Zmiany i uzupełnienia części I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, obowiązującej od dnia 1 maja 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 20 października 1925 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianach i uzupełnieniach części I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, obowiązującej od dnia 1 maja 1925 r.

Na mocy art. 4 p. 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) zarządza się co następuje:
§  1.
W części I taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, obowiązującej od dnia 1 maja 1925 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 293) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

W art. 52 p. 4 umieszcza się postanowienia wykonawcze o brzmieniu następującem:

"(Post. wyk.). Za dezynfekcję i oczyszczenie wagonów kolej pobiera opłatę, określoną w wykazie opłat dodatkowych (Część II Taryfy)".

W art. 58 Post. wyk. do p. 5 zastępuje się post. wyk. I i II o brzmieniu następującem:

"(Post. wyk.) I. Jeżeli sprawdzenie wagi przesyłki wagonowej nie wykaże różnicy większej nad 2% od wagi, podanej w liście przewozowym, to kolej nie pobiera opłaty za ważenie".

"(Post. wyk.) II. Jeżeli sprawdzenie wagi własnej wagonu na żądanie osoby, uprawnionej do rozporządzania przesyłką nie wykaże różnicy większej nad 2% od wagi uwidocznionej na wagonie, kolej pobiera opłatę za ważenie, przewidzianą w wykazie opłat dodatkowych (Część II Taryfy)".

W art. 59 p. 3 w post. wyk. I dodaje się zdanie nowe treści następującej:

"Za przechowanie nadwyżki na składzie, kolej pobiera opłatę, przewidzianą w wykazie opłat dodatkowych (Część II Taryfy)".

W postanowieniu wykonawczem III do tegoż artykułu skreśla się końcowe brzmienie od słowa "oraz" i wstawia się nowy ustęp o brzmieniu następującem:

"Jeżeli wskutek tych czynności nastąpiło przetrzymanie wagonu kolej pobiera postojowe, nie więcej jednak, jak za jedną dobę (Wykaz opłat dodatkowych) Część II Taryfy".

Postanowienie wykonawcze IV tego artykułu otrzymuje brzmienie następujące:

"(Post. wyk.) IV. Jeżeli przeładowanie, poprawienie, względnie załadowanie innym sposobem przesyłki wagonowej musi być dokonane wskutek wadliwego przez nadawcę uskutecznionego załadowania, nie dającego się stwierdzić zewnętrznie przy przyjęciu przesyłki na stacji nadawczej, wówczas koszty tych czynności ponosi odbiorca względnie nadawca.

Jeżeli wskutek tych czynności nastąpiło przetrzymanie wagonu, kolej pobiera postojowe, nie więcej jednak, jak za jedną dobę (Wykaz opłat dodatkowych) Część II Taryfy.

Z odładowaną zaś częścią przesyłki postępuje się w myśl postanowienia wykonawczego I i II oraz III, ustęp pierwszy".

Dodaje się post. wyk. V o brzmieniu następującem:

"(Post. wyk.) V. Jeżeli kolej przesyłkę wagonową musi przeładować, poprawić lub w inny sposób załadować nie z winy nadawcy, to wykonywa ona te czynności bezpłatnie, odładowaną zaś część przesyłki przewozi dalej również bezpłatnie".

W art. 60, p. 1 ustęp 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"1. W razie ujawnienia niezgodnego z rzeczywistością oznaczenia zawartości, wagi lub ilości sztuk przesyłki, w razie przeciążenia wagonu, jak również w razie zaniedbania przepisów ostrożności, wskazanych w załączniku B, kolej pobiera następujące dopłaty bez względu na to, czy zachodzi wina nadawcy, czy nie".

W p. 1 c) tegoż art. w wierszu drugim skreśla się słowo "wymiarami", a w wierszu czwartym słowo "istotnej" zastępuje się słowem "rzeczywistej" oraz skreśla się słowo "wymiaru".

W p. 1 l) w wierszu czwartym skreśla się słowo "wymiaru", zaś w wierszu siódmym słowa: "wskazanego w liście przewozowym towaru", zastępuje się słowami: "wskazanej w liście przewozowym przesyłki", a w wierszu ostatnim słowa "nadanego do przewozu towaru" zastępuje się słowami "nadanej do przewozu przesyłki".

W art. 70 w post. wyk. 1 do p. 4 w szóstym wierszu słowa "przy izbach" zamienia się na słowo "izb" oraz w wierszu siódmym słowa "przy innych organizacjach społecznych" zamienia się na słowa: "innych instytucyj gospodarczych".

