Nadanie statutu dla Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 28 czerwca 1924 r.
o nadaniu statutu dla Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

Na mocy art. 1 ustęp 7 i art. 2 ustawy o na prawie Skarbu Państwa i reformie walutowej z dnia 11 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 4 poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dn. 26 czerwca 1924 r. zarządzam co następuje:
§  1.
Nadaje się przedsiębiorstwu "Państwowa Fabryka Związków Azatowych w Chorzowie" załączony statut, stanowiący integralna, część niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Statut przedsiębiorstwa państwowego

Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie
§ 1.
W celu przejęcia zarządu i eksploatacji Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie oraz jej majątku i sprzedaży wytworzonych tam produktów, tworzy się przedsiębiorstwo państwowe, z samodzielną rachunkowością pod firmą: "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie", stanowiące samoistną osobą prawną z siedzibą w Chorzowie.
§  2.
'Przedsiębiorstwu państwowemu "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" służy prawo posiadania, nabywania i zbywania nieruchomego i ruchomego majątku oraz zaciągania zobowiązań, z zachowaniem istniejących przepisów prawnych.
§  3.
Przedsiębiorstwo państwowe "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" przejmuje w zarząd od Ministerstwa Przemysłu i Handlu wszelki objęty inwentarzem Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie ruchomy i nieruchomy majątek będący własnością Skarbu Państwa, a znajdujący się w zarządzie Ministerstwa Przemysłu i Handlu wraz z wszystkiemi prawami i zobowiązaniami do nich się odnoszącemi.

Przejęcie majątku nastąpi protokólarnie na podstawie inwentarza, sporządzonego przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

§  4.
Ustalona według § 3 na podstawie przyjętego inwentarza wartość szacunkowa' majątku w dniu 1 stycznia 1924 r. a zatwierdzona przez Ministra Skarbu, stanowi kapitał zakładowy przedsiębiorstwa "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie", który na ten dzień ma być wprowadzony do bilansu Otwarcia przedsiębiorstwa.

W szczególności kapitał zakładowy przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" składa się:

a)
z majątku ruchomego według wartości ustalonej w ustępie pierwszym niniejszego artykułu,
b)
z kapitału asygnowanego przez Skarb Państwa na cele inwestycyjne do 31 grudnia 1923 r. włącznie.
§  5.
Począwszy od 1 stycznia 1924 r. stwarza się kapitał amortyzacyjny dla przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie", którego wysokość zatwierdza corocznie Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu na wniosek Rady Nadzorczej. Kapitał ten przeznaczony jest na wydatki renowacyjne.
§  6.
Okres operacyjny przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Pierwszy bilans obejmować będzie okres od chwili utworzenia przedsiębiorstwa do 31 grudnia 1924 r.
§  7.
Plan gospodarczy, budżet, oraz rachunek zysków i strat zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  8.
Zarząd przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" stanowią:
a)
Rada Nadzorcza składająca się z 6 członków, a mianowicie z 2 przedstawicieli Ministerstwa Przemysłu i Handlu, oraz z przedstawicieli po jednym z Ministerstwa Skarbu, Ministerstwa -Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Ministerstwa Spraw Wojskowych i Województwa Śląskiego powołanych przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z właściwymi Ministrami,
b)
Dyrekcja przedsiębiorstwa, którą powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek Rady Nadzorczej.
§  9.
Powołanie Dyrekcji ogłasza Minister Przemysłu i Handlu w Monitorze Polskim. Na zasadzie tego ogłoszenia Dyrekcja powinna przeprowadzić rejestrację firmy, członków Dyrekcji oraz prokurentów przedsiębiorstwa według obowiązujących przepisów.
§  10.
Członkowie Rady Nadzorczej są powołani w zasadzie na 3 lata z tern, że co rok ustępuje 2 członków według wyboru Ministra Przemysłu i Handlu.
§  11.
Prezesa Rady Nadzorczej i jego zastępcę po-wotuje Minister Przemysłu i Handlu z pośród członków Rady.
§  12.
Do kompetencji Rady Nadzorczej należy: 1) uchwalenie regulaminu dla Rady i Dyrekcji, zatwierdzonego przez Ministra Przemysłu i Handlu; 2) rozpatrywanie i przedkładanie Ministrowi Przemysłu i Handlu planu gospodarczego, budżetu, bilansów, rachunków strat i zysków, oraz sprawozdań; 3) uchwały w sprawie zakładania oddziałów i filji; 4) nabywanie dla przedsiębiorstwa objektów majątkowych powyżej sumy 50.000 złotych oraz każdego majątku nieruchomego; 5) zatwierdzanie planów inwestycyjnych, prowadzonych z funduszów własnych przedsiębiorstwa; 6) lokowanie kapitału amortyzacyjnego; 7) uchwalenie wniosków Dyrekcji lub członków Rady; 8) pociąganie członków Dyrekcji do odpowiedzialności; 9) rozstrzyganie spraw, przekraczających kompetencję Dyrekcji; 10) nadawanie prokury.
§  13.
Posiedzenia Rady Nadzorczej zwołuje Prezes lub jego zastępca na polecenie Ministra Przemysłu i Handlu lub z własnej inicjatywy albo też na żądanie Dyrekcji względnie trzech członków Rady.

Rada Nadzorcza decyduje we wszystkich sprawach większością głosów, a w razie równości głosów, rozstrzyga przewodniczący.

Do ważności uchwał konieczna jest obecność przynajmniej połowy członków Rady.

§  14.
Członkowie Rady Nadzorczej pełnią swe czynności bezpłatnie a w razie delegacji otrzymują za swe czynności djety urzędników V kategorji oraz zwrot kosztów podróży.
§  15.
Dyrekcja przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" składa się z 3 osób: Dyrektora Generalnego, Dyrektora Technicznego i Dyrektora Handlowego, którzy pełnią swe czynności na zasadzie regulaminu uchwalonego przez Radę Nadzorczą, a zatwierdzonego przez Ministra Przemysłu i Handlu.

W szczególności należy do kompetencji Dyrekcji: Prowadzenie całego przedsiębiorstwa i jego biurowości; układanie planu gospodarczego, budżetu, bilansów rocznych i składanie sprawozdań Radzie Nadzorczej; przyjmowanie i zwalnianie personelu urzędniczego i robotniczego; zastępowanie przedsiębiorstwa wobec osób trzecich i władz administracyjnych, samorządowych i sądowych. Do ważności zobowiązań przedsiębiorstwa wymagane są podpisy pod pieczęcią firmową 2 członków Dyrekcji lub 1 członka Dyrekcji i 1 prokurenta.

§  16.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu powołuje corocznie Komisje Rewizyjną, składającą się z 3 osób, w celu zbadania kasy, ksiąg i bilansów oraz stanu majątkowego przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie".

Komisja Rewizyjna sporządza z czynności swej protokół w 2 egzemplarzach, które przedkłada Ministrowi Przemysłu i Handlu i Ministrowi Skarbu.

Członkowie Komisji Rewizyjnej otrzymują z kasy przedsiębiorstwa wynagrodzenie w wysokości określonej przez Ministra Przemyślu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  17.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu określa wysokość tantjemy dla Dyrekcji i personelu, w miarę przyczyniania się ich do dochodowości przedsiębiorstwa, oraz wysokość części zysków, która ma być przelana do Skarbu Państwa.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.56.568

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu dla Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.
Data aktu: 28/06/1924
Data ogłoszenia: 30/06/1924
Data wejścia w życie: 30/06/1924