Państwowa pomoc kredytowa przy scalaniu gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 17 października 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o państwowej pomocy kredytowej przy scalaniu gruntów.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. № 92, poz. 718) zarządza się co następuje:
§  1. 1
Osobom, które scalają swe gospodarstwa lub scaliły je po dniu 21 września 1920 r., a nie posiadają środków na pokrycie wydatków, związanych i zaprowadzeniem prawidłowego gospodarstwa rolnego na scalanych gruntach, a w szczególności na wzniesienie i przeniesienie zabudowań gospodarczych i mieszkalnych, urządzenie studzien, przeprowadzenie dróg, odwadnianie, nawadnianie, oczyszczenie i karczunek gruntów i t. p. inwestycje, o ile zobowiążą się przeprowadzić je w terminie określonym przez urzędy ziemskie - może być udzielona pomoc kredytowa z funduszów państwowych na zasadach, zawartych w poniższych przepisach.
§  2. 2
Z państwowej pomocy kredytowej korzystać mogą obywatele Państwa Polskiego, nieograniczeni w prawach obywatelskich wyrokiem sądowym.
§  3.
Pomoc państwowa będzie udzielana z funduszów na ten cel przeznaczonych w formie pożyczek gotówkowych, oprocentowanych według stopy 6 od sta w stosunku rocznym. Procenty są płatne zgóry w terminach płatności rat.

Ogólna suma pożyczki udzielonej jednemu właścicielowi gospodarstwa nie może przekraczać 1.000 złotych o ile przeznaczoną zostaje na przeniesienie zabudowań gospodarczych i mieszkalnych oraz 300 złotych o ile przeznaczaną zostaje na inne aniżeli przeniesienie zabudowań prace inwestycyjne i winna jednocześnie mieścić się łącznie z ewentualnem poprzedzającem obciążeniem hipotecznem danego gospodarstwa w granicach połowy szacunku scalanych gruntów, ustalonego na zasadach obowiązujących Państwowy Bank Rolny przy udzielaniu pożyczek.

§  4.
Pożyczki będą wydawane na obligi dłużne, na okres do lat 10 - w wypadkach udzielenia ich na przeniesienie zabudowań gospodarczych i mieszkalnych oraz do lat 6 - w wypadkach udzielenia ich na inne aniżeli przeniesienie zabudowań prace inwestycyjne" z zabezpieczeniem na hipotece scalanych gospodarstw, względnie innych dóbr ziemskich, możliwie na pierwszem miejscu hipoteki i będą spłacane w równych ratach rocznych w dniu 1-go listopada każdego roku.

Hipoteczne zabezpieczenie może być zastąpione przez poręczenie hipoteczne lub solidarną odpowiedzialność grupy właścicieli scalanych gruntów.

W wypadkach wyjątkowych Minister Reform Rolnych będzie uprawniony do przyjęcia w porozumieniu z Ministrem Skarbu innych gwarancyj, w paragrafie niniejszym nieprzewidzianych.

§  5.
Tryb i sposób przyznawania i wypłacania pożyczek tudzież prolongowania spłaty rat ustala Minister Reform Rolnych.
§  6.
Należności z tytułu pożyczek niewpłacone w terminie przewidzianym w obligu dłużnym, względnie w terminie odroczonym (§ 8), będą uważane za zaległe. Od sumy zaległej pobierane będą odsetki zwłoki w stosunku 2°/0 za każdy cały lub" rozpoczęty miesiąc zaległości.
§  7.
Należności niewpłacone w terminie płatności podlegają, przymusowemu ściągnięciu przez Państwowy Bank Rolny w trybie przewidzianym dla bezspornych należytości skarbowych.
§  8.
W razie nieurodzaju, pożaru, żywiołowej klęski, śmierci oraz ciężkiej choroby właściciela gospodarstwa lub jedynego istotnego żywiciela jego rodziny i t. p. mogą być dłużnikom na ich prośbę udzielone ulgi w spłacie pożyczki bądź to w formie odroczenia przypadającej należności kapitału, na okres do lat dwóch z ewentualnem przesunięciem terminu spłaty kapitału pożyczkowego, bądź też w formie rozłożenia przypadającej należności kapitału na pozostałe kolejne terminy płatności rat. Odroczenie spłaty nie może przekraczać 10 letniego względnie 6 letniego terminu od daty udzielenia pożyczki. Przyznana ulga nie zwalnia dłużnika od zapłacenia w terminie procentu od kapitału (§ 3) oraz dodatku za administrację pożyczki na rzecz Państwowego Banku Rolnego (§ 12).
§  9.
Dłużnikowi służy prawo spłacenia całości lub części pożyczki przed terminem jej płatności, jednakże tylko za zgodą Państwowego Banku Rolnego. Opłacone zgóry odsetki, tudzież dodatek na administrację (§ 3 i 12) nie podlegają zwrotowi.
§  10.
Pożyczka względnie jej pozostałość, bez względu na pierwotnie umówiony termin i bez względu na terminową spłatę rat, staje się natychmiast płatną w całości, łącznie z odsetkami, jeżeli nie zostały spełnione przez dłużnika warunki, zastrzeżone w skrypcie dłużnika, a zwłaszcza, gdy pożyczka w terminie określonym przez urząd ziemski nie została użyta' na cel, wskazany przy jej udzielaniu, lub posiadłość, na której zabezpieczono pożyczkę, jest umyślnie lub przez niedbalstwo niszczona.
§  11.
Administrację pożyczkami, udzielonemi na mocy niniejszych przepisów powierza się Państwowemu Bankowi Rolnemu, który w szczególności jest obowiązany do inkasowania oraz ściągania rat i wszelkich należności, wypływających z udzielonych pożyczek; do przestrzegania, aby zobowiązania składana przez dłużników i zainteresowane w udzielaniu pożyczek osoby, odpowiadały wymaganiom ustawy oraz niniejszych przepisów, tudzież aby spłata pożyczek następowała, w sposób przewidziany w obligach dłużnych, wreszcie do prowadzenia odrębnej do tych pożyczek księgowości.
§  12.
Dodatek administracyjny na pokrycie wydatków, związanych z wykonaniem czynności, powierzonych Państwowemu Bankowi Rolnemu w wysokości ustalonej przez Bank uiszcza dłużnik łącznie z odsetkami przy udzielaniu pożyczki zgóry, za czas do terminu płatności pierwszej raty, a następnie w terminach płatności rat.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz.U.25.60.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1925 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz.U.25.60.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1925 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.94.881

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Państwowa pomoc kredytowa przy scalaniu gruntów.
Data aktu: 17/10/1924
Data ogłoszenia: 30/10/1924
Data wejścia w życie: 14/11/1924