Przekazanie kierownictwa w I instancji nad więzieniami przy sądach okręgowych - w apelacjach lwowskiej i krakowskiej naczelnikom (dyrektorom - zarządcom) więzień.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 kwietnia 1925 r.
w sprawie przekazania kierownictwa w I instancji nad więzieniami przy sądach okręgowych - w apelacjach lwowskiej i krakowskiej naczelnikom (dyrektorom-zarządcom) więzień.

Na zasadzie art. IX ustawy z dnia 23 maja 1873 r. zaprowadzającej ustawą o postępowaniu karnem (Dz. U. P. poz. 119) postanawiam:
§  1.
Do czasu wejścia w życie jednolitej dla całego Państwa ustawy więziennej -kierownictwo w zakresie administracji więziennej nad więzieniami przy sądach okręgowych -powierza się naczelnikom (dyrektorom, zarządcom) tych więzień, którzy w tym zakresie podlegają bezpośrednio prezesom sądów apelacyjnych.

Administracja więzień obejmuje również administrację gospodarczą i sprawy służbowe personelu.

§  2.
Nadzór nad prawnością uwięzienia i osadzenia w areszcie śledczym i nad prawidłowym wykonaniem aresztu śledczego i kary (nadzór penitencjarny) w wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia więzieniach należy do prezesów sądów okręgowych.
§  3.
Prezesowi sądu okręgowego służy prawo:
a)
rewizji aktów osobowych więźniów i odnośnych ksiąg więźniów i ksiąg terminów zwolnień,
b)
kontroli więzień pod względem sanitarnym i higjenicznym,
c)
kontroli nad sposobem traktowania więźniów i nad prawidłowym i humanitarnym wymiarem kar dyscyplinarnych,
d)
przyjmowania zażaleń i próśb więźniów,
e)
kontroli w stosunku do więźniów karnych nad celowym wyborem pracy, w zależności od wieku, zdrowia, poziomu inteligencji i poprzedniego zatrudnienia,
f)
kontroli nad zaspokojeniem potrzeb duchowych więźniów różnych wyznań religijnych,
g)
udzielania przepustek do wiezienia duszpasterzom i lekarzom, którzy nie sprawują stałych obowiązków przy więzieniach, z wyjątkiem przepustek do więźniów śledczych, których udzielanie jest zastrzeżone sędziemu śledczemu,
h)
udzielania zezwoleń na zawarcie przez więźniów ślubów małżeńskich, zmiany wyznania i chrztu,
i)
przewodniczenia w komisjach egzaminacyjnych dla więźniów, kontroli nad sposobem nauczania, rozkładem zajęć szkolnych i nad przestrzeganiem przepisów dotyczących nauczania więźniów,
j)
do szczególnej pieczy nad więźniami nieletnimi,
k)
kontroli nad prawidłowem rozmieszczeniem więźniów, w szczególności oddzieleniem więźniów śledczych od karnych, kobiet od mężczyzn, nieletnich od dorosłych, kontroli i żądań - bez naruszenia praw sędziów śledczych-w zakresie oddzielnego umieszczenia więźniów śledczych obwinionych w tej samej sprawie, komunikowania się więźniów śledczych z innemi osobami (więźniami, personelem dozorczym, osobami z poza więzienia), zajęcia więźniów śledczych, zezwolenia na otrzymywanie przez nich z poza więzienia pościeli, żywności i innych rzeczy,
i)
kontroli nad racjonalnem odżywianiem więźniów,
ł)
przewodniczenia w komisjach egzaminacyjnych dla niższych funkcjonarjuszów więziennych,
m)
wogóle prawo kontroli więzienia w dziedzinie penitencjarnej.

Celem wykonania kontroli prezes sądu okręgowego winien częściej, co najmniej raz w tygodniu, bez zapowiedzenia, zwiedzać więzienie, przyczem nie jest związany porą dnia.

Przepis § 99 instrukcji karno-sądowej z dnia 16 czerwca 1854 r. (Dz. U. P. № 165) ma w tym zakresie zastosowanie.

§  4.
W razie stwierdzenia przy kontroli na zasadzie § 189 u. p. k. i §§ 2 i 3 niniejszego rozporządzenia lub w innej drodze niewłaściwości w zakresie więziennictwa prezes sądu okręgowego zwraca się o ich usunięcie do naczelnika więzienia, a w razie potrzeby donosi o tem prezesowi sądu apelacyjnego.
§  5.
Dotychczasowe postanowienia o władzach więziennych II instancji, jako też postanowienia o kierownictwie zakładów karnych i aresztów sądowych pozostają nadal w mocy.
§  6.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc obowiązującą przepis § 98 austr. instrukcji karno-sądowej z 16 czerwca 1854 r. (Dz. U. P. № 165) oraz wszelkie przepisy z niniejszem rozporządzeniem sprzeczne.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na obszarze sądów apelacyjnych we Lwowie i Krakowie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.41.286

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazanie kierownictwa w I instancji nad więzieniami przy sądach okręgowych - w apelacjach lwowskiej i krakowskiej naczelnikom (dyrektorom - zarządcom) więzień.
Data aktu: 17/04/1925
Data ogłoszenia: 24/04/1925
Data wejścia w życie: 25/05/1925