Wykonanie art. 57 ustęp ostatni ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej z dnia 23 maja 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WOJSKOWYCH, MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU I MINISTREM ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 24 marca 1925 roku
o wykonaniu art. 57 ustęp ostatni ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej z dn. 23 maja 1924 r.

Na mocy art. 57 ustęp ostatni ustawy z dn. 23 maja 1924 (Dz. U. R. P. Nr. 61 poz. 609) zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkoły i wyższe zakłady naukowe, których uczniom, względnie zwyczajnym słuchaczom przysługuje odroczenie terminu odbycia służby w wojsku stałem zgodnie z art. 57 pkt. a, b i c ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, są oznaczone w załączniku 1, a zakony których nowicjat daje te same uprawnienia w załączniku 2.
§  2.
O zagranicznych zakładach handlowych, przemysłowych i rolniczych, których uczniowie mają prawo korzystać z odroczenia terminu służby wojskowej w myśl art. 57 pkt. d ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, decydować będą w każdym poszczególnym przypadku urzędy wojewódzkie, względnie wyższe urzędy górnicze ewent. w porozumieniu z izbami przemysłowo-handlowemi, rzemieślniczemi lub rolniczemi. Szczegółowy tryb postępowania jest wskazany w rozporządzeniu Ministra Spraw Wojskowych o wykonaniu ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej.
§  3.
Do szkół zawodowych w znaczeniu art. 57 ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej należą także seminarja nauczycielskie, szkoły artystyczne, szkoły wychowania fizycznego, Państwowy Instytut nauczycielski i Państwowy Instytut robót ręcznych w Warszawie.
§  4.
W szkołach zawodowych, w których praktyka pozaszkolna jest warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia szkoły, poborowi odbywający tę praktykę bezpośrednio po ukończeniu nauki szkolnej, korzystają również z prawa do odroczenia służby w wojsku stałem na zasadzie art. 57 ustawy. Czas trwania wymaganej praktyki określony jest w załączniku 1 przy poszczególnych szkołach.
§  5.
W załączniku 1 oznaczone są także te szkoły zawodowe, w których prawo do odroczenia terminu służby w wojsku stałem służy tylko uczniom ostatniej klasy i to tylko na jeden rok.
§  6.
Nazwy, które zgodnie z przepisami noszą zwyczajni słuchacze w poszczególnych wyższych zakładach naukowych, jako to: studenci, uczniowie zwyczajni, rzeczywiści słuchacze, uwidocznione są w załączniku 1 przy poszczególnych szkołach.
§  7.
Jedynym zakładem rabinackim, którego uczniowie mają prawo do odroczenia terminu służby w wojsku stałem, w myśl punktu c, art. 57, jest seminarjum religijne żydowskie "Tachkemoni" (t.j. wyższa uczelnia) w Warszawie.
§  8.
Wzór poświadczeń wystawianych teologom, nowicjuszom zakonnym i uczniom zakładów rabinackich jest zawarty w załączniku 3. Poborowym, poświęcającym się studjom teologji wyznania katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich, z wyjątkiem wyznania prawosławnego, wystawia poświadczenia władza szkolna (uniwersytetu lub seminarjum), nowicjuszom zakonnym przełożeni zakonów, poborowym wyznania prawosławnego właściwy biskup.

Na tych samych władzach spoczywa obowiązek bezzwłocznego zawiadomienia właściwej władzy administracyjnej I-ej instancji o porzuceniu studjów teologicznych.

§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  1. 1

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK  2. 2

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK  3.

Wzory dokumentów wystawianych osobom przygotowującym się do stanu duchownego, którym w myśl artykułu 57 ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej przysługuje prawo odroczenia terminu odbycia służby w wojsku stałem.

1 Załączniknr 1 uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1926 r. (Dz.U.26.80.446) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1926 r.
2 Załącznik nr 2 uchylony przez § 2 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1927 r. (Dz.U.27.80.697) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 1927 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.37.253

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie art. 57 ustęp ostatni ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej z dnia 23 maja 1924 r.
Data aktu: 24/03/1925
Data ogłoszenia: 15/04/1925
Data wejścia w życie: 15/04/1925