Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 marca 1925 r.
o wykonaniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.

Na zasadzie § 8 rozporządzania Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw do tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum (Dz. U. R. P. № 115, poz. 1032) zarządza się co następuje:
§  1.
Skarb Państwa Polskiego, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe, instytucje i fundacje, kasy, towarzystwa i inne osoby prawne i fizyczne, wymienione w § 2 wyżej wskazanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, celem zabezpieczenia swych praw do tytułów na okaziciela, Winny złożyć najpóźniej do dnia 1 sierpnia 1925 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 16 lutego 1925 roku (Dz. U. R. P. № 18 poz. 135) w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym:
a)
podanie, które winno zawierać: imię. i nazwisko, zamieszkanie i przynależność państwową petenta, wykaz tytułów, termin wywiezienia tytułów na terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad, względnie złożenia w instytucjach na temże terytorjum, ewentualnie wyszczególnienie okoliczności, uzasadniających zgłoszenie.

Przy żądaniu zabezpieczenia praw do tytułów, emitowanych przez instytucje, których zarządy miały siedzibę poza obecnem terytorjum Rzeczypospolitej, petent winien wskazać, jaki majątek tej instytucji znajduje się w granicach Rzeczypospolitej.

Do podania należy dołączyć odpisy wykazu sporządzone, według załączonego wzoru, osobno dla każdej instytucji emitującej, w 4 egzemplarzach.

b)
dokumenty, uzasadniające prawo do tytułów, wymienionych w wykazach, jak: kwity depozytowe wszelkich instytucyj kredytowych, korespondencję z temi instytucjami, wyciągi z ksiąg rachunkowych oraz inne dowody pisemne.

Dokumenty należy składać w oryginałach z załączeniem prywatnego odpisu, przyczem na żądanie petenta, oryginały dokumentów po wydaniu decyzji będą zwrócone petentowi.

§  2.
Wszystkie podania oraz wykazy winny być podpisane przez osoby zainteresowane, względnie przez osoby mające prawo do działania w imieniu tych osób. Osoby zainteresowane, oraz osoby działające w ich imieniu, są odpowiedzialne za wiarygodność i za ścisłość złożonych przez nie oświadczeń i wykazów.
§  3.
Podanie oraz załączniki (§ 1 p. b) podlegają opłacie stemplowej.
§  4.
Po wydaniu decyzji przez Prezesa Głównego Urzędu Likwidacyjnego, Główny Urząd Likwidacyjny prześle odpis jej osobie zainteresowanej.
§  5.
W razie wydania decyzji zabezpieczającej, Główny Urząd Likwidacyjny powiadomi osobę zainteresowaną o wysokości kosztów jednorazowego ogłoszenia w Monitorze Polskim, które osoba zainteresowana winna wpłacić do Kasy Głównego Urzędu Likwidacyjnego, względnie na rachunek bieżący Urzędu w Pocztowej Kasie Oszczędności w Warszawie.
§  6.
Jeżeli Prezes Głównego Urzędu Likwidacyjnego poweźmie decyzje, oddalającą żądane zabezpieczenie praw do tytułów na okaziciela, osobie zainteresowanej służyć będzie prawo uzupełnienia złożonych dokumentów w terminie wskazanym w § 1 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ

tytułów na okaziciela, znajdujących się na terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad należących do ...... (imię i nazwisko, lub nazwa osoby prawnej), zamieszkałego lub mającego siedzibę prawną w ..... (dokładny adres)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
№ porządkowy Nazwy tytułów Nominalna wartość tytułu Ilość tytułów №№ seryj №№ tytułów Suma ogólna nominalnej wartości tytułów Nazwa instytucji, gdzie zdeponowano tytuły Data zdeponowania tytułów Data wywiezienia tytułów Siedziba instytucji, która emitowała tytuły Majątek w granicach Polski, należący dc instytucji emitującej, której zarząd miał siedzibą poza granicami Polski

Podpis osoby zainteresowanej,

względnie osoby działającej w jej imieniu

Sprostowania:

a)
W Dz. U. R. P. № 13 poz. 89 w rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 28 stycznia 1925 r. o rozszerzeniu granic gminy miejskiej "Wołomin" w powiecie radzymińskim w wierszu 15 od końca § 1 zamiast "a następnie i w kierunku" winno być: "a następnie i) - w kierunku".
b)
W Dz. U. R. P. z 1925 r. № 21 poz. 148 zamiast słów w tytule w tekście polskim: "Konwencja pomiędzy Polską a Niemcami o obywatelstwie byłych obywateli niemieckich Górnego Śląska, podpisana w Wiedniu dnia 30 sierpnia 1924 r."; winno być: "Konwencja pomiędzy Polską a Niemcami o obywatelstwie i opcji podpisana w Wiedniu dn. 30 sierpnia 1924 r.";

W tekście francuskim zamiast słów: "Convention entre la Pologne et l'Allemagne sur la nationalité des anciens ressortissants allemands de Haute Silésie, signée a Vienne le 30 Août 1924"; winno być: "Convention entre la Pologne et l'Allemagne sur la nationalité et l'option, signée a Vienne le 30 Août 1924";

We wstępnej formule ratyfikacyjnej (wiersz 3 i 4 od góry na str. 170) zamiast słów: "dotyczące obywatelstwa byłych obywateli niemieckich Górnego Śląska"; winno być: "dotyczący obywatelstwa i opcji";

W tekście francuskim (wiersz 10 i 11 str. 169) zamiast słów: "Une Convention relative a la nationalité des anciens ressortissants de Haute Silésie" winno być: "Une Convention relative a la nationalité et 1'option".

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.28.202

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.
Data aktu: 16/03/1925
Data ogłoszenia: 24/03/1925
Data wejścia w życie: 24/03/1925