrzygnięte przez Radę Ligi Narodów.
Osoby, reprezentujące pracodawców i osoby, reprezentujące robotników, będą wybrane odnośnie przez delegatów pracodawców i przez delegatów robotniczych na konferencję. Dwóch przedstawicieli pracodawców i dwóch przedstawicieli robotników winni należeć do Państw pozaeuropejskich.
Skład Rady będzie odnawiany co trzy lata.
Sposób obsadzenia miejsc wakujących, wyznaczenie zastępców oraz inne kwestje tej samej natury będą mogły być regulowane przez Radę z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez konferencję.
Rada Administracyjna obierze Przewodniczącego ze swego form i ustali swój regulamin. Zbierać się będzie w terminach, która sama określi.
Specjalna sesja odbędzie się za każdym razem, gdy 12 osób, wchodzących w skład Rady wyrażą odnośne życzenie na piśmie.
Niżej podpisani, należycie upoważnieni oświadczają, iż przyjmują w imieniu członków Międzynarodowej Organizacji Pracy, którą reprezentują, niniejszą poprawkę.
Niniejszy protokół, pozostający otwartym dla podpisu członków Organizacji Międzynarodowej Pracy, będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne będą złożone jaknajwcześniej w Sekretarjacie Ligi Narodów. Ratyfikacja niniejszego protokółu będzie uważana jako przewidziana w art. 422-gim Traktatu Wersalskiego i w odpowiednich artykułach innych traktatów pokoju ratyfikacja samej poprawki, która będzie podlegać wykonaniu w myśl postanowień powyższych artykułów.
Poświadczony za zgodność odpis niniejszego protokółu zostanie przesiłany przez Generalnego Sekretarza wszystkim Członkom Międzynarodowej Organizacji Pracy. Sporządzono w Genewie, 14-go czerwca 1923 r. w jednym egzemplarzu, którego teksty francuski i angielski są równoważne i który zostanie złożony w archiwach Sekretarjatu Ligi Narodów.
Podpisano: ARTHUR FONTAINE
za Francję.
E. H. WALTON,
Wysoki Komisarz, za poł. Afrykę.
ROBERT CECIL
za. Imperjum Brytyjskie.
PHOILIPPE ROY
za Kanadę.
COSME DE LA TARRIENTE
za Republikę Kuby.
TH. G. THORSEN
za Norwegję.
CHAROON
za Sjam.
FRANCISZEK SOKAL
za Rzeczpospolitą Polską.
J. ALLEN
za Nową Zelandję.
HARDINGE OF PENSHURST
za Indję.
JOSEPH COOK
za Australję.
Zaznajomiwszy się z powyższym protokółem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień, oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i zatwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.
Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.
W Warszawie, dnia 24 stycznia 1925 roku.