Ryczałtowanie opłat pocztowych za przesyłki listowe władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 25 sierpnia 1924 r.
w sprawie ryczałtowania opłat pocztowych za przesyłki listowe; władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym.

Na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie,- telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) zarządza się co następuje:
§ 1.
a) 
Opłaty pocztowe za zwykle i polecone przesyłki listowe,- polecone przesyłki listowa za zwrotnem poświadczeniem z odbioru oraz listy za dowodem, doręczenia, nadawane w obrocie wewnętrznym i w obrocie do W. M. Gdańska przez władze i urzędy (organa) państwowe, jak również opłaty pocztowe za przesyłki wylej wymienione, nadawane w wykonywaniu poręczonego zakresu działania przez władze i urzędy (organa) samorządowe, będą uiszczane ryczałtem.

b) Wymienione w p. a) przesyłki winny być zaopatrzona. v; nagłówku strony adresowej odciskiem pieczęci służbowej, nadającej władzy lub urzędu, w brzmieniu ustalonem przez zwierzchnią władzę centralną, liczbą porządkową, prelekcji czynności oraz u dołu napisem: "Opłata ryczałtowana na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafii, telefonie";

c) 1  Wymienione w punkcie a) przesyłki, nadawane przez władze, urzędy i instytucje wojskowe, winny być zaopatrzone w nagłówku strony adresowej odciskiem pieczęci służbowej nadającej władzy lub instytucji w brzmieniu, ustalonem przez zwierzchnią władzę centralną, liczbą porządkową protokółu czynności, oraz u dołu napisem: "Opłata ryczałtowana na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie - na rachunek Ministerstwa Spraw Wojskowych

§ 2.

a) 
Oprócz przesyłek wymienionych w § 1 podlegają opłacie ryczałtowej również zwykłe przesyłki listowe wysyłane przez osoby i instytucie prywatne na wezwanie władz i urzędów państwowych lub samorządowych.

Przesyłki takie winny być zaopatrzone na stronie adresowej imieniem, nazwiskiem i adresem nadawcy oraz napisem "Na wezwanie urzędowe do L.. .. Opłata ryczałtowana na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie, telefonie."

b) W razie stwierdzenia, że przesyłka listowa wskazana w p. a) podlega obowiązkowi opłaty pocztowej, winien adresat t. j. władza lub urząd kopertę (opakowanie) odnośnej przesyłki listowej wraz z adresem nadawcy przesiać za pośrednictwem urzędu pocztowego oddawczego urzędowi pocztowemu w miejscu zamieszkania nadawcy celem ściągnięcia od nadawcy podwójnej taryfowej opłaty pocztowej.

§  3. 
1) 
Władze i urzędy państwowe oraz samorządowe nie mogą nadawać za opłatą ryczałtową:
a)
przesyłek listowych do władz i urzędów w tej samej miejscowości;
b)
przesyłek listowych przeznaczonych do zagranicy;
c) 2
 poleconych przesyłek listowych obciążonych pobraniem oraz listów i kartek zleceniowych;
d) 3
 czasopism i wydawnictw perjodycznych, przesyłanych według ulgowej taryfy dla czasopism
2) 
a) Opłacie ryczałtowej nie podlegają również: zwykle listy i kartki pocztowe, przy których władze i urzędy państwowe lub samorządowe przerzucają opłatę, pocztową na adresatów w tych wypadkach, gdy chodzi o wyłączny interes instytucji lub osoby prywatnej. Odnośne przesyłki winny być zaopatrzone na adresie uwagą: "Urzędownie - opłatę pocztową uiści adresat". Adresat uiszcza wówczas pojedynczą opłatę pocztową przypadającą według taryfy za list urzędowy:
b)
W razie niedoręczalności listu lub kartki z przerzuconą na adresata opłatą, zalicza się pojedynczą taryfową opłatę pocztową na rachunek ryczałtu nadającej władzy lub urzędu.
§  4.  4
 Uboczne opłaty pocztowe za przesyłki listowe, w szczególności: za pośpieszne doręczenie, za nadanie przesyłki poza godzinami urzędowemi i t. p. muszą być uiszczone przy nadaniu.

§ 5.

a) 
Wysokość ryczałtu należnego w myśl postanowień §§ 1 i 2 za każdy rok kalendarzowy dla poszczególnych władz centralnych ustala corocznie, według każdocześnie obowiązującej taryfy, Minister Przemysłu i Handlu na podstawie wyników liczenia nadanych przesyłek listowych. Przypadający do zapłaty ryczałt roczny uiszczają władze i instytucje centralne za każdy rok kalendarzowy najpóźniej do 15 grudnia drogą przelewu na rzecz Generalnej Dyrekcji P. i T. Ryczałt ten odnosi się tak do przesyłek listowych nadanych przez władze i instytucje centralne jakoteż przesyłek listowych nadanych przez te wszystkie władze, urzędy, instytucje i organa, za które władze i instytucje centralne przyjęły na siebie obowiązek uiszczania ryczałtowej opłaty pocztowej.

b) 5  Władze i instytucje centralne, do których należą: Sejm, Senat, Kancelarja cywilna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydjum Rady Ministrów, wszystkie Ministerstwa z wyjątkiem Ministerstwa Spraw Wojskowych i Najwyższa Izba Kontroli Państwowej, obowiązane są każdocześnie podać do wiadomości Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów wykaz tych wszystkich władz, urzędów, instytucji i organów, uprawnionych do nadawania przesyłek listowych za opłatą ryczałtową, za które władze i instytucje centralna uiszczać będą tę opłatę. Postanowienia niniejszego paragrafu stosują się analogicznie do Banku Polskiego i Pocztowej Kasy Oszczędności.

§ 6.

a) 
Tak zwykłe jak 1 polecone przesyłki listowe, podlegające opłacie ryczałtowej winny być nadawane przy okienku pocztowem za pomocą książek nadawczych. W służbowych okręgach listonoszów wiejskich powyższe przesyłki mogą być w taki sam sposób oddawane do rąk listonoszów.

b) Podlegające opłacie ryczałtowej zwykłe przesyłki listowe osób i instytucji prywatnych do władz i urzędów muszą być nadawane przy okienku pocztowem; przesyłki takie mogą być nadawane bez książek nadawczych. W okręgach listonoszów wiejskich powyższe przesyłki mogą być oddawane do rąk listonoszów wiejskich.,

c) Polecone przesyłki listowe mają być wpisywane do pocztowej książki nadawczej szczegółowo, zwykłe zaś - pod ostatnią wpisaną przesyłką poleconą - zbiorowo.

d) Do nadawania zwykłych przesyłek listowych mogą władze i urzędy używać także osobnych, własnych książek nadawczych i wpisywać je pojedynczo.

W tym ostatnim wypadku urzędy pocztowe przeliczają i stwierdzają ogólną ilość przesyłek nadanych.

§  7. 
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej. Równocześnie tracą moc obowiązującą: rozporządzenie Ministra Poczt i Telegrafów z dn. 25 maja 1923 r. w przedmiocie ryczałtowania opłat pocztowych za przesyłki listowe władz i urzędów państwowych (Dz. U. R. P. № 58, poz. 413), postanowienia § 12 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 21 lutego 1924 r. w przedmiocie listów za dowodem doręczenia (Dz. U. R. P. № 20, poz. 221), postanowienia art. 6 rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 5 września 1919 r. w sprawie zniesienia wolności od opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych (Dz. U. R. P. № 78, poz. 442) oraz wszelkie inne przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.
1 § 1 lit. c) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1927 r. (Dz.U.27.19.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 1927 r.
2 § 3 lit. c) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 września 1926 r. (Dz.U.26.100.579) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 1926 r.
3 § 3 lit. d) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 września 1926 r. (Dz.U.26.100.579) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 1926 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 września 1926 r. (Dz.U.26.100.579) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 1926 r.
5 § 5 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1927 r. (Dz.U.27.19.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 1927 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.76.749

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ryczałtowanie opłat pocztowych za przesyłki listowe władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym.
Data aktu: 25/08/1924
Data ogłoszenia: 31/08/1924
Data wejścia w życie: 31/08/1924