Konwencja dotycząca międzynarodowej wymiany urzędowych wydawnictw i innych publikacyj. Bruksella.1886.03.15.

KONWENCJA
dotycząca międzynarodowej wymiany urzędowych wydawnictw i innych publikacyj.

(Zatwierdzona ustawą z dnia 1 kwietnia 1924 r. - Dz. U. R. P. № 36 poz. 379).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY

STANISŁAW WOJCIECHOWSKI PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Wszem wobec i każdemu ż osobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy: Na mocy uchwały Rady Ministrów z dn. 12 kwietnia 1920 r. zgłoszone zostało w dn. 19 listopada 1920 r. przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Konwencji, dotyczącej międzynarodowej wymiany dokumentów urzędowych oraz wydawnictw naukowych i literackich, podpisanej w Brukselli dn. 15 marca 1886 r. a mającej następujące brzmienie dosłowne:

Przekład.

KONWENCJA

zawarta między Szwajcarią, Belgią, Brazylją, Hiszpanją, Stanami Zjednoczonemi Ameryki, Włochami, Portugalią i Serbją, dotycząca międzynarodowej wymiany urzędowych wydawnictw i innych publikacyj.

Rada Związkowa Federacyjna Konfederacji Szwajcarskiej,

Jego Królewska Mość Kroi Belgów, Jego Cesarska Mość Cesarz Brazylijski,

Jej Królewska Mość Królowa Regentka Hiszpańska,

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jego Królewska Mość Kroi Włoski, Jego Królewska Mość Król Portugalski i Algarwejski,

Jego Królewska Mość Król Serbski, pragnąc oprzeć system międzynarodowej wymiany urzędowych dokumentów oraz wydawnictw naukowych i literackich dla odnośnych swoich państw, na zasadach, przyjętych przez Konferencję, zebraną w Brukselli od 10-14 kwietnia 1883 r., mianowali swoimi pełnomocnikami:

Rada Związkowa Federacji Szwajcarskiej:

P. Rivier Swego specjalnego pełnomocnika, Jego Kr. Mość Król Belgów:

Księcia Caraman, Swego Ministra Spraw Zagranicznych,

P. Kawalera de Moreau, Swego Ministra- Rolnictwa, Przemysłu i Robót Publicznych.

Jego Cesarska Mość Cesarz Brazylijski: Hrabiego de Villeneuve, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego przy Jego Królewskiej Mości Królu Belgijskim;

Jej Królewska Mość Regentka Hiszpańska:

P. de Tavira, Chargé d'Affaires ad interim Hiszpanji w Brukselli.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki:

Pana Lambert Tree, Ministra Rezydenta St. Zjednoczonych ameryki w Brukselli.

Jego Królewska Mość Król Włoski:

Margrabiego Maffei Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego przy Jego Królewskiej Mości Królu Belgijskim.

Jego Królewska Mość Król Portugalski i Algarwejski:

Pana Barona de Sant'Anna, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego, Jego Arcy-Wiernej Królewskiej Mości,

Jego Królewska Mość, Król Serbski:

Pana Marinowicza, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego przy Jego Królewskiej Mości Królu Belgijskim,

którzy, po wzajemnem przedstawieniu swoich pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące artykuły:

Art.  1.

W każdem z Państw układających się, będzie ustanowione Biuro, któremu poleca się wymiana.

Art.  2.

Publikacje, które Państwa układające się, obowiązują się wymieniać, są następujące:

1)
Dokumenty urzędowe, parlamentarne i administracyjne, które w miejscu pochodzenia są ogłaszane.
2)
Dzieła wykonane na rozkaz i na koszt Rzędów.
Art.  3.

Każde Biuro poleci druk spisu publikacyj, które może dać do dyspozycji Państwom układającym się.

Spis ten winien być co rok poprawiany i uzupełniany i regularnie nadsyłany wszystkim Biurom Wymiany.

Art.  4.

Biura Wymiany porozumieją się co do liczby egzemplarzy, których będzie można żądać i dostarczać.

Art.  5.

Przesyłki będą dokonywane bezpośrednio z jednego Biura do drugiego. Zostaną ustalone jednostajne wzory i formularze dla spisu zawartości skrzyń oraz dla wszelkich dowodów korespondencji administracyjnej, próśb, pokwitowań etc.

Art.  6.

Dla przesyłek zagranicznych każde Państwo ponosi koszta opakowania i przesyłki do miejsca przeznaczenia. Jednakże dla przesyłek drogą morską specjalne układy określą udział każdego z Państw w kosztach przesyłki.

Art.  7.

Biura Wymiany będą urzędowymi pośrednikami pomiędzy stowarzyszeniami naukowemi a Towarzystwami literackiemi i naukowemi etc. Państw układających się w celu otrzymywania i wysyłania publikacyj.

Podkreślić należy, że w tym wypadku rola Biur Wymiany ograniczy się do bezpłatnego przesyłania wymienianych dzieł i że Biura te nie podejmą żadnej inicjatywy, aby spowodować ustanowienie tych stosunków.

Art.  8.

Postanowienia powyższe stosują się jedynie do dokumentów i dzieł, opublikowanych od daty niniejszej Konwencji.

Art.  9.

Państwa, które nie brały udziału w zawarciu niniejszej Konwencji, będą dopuszczone do przystąpienia do niej na swe życzenie.

O przystąpieniu tern zostanie drogą dyplomatyczną zawiadomiony Rząd Belgijski, który ze swojej strony zawiadomi wszystkie inne Rządy, które (dniowe podpisały.

Art.  10.

Niniejsza Konwencja będzie ratyfikowana i dokumenty ratyfikacyjne zostaną jaknajrychlej wymienione w Brukselli. Konwencja zostaje zawarta na lat 10 (dziesięć), począwszy od dnia wymiany ratyfikacyj i pozostaje nadal w mocy, o ile którykolwiek z Rządów nie uprzedzi na sześć miesięcy naprzód, że Konwencję wypowiada.

Na dowód czego odnośni' pełnomocnicy, podpisali Konwencją i opatrzyli swojemi pieczęciami.

Sporządzono w Brukselli w ośmiu egzemplarzach 15 marca 1836 r.

L. S. Podpisy: Alfons Rivier,

Książe Caraman,

Kawaler de Moreau,

Hrabia de Villeneuve,

Jose M. de Tavira,

Lambert Tree,

Maffei,

Baron de San'Anna,

J. Marinovitch.

Powyższe przystąpienia zatwierdziliśmy i zatwierdzamy na podstawie art. 1 ustawy z dn. 1 kwietnia 1924 r. w przedmiocie przystąpienia Rzeczypospolitej do wymienionej wyżej Konwencji.

Na dowód czego wydaliśmy akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 15 września 1924 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.88.834

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja dotycząca międzynarodowej wymiany urzędowych wydawnictw i innych publikacyj. Bruksella.1886.03.15.
Data aktu: 15/03/1886
Data ogłoszenia: 09/10/1924
Data wejścia w życie: 15/09/1924