Przekazanie kierownictwa w I instancji nad więzieniami przy sądach okręgowych - w apelacjach lwowskiej i krakowskiej naczelnikom (dyrektorom - zarządcom) więzień.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 kwietnia 1925 r.
w sprawie przekazania kierownictwa w I instancji nad więzieniami przy sądach okręgowych - w apelacjach lwowskiej i krakowskiej naczelnikom (dyrektorom-zarządcom) więzień.

Na zasadzie art. IX ustawy z dnia 23 maja 1873 r. zaprowadzającej ustawą o postępowaniu karnem (Dz. U. P. poz. 119) postanawiam:
§  1.
Do czasu wejścia w życie jednolitej dla całego Państwa ustawy więziennej -kierownictwo w zakresie administracji więziennej nad więzieniami przy sądach okręgowych -powierza się naczelnikom (dyrektorom, zarządcom) tych więzień, którzy w tym zakresie podlegają bezpośrednio prezesom sądów apelacyjnych.

Administracja więzień obejmuje również administrację gospodarczą i sprawy służbowe personelu.

§  2.
Nadzór nad prawnością uwięzienia i osadzenia w areszcie śledczym i nad prawidłowym wykonaniem aresztu śledczego i kary (nadzór penitencjarny) w wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia więzieniach należy do prezesów sądów okręgowych.
§  3.
Prezesowi sądu okręgowego służy prawo:
a)
rewizji aktów osobowych więźniów i odnośnych ksiąg więźniów i ksiąg terminów zwolnień,
b)
kontroli więzień pod względem sanitarnym i higjenicznym,
c)
kontroli nad sposobem traktowania więźniów i nad prawidłowym i humanitarnym wymiarem kar dyscyplinarnych,
d)
przyjmowania zażaleń i próśb więźniów,
e)
kontroli w stosunku do więźniów karnych nad celowym wyborem pracy, w zależności od wieku, zdrowia, poziomu inteligencji i poprzedniego zatrudnienia,
f)
kontroli nad zaspokojeniem potrzeb duchowych więźniów różnych wyznań religijnych,
g)
udzielania przepustek do wiezienia duszpasterzom i lekarzom, którzy nie sprawują stałych obowiązków przy więzieniach, z wyjątkiem przepustek do więźniów śledczych, których udzielanie jest zastrzeżone sędziemu śledczemu,
h)
udzielania zezwoleń na zawarcie przez więźniów ślubów małżeńskich, zmiany wyznania i chrztu,
i)
przewodniczenia w komisjach egzaminacyjnych dla więźniów, kontroli nad sposobem nauczania, rozkładem zajęć szkolnych i nad przestrzeganiem przepisów dotyczących nauczania więźniów,
j)
do szczególnej pieczy nad więźniami nieletnimi,
k)
kontroli nad prawidłowem rozmieszczeniem więźniów, w szczególności oddzieleniem więźniów śledczych od karnych, kobiet od mężczyzn, nieletnich od dorosłych, kontroli i żądań - bez naruszenia praw sędziów śledczych-w zakresie oddzielnego umieszczenia więźniów śledczych obwinionych w tej samej sprawie, komunikowania się więźniów śledczych z innemi osobami (więźniami, personelem dozorczym, osobami z poza więzienia), zajęcia więźniów śledczych, zezwolenia na otrzymywanie przez nich z poza więzienia pościeli, żywności i innych rzeczy,
i)
kontroli nad racjonalnem odżywianiem więźniów,
ł)
przewodniczenia w komisjach egzaminacyjnych dla niższych funkcjonarjuszów więziennych,
m)
wogóle prawo kontroli więzienia w dziedzinie penitencjarnej.

Celem wykonania kontroli prezes sądu okręgowego winien częściej, co najmniej raz w tygodniu, bez zapowiedzenia, zwiedzać więzienie, przyczem nie jest związany porą dnia.

Przepis § 99 instrukcji karno-sądowej z dnia 16 czerwca 1854 r. (Dz. U. P. № 165) ma w tym zakresie zastosowanie.

§  4.
W razie stwierdzenia przy kontroli na zasadzie § 189 u. p. k. i §§ 2 i 3 niniejszego rozporządzenia lub w innej drodze niewłaściwości w zakresie więziennictwa prezes sądu okręgowego zwraca się o ich usunięcie do naczelnika więzienia, a w razie potrzeby donosi o tem prezesowi sądu apelacyjnego.
§  5.
Dotychczasowe postanowienia o władzach więziennych II instancji, jako też postanowienia o kierownictwie zakładów karnych i aresztów sądowych pozostają nadal w mocy.
§  6.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc obowiązującą przepis § 98 austr. instrukcji karno-sądowej z 16 czerwca 1854 r. (Dz. U. P. № 165) oraz wszelkie przepisy z niniejszem rozporządzeniem sprzeczne.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na obszarze sądów apelacyjnych we Lwowie i Krakowie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.41.286

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazanie kierownictwa w I instancji nad więzieniami przy sądach okręgowych - w apelacjach lwowskiej i krakowskiej naczelnikom (dyrektorom - zarządcom) więzień.
Data aktu: 17/04/1925
Data ogłoszenia: 24/04/1925
Data wejścia w życie: 25/05/1925