Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 marca 1925 r.
o wykonaniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.

Na zasadzie § 8 rozporządzania Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw do tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum (Dz. U. R. P. № 115, poz. 1032) zarządza się co następuje:
§  1.
Skarb Państwa Polskiego, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe, instytucje i fundacje, kasy, towarzystwa i inne osoby prawne i fizyczne, wymienione w § 2 wyżej wskazanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, celem zabezpieczenia swych praw do tytułów na okaziciela, Winny złożyć najpóźniej do dnia 1 sierpnia 1925 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 16 lutego 1925 roku (Dz. U. R. P. № 18 poz. 135) w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym:
a)
podanie, które winno zawierać: imię. i nazwisko, zamieszkanie i przynależność państwową petenta, wykaz tytułów, termin wywiezienia tytułów na terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad, względnie złożenia w instytucjach na temże terytorjum, ewentualnie wyszczególnienie okoliczności, uzasadniających zgłoszenie.

Przy żądaniu zabezpieczenia praw do tytułów, emitowanych przez instytucje, których zarządy miały siedzibę poza obecnem terytorjum Rzeczypospolitej, petent winien wskazać, jaki majątek tej instytucji znajduje się w granicach Rzeczypospolitej.

Do podania należy dołączyć odpisy wykazu sporządzone, według załączonego wzoru, osobno dla każdej instytucji emitującej, w 4 egzemplarzach.

b)
dokumenty, uzasadniające prawo do tytułów, wymienionych w wykazach, jak: kwity depozytowe wszelkich instytucyj kredytowych, korespondencję z temi instytucjami, wyciągi z ksiąg rachunkowych oraz inne dowody pisemne.

Dokumenty należy składać w oryginałach z załączeniem prywatnego odpisu, przyczem na żądanie petenta, oryginały dokumentów po wydaniu decyzji będą zwrócone petentowi.

§  2.
Wszystkie podania oraz wykazy winny być podpisane przez osoby zainteresowane, względnie przez osoby mające prawo do działania w imieniu tych osób. Osoby zainteresowane, oraz osoby działające w ich imieniu, są odpowiedzialne za wiarygodność i za ścisłość złożonych przez nie oświadczeń i wykazów.
§  3.
Podanie oraz załączniki (§ 1 p. b) podlegają opłacie stemplowej.
§  4.
Po wydaniu decyzji przez Prezesa Głównego Urzędu Likwidacyjnego, Główny Urząd Likwidacyjny prześle odpis jej osobie zainteresowanej.
§  5.
W razie wydania decyzji zabezpieczającej, Główny Urząd Likwidacyjny powiadomi osobę zainteresowaną o wysokości kosztów jednorazowego ogłoszenia w Monitorze Polskim, które osoba zainteresowana winna wpłacić do Kasy Głównego Urzędu Likwidacyjnego, względnie na rachunek bieżący Urzędu w Pocztowej Kasie Oszczędności w Warszawie.
§  6.
Jeżeli Prezes Głównego Urzędu Likwidacyjnego poweźmie decyzje, oddalającą żądane zabezpieczenie praw do tytułów na okaziciela, osobie zainteresowanej służyć będzie prawo uzupełnienia złożonych dokumentów w terminie wskazanym w § 1 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ

tytułów na okaziciela, znajdujących się na terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad należących do ...... (imię i nazwisko, lub nazwa osoby prawnej), zamieszkałego lub mającego siedzibę prawną w ..... (dokładny adres)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
№ porządkowy Nazwy tytułów Nominalna wartość tytułu Ilość tytułów №№ seryj №№ tytułów Suma ogólna nominalnej wartości tytułów Nazwa instytucji, gdzie zdeponowano tytuły Data zdeponowania tytułów Data wywiezienia tytułów Siedziba instytucji, która emitowała tytuły Majątek w granicach Polski, należący dc instytucji emitującej, której zarząd miał siedzibą poza granicami Polski

Podpis osoby zainteresowanej,

względnie osoby działającej w jej imieniu

Sprostowania:

a)
W Dz. U. R. P. № 13 poz. 89 w rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 28 stycznia 1925 r. o rozszerzeniu granic gminy miejskiej "Wołomin" w powiecie radzymińskim w wierszu 15 od końca § 1 zamiast "a następnie i w kierunku" winno być: "a następnie i) - w kierunku".
b)
W Dz. U. R. P. z 1925 r. № 21 poz. 148 zamiast słów w tytule w tekście polskim: "Konwencja pomiędzy Polską a Niemcami o obywatelstwie byłych obywateli niemieckich Górnego Śląska, podpisana w Wiedniu dnia 30 sierpnia 1924 r."; winno być: "Konwencja pomiędzy Polską a Niemcami o obywatelstwie i opcji podpisana w Wiedniu dn. 30 sierpnia 1924 r.";

W tekście francuskim zamiast słów: "Convention entre la Pologne et l'Allemagne sur la nationalité des anciens ressortissants allemands de Haute Silésie, signée a Vienne le 30 Août 1924"; winno być: "Convention entre la Pologne et l'Allemagne sur la nationalité et l'option, signée a Vienne le 30 Août 1924";

We wstępnej formule ratyfikacyjnej (wiersz 3 i 4 od góry na str. 170) zamiast słów: "dotyczące obywatelstwa byłych obywateli niemieckich Górnego Śląska"; winno być: "dotyczący obywatelstwa i opcji";

W tekście francuskim (wiersz 10 i 11 str. 169) zamiast słów: "Une Convention relative a la nationalité des anciens ressortissants de Haute Silésie" winno być: "Une Convention relative a la nationalité et 1'option".

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.28.202

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.
Data aktu: 16/03/1925
Data ogłoszenia: 24/03/1925
Data wejścia w życie: 24/03/1925