W art. 72 p. 3 w post. wyk. II słowo "zawiadomienia" zastępuje się słowem "zaświadczenia".

W art. 75 p. 7 w trzecim wierszu słowo "w ruchu" zamienia się na słowo "w przewozie".

W art. 76 p. 1 post. wyk. III otrzymuje brzmienie następujące:

"(Post. wyk.) III. Jeżeli odbiorca chce upoważnić osobę trzecią do odbioru zawiadomień o przesyłkach dla niego nadchodzących lub do kwitowania, z odbioru oraz odbioru tych przesyłek, musi złożyć stacji przeznaczenia odpowiednie oświadczenie i zaopatrzyć tą osobę w pełnomocnictwo. Odnośne druki wydają stacje za opłatą, ustaloną w wykazie opłat dodatkowych (Część II taryfy)".

W art. 77 p. 2 skreśla się post. wyk. I oraz w post. wyk. II skreśla się liczbę II.

W tymże art. p. 4 dodaje się post. wyk. I i II o brzmieniu następującym:

"(Post. wyk.) I. Jeżeli sprawdzenie wagi przesyłki wagonowej nie wykaże różnicy większej nad 2% od wagi, podanej w liście przewodowym, to kolej nie pobiera opłaty za ważenie".

"(Post. wyk.) II. Jeżeli sprawdzenie wagi własnej wagonu na żądanie osoby, uprawnionej do rozporządzania przesyłką nie wykaże różnicy większej nad 2% od wagi, uwidocznionej na wagonie, kolej pobiera opłatę, za ważenie, przewidzianą w wykazie opłat dodatkowych (Część II taryfy)".

W art. 79 p. 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"3. Zawiadomienie uważa się za spełnione po upływie 12 godzin od chwili nadania listu na poczcie, 3 godzin od chwili nadania depeszy, przy zawiadomieniu zaś przez telefon lub przez posłańca-z chwilą nadania telefonogramu, względnie doręczenia zawiadomienia".

W art. 84 w pierwszym wierszu słowo "straty" zamienia się na słowo "szkody".

W art. 94 p. 1 b) dodaje się nowe zdanie o brzmieniu następującem:

"Jeżeli suma ta jest niższą od odszkodowania, określonego pod a), to można żądać tego ostatniego odszkodowania".

W p. 2 b) tegoż artykułu w miejsce słów "nie wyżej jednak całkowitej sumy przewoźnego, zamieszcza się słowa, "do całej sumy ubezpieczenia" - oraz dodaje się nowy ustąp o brzmieniu następującem:

"Jeżeli suma ubezpieczenia jest niższą od odszkodowania określonego pod a), to można żądać tego ostatniego odszkodowania".

W p. 3 tegoż artykułu dodaje się słowa: "przyczem jednak stosuje się również postanowienie p. 1 b) zdanie drugie".

W art. 99 w post. wyk. do p. 1 w piątym wierszu słowa: "przy izbach" zamienia się na słowo "izb", oraz w wierszu szóstym słowa: "przy innych organizacjach społecznych" zamienia się na słowa: "innych instytucyj gospodarczych".

§  2.
W załącznikach C № 1 i № 2 (wzory listu przewozowego) w górnej części na lewej stronie wzoru, obok obwódki na stempel kontrolny umieszcza się ramkę na stempel skarbowy, a w ramce, obwiedzionej grubemi linjami, zawierającej dane o wagonie, pod rubryką "№ listu przewozowego" dodaje się nową rubrykę "№ ceduły przewozowej". Na lewej stronie przy rubryce "imię i nazwisko odbiorcy" dodaje się drugą wolną linję.

Na prawej stronie listu przewozowego u góry przestawia się rubryki: "Kwota zaliczenia (słowami)" i "Kwota zaliczki w gotowiźnie (słowami)". Pozycje w rubryce "Rachunek" ustala się w następującym porządku: "Zaliczka w gotowiźnie", "Zaliczenie", "Prowizja za zaliczkę w gotowiźnie", "Prowizja za zaliczenie", "Opłata za ubezpieczenia dostawy przesyłki", "Opłaty dodatkowe za", następnie opuszcza się 5 linij, a na 6-ej zamieszcza się pozycję: "Przewoźne do".

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1923 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.109.782

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia części I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, obowiązującej od dnia 1 maja 1925 r.
Data aktu: 20/10/1925
Data ogłoszenia: 30/10/1925
Data wejścia w życie: 01/11/1925