Opłaty za nadzór nad zakładami ubezpieczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 25 marca 1925 r.
w sprawie opłaty za nadzór nad zakładami ubezpieczeń.

Na mocy art. 3 ustawy z dnia 26 września 1922 r. o opłacie za nadzór nad zakładami ubezpieczeń (Dz. U. R. P. № 89, poz. 810) zarządza się co następuje:
§  1.
Podstawę do obliczania opłaty za nadzór nad zakładami ubezpieczeń stanowi suma składek, zebranych na podstawie umów ubezpieczenia oraz postanowień statutowych, względnie ustawowych w ciągu roku sprawozdawczego.
§  2.
Do sumy składek, stanowiących podstawę obliczenia, włącza się:
a)
wszelkie pobory dodatkowe (dodatki drożyźniane, administracyjne, polisowe i t. p.) nie stanowiące zwrotu opłat stemplowych od umowy ubezpieczenia lub innych danin publicznych, uiszczonych przez ubezpieczającego na rzecz Państwa lub związków samorządowych;
b)
przepadłe zadatki;
c)
w zakładach ubezpieczeń, opartych na wzajemności włącza się ponadto opłaty dodatkowe do składek, ściągnięte od członków z tytułu wzajemnej odpowiedzialności na pokrycie szkód z poprzedniego okresu sprawozdawczego;
d)
wszelkie dopłaty składek, wynikające ze zmiany warunków ubezpieczenia;
e)
zawroty ubezpieczającym z poprzedniego roku, użyte na obniżenie składek w roku sprawozdawczym.
§  3.
Z sumy składek, stanowiących podstawę obliczenia, potrąca się:
a)
składki i pobory dodatkowe, podlegające zwrotowi z powodu całkowitego lub częściowego rozwiązania umowy ubezpieczenia (storno ubezpieczeń);
b)
w zakładach ubezpieczeń, opartych na wzajemności, zwroty i dywidendy, przyznane ubezpieczającym za rok sprawozdawczy.
§  4.
Wolne od opłaty za nadzór są składki uzyskane z umów reasekuracyjnych, oraz z umów, zawieranych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne oddziały polskich zakładów ubezpieczeń.
§  5.
W przypadkach, w których dopuszczalnem jest zawieranie umów ubezpieczenia w walutach obcych, zakłady winny, celem obliczenia opłat za nadzór, przeliczać te waluty na złote, zgodnie z obowiązującemi przepisami o przeliczaniu walut przy obliczaniu opłat stemplowych od ubezpieczeń.
§  6.
Minister Skarbu po upływie roku kalendarzowego, uwzględniając wydatki, poniesione w tym okresie przez Skarb Państwa na nadzór, oraz sumę składek, zebranych przez zakłady ubezpieczeń, podlegające nadzorowi, obliczoną zgodnie z §§ 1, 2, 3, 4 i 5 niniejszego rozporządzenia, ustala w drodze rozporządzenia stopę opłaty za nadzór, t. j. kwotę, jaką należy uiścić od każdego tysiąca złotych składek zebranych.

Wedle określonej w powyższy sposób stopy opłaty, zakłady ubezpieczeń obliczają wysokość opłaty, jaką każdy zakład ma uiścić za ubiegły rok sprawozdawczy, zgodnie z §§ 1, 2, 3, 4 i 5 niniejszego rozporządzenia.

Przy obliczaniu opłaty niepełny tysiąc złotych składek liczy się za pełny.

Opłaty te należy uiścić w ciągu dwóch tygodni od daty ogłoszenia stopy w Dzienniku Ustaw w kasie skarbowej, poczem w ciągu siedmiu dni należy o wpłacie zawiadomić państwowy urząd kontroli ubezpieczeń, załączając odpis pokwitowania.

Od obliczonej należności zakłady ubezpieczeń potrącają sumę opłat zaliczkowych, wpłaconych w roku, za który opłata ma być uiszczoną.

W razie niezgodności obliczenia państwowy urząd kontroli ubezpieczeń wymierzy dopłatę w nakazie płatniczym. Dopłata winna być uiszczona w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia nakazu. Ewentualne nadpłaty będą zaliczone na poczet opłaty za rok następny.

Opłaty, nieuiszczone w terminie przepisanym, będą przymusowo ściągnięte przez organy skarbowe trybem przewidzianym dla przymusowego ściągania podatków bezpośrednich na podstawie wykazów zaległości sporządzonych przez państwowy urząd kontroli ubezpieczeń i przesłanych właściwym izbom skarbowym do wykonania.

§  7.
Na poczet należności z tytułu opłat za nadzór winny zakłady ubezpieczeń wpłacać miesięczne zaliczki na zasadach następujących:
a)
zaliczkę miesięczną oblicza się w wysokości 2‰ (pro mille) sumy składek (wraz z opłatami dodatkowemi) zebranych w miesiącu ubiegłym,
b)
zaliczkę za każdy miesiąc należy wpłacić najpóźniej do końca tegoż miesiąca,
c)
o wpłacie zaliczki należy w ciągu 7 dni powiadomić państwowy urząd kontroli ubezpieczeń, podając podstawę obliczenia i załączając odpis pokwitowania kasy skarbowej, uwierzytelniony przez zarząd zakładu ubezpieczeń.

Państwowy urząd kontroli ubezpieczeń może zwalniać małe zakłady ubezpieczeń oparte na wzajemności od wpłacania miesięcznych opłat zaliczkowych.

§  8.
Każdy zakład ubezpieczeń ma w ciągu 14 dni po zatwierdzeniu bilansu przez walne zgromadzenie nadsyłać państwowemu urzędowi kontroli ubezpieczeń szczegółowe obliczenie zbioru składek, według załączonego wzoru, podpisane przez zarząd zakładu. Zakłady ubezpieczeń oparte na wzajemności mają pozatem podać wysokość zwrotów, przyznanych członkom w poszczególnych działach ubezpieczeń oraz zwrotów z poprzedniego roku, użytych w roku sprawozdawczym na obniżenie składek.
§  9.
Opłaty za nadzór nad zakładami ubezpieczeń za lata 1923 i poprzednie dotychczas nieuiszczone będą pobrane zgodnie z postanowieniami zawartemi w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 24 stycznia 1924 roku (Dz. U. R. P. № 12, poz. 108).
§  10.
Przy obliczaniu zbioru składek za 1924 r.

należy części wyrażone w markach przeliczyć według kursu 1 zł. = 1.800.000 mk.

§  11.
Postanowienia zawarte w §§ 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 i 15 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 30 listopada 1922 r. (Dz. U. R. P. № 112, poz. 1021) oraz w rozporządzeniach Ministra Skarbu: z dnia 24 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 12, poz. 108) i z dnia 21 lutego 1924 r. (Dz. U. R. P. № 19, poz. 197) uchyla się z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Obliczenie zbioru składek

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.38.260

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty za nadzór nad zakładami ubezpieczeń.
Data aktu: 25/03/1925
Data ogłoszenia: 18/04/1925
Data wejścia w życie: 18/04/1925