Statut Polskiej Agencji Telegraficznej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 26 czerwca 1924 r.
w przedmiocie statutu Polskiej Agencji Telegraficznej,

Na zasadzie p. 7 art. 1 oraz art. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformy walutowej (Dz. U. R. P. № 4 poz, 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 9-go kwietnia 1924 r. zarządzam co następuje:
§  1.
Ustanawia się dla przedsiębiorstwa państwowego pod firmą "Polska Agencja Telegraficzna" załączony statut, stanowiący integralną część niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powiewa się Prezesowi Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych i Ministrem Skarbu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi wżycie 2 dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT POLSKIEJ AGENCJI TELEGRAFICZNEJ.

§ 1. 1
Istniejącą przy Prezesie Rady Ministrów Polską Agencję Telegraficzną przekształca się na przedsiębiorstwo państwowe oparte na zasadach kupieckich, stanowiące odrębną jednostką gospodarczą pod firmą: "Polska Agencja Telegraficzna".

Polska Agencja Telegraficzna ma za zadanie informować społeczeństwo polskie o wszelkich przejawach życia politycznego, społecznego, kulturalnego i gospodarczego zarówno w kraju, jak i zagranicy, oraz dostarczać zagranicy wiarogodnych wiadomości o całokształcie spraw polskich.

Polska Agencja Telegraficzna może również zamieszczać płatne ogłoszenia we własnych biuletynach oraz pośredniczyć w ich zamieszczaniu w prasie.

§  2.
Polska Agencja Telegraficzna jest osobą prawną i może nabywać nieruchomości oraz nabywać i obciążać majątek ruchomy, w myśl ogólnych przepisów, zawierać wszelkiego rodzaju umowy oraz bronić praw w sądach i poza sądami.

Umowy, mające ni celu nabywania nieruchomości, jak również umowy z zagranicznemi agencjami wymagają do swej ważności zgody Prezesa Rady Ministrów.

Polska Agencja Telegraficzna przejmuje na własność wszelkie prawa majątkowe i ruchomości, któremi dotąd zarządzała, wraz z ciążącemi na nich zobowiązaniami, według sporządzić się mającego inwentarza.

§  3.
Polska Agencja Telegraficzna wolna jest od rejestracji sądowej. Prezes Rady Ministrów ustala iloma J czyimi podpisami winny być zaopatrzone zobowiązania, listy i wszelkie dokumenty, wysławiane przez Polską Agencją Telegraficzną i ogłasza o tem w "Monitorze Polskim".
§  4.
Polska Agencja Telegraficzna ma siedzibę w Warszawie. Może ona otwierać oddziały w poszczególnych miejscowościach Państwa oraz wysyłać swych przedstawicieli zagranicą.
§  5.
Polska Agencja Telegraficzna korzysta z przywilejów pierwