Przekazanie kierownictwa w I instancji nad więzieniami przy sądach okręgowych - w apelacjach lwowskiej i krakowskiej naczelnikom (dyrektorom - zarządcom) więzień.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 kwietnia 1925 r.
w sprawie przekazania kierownictwa w I instancji nad więzieniami przy sądach okręgowych - w apelacjach lwowskiej i krakowskiej naczelnikom (dyrektorom-zarządcom) więzień.

Na zasadzie art. IX ustawy z dnia 23 maja 1873 r. zaprowadzającej ustawą o postępowaniu karnem (Dz. U. P. poz. 119) postanawiam:
§  1.
Do czasu wejścia w życie jednolitej dla całego Państwa ustawy więziennej -kierownictwo w zakresie administracji więziennej nad więzieniami przy sądach okręgowych -powierza się naczelnikom (dyrektorom, zarządcom) tych więzień, którzy w tym zakresie podlegają bezpośrednio prezesom sądów apelacyjnych.

Administracja więzień obejmuje również administrację gospodarczą i sprawy służbowe personelu.

§  2.
Nadzór nad prawnością uwięzienia i osadzenia w areszcie śledczym i nad prawidłowym wykonaniem aresztu śledczego i kary (nadzór penitencjarny) w wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia więzieniach należy do prezesów sądów okręgowych.
§  3.
Prezesowi sądu okręgowego służy prawo:
a)
rewizji aktów osobowych więźniów i odnośnych ksiąg więźniów i ksiąg terminów zwolnień,
b)
kontroli więzień pod względem sanitarnym i higjenicznym,
c)
kontroli nad sposobem traktowania więźniów i nad prawidłowym i humanitarnym wymiarem kar dyscyplinarnych,
d)
przyjmowania zażaleń i próśb więźniów,
e)
kontroli w stosunku do więźniów karnych nad celowym wyborem pracy, w zależności od wieku, zdrowia, poziomu inteligencji i poprzedniego zatrudnienia,
f)
kontroli nad zaspokojeniem potrzeb duchowych więźniów różnych wyznań religijnych,
g)
udzielania przepustek do wiezienia duszpasterzom i lekarzom, którzy nie sprawują stałych obowiązków przy więzieniach, z wyjątkiem przepustek do więźniów śledczych, których udzielanie jest zastrzeżone sędziemu śledczemu,
h)
udzielania zezwoleń na zawarcie przez więźniów ślubów małżeńskich, zmiany wyznania i chrztu,
i)
przewodniczenia w komisjach egzaminacyjnych dla więźniów, kontroli nad sposobem nauczania, rozkładem zajęć szkolnych i nad przestrzeganiem przepisów dotyczących nauczania więźniów,
j)
do szczególnej pieczy nad więźniami nieletnimi,
k)
kontroli nad prawidłowem rozmieszczeniem więźniów, w szczególności oddzieleniem więźniów śledczych od karnych, kobiet od mężczyzn, nieletnich od dorosłych, kontroli i żądań - bez naruszenia praw sędziów śledczych-w zakresie oddzielnego umieszczenia więźniów śledczych obwinionych w tej samej sprawie, komunikowania się więźniów śledczych z innemi osobami (więźniami, personelem dozorczym, osobami z poza więzienia), zajęcia więźniów śledczych, zezwolenia na otrzymywanie przez nich z poza więzienia pościeli, żywności i innych rzeczy,
i)
kontroli nad racjonalnem odżywianiem więźniów,
ł)
przewodniczenia w komisjach egzaminacyjnych dla niższych funkcjonarjuszów więziennych,
m)
wogóle prawo kontroli więzienia w dziedzinie penitencjarnej.

Celem wykonania kontroli prezes sądu okręgowego winien częściej, co najmniej raz w tygodniu, bez zapowiedzenia, zwiedzać więzienie, przyczem nie jest związany porą dnia.

Przepis § 99 instrukcji karno-sądowej z dnia 16 czerwca 1854 r. (Dz. U. P. № 165) ma w tym zakresie zastosowanie.

§  4.
W razie stwierdzenia przy kontroli na zasadzie § 189 u. p. k. i §§ 2 i 3 niniejszego rozporządzenia lub w innej drodze niewłaściwości w zakresie więziennictwa prezes sądu okręgowego zwraca się o ich usunięcie do naczelnika więzienia, a w razie potrzeby donosi o tem prezesowi sądu apelacyjnego.
§  5.
Dotychczasowe postanowienia o władzach więziennych II instancji, jako też postanowienia o kierownictwie zakładów karnych i aresztów sądowych pozostają nadal w mocy.
§  6.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc obowiązującą przepis § 98 austr. instrukcji karno-sądowej z 16 czerwca 1854 r. (Dz. U. P. № 165) oraz wszelkie przepisy z niniejszem rozporządzeniem sprzeczne.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na obszarze sądów apelacyjnych we Lwowie i Krakowie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.41.286

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazanie kierownictwa w I instancji nad więzieniami przy sądach okręgowych - w apelacjach lwowskiej i krakowskiej naczelnikom (dyrektorom - zarządcom) więzień.
Data aktu: 17/04/1925
Data ogłoszenia: 24/04/1925
Data wejścia w życie: 25/05/1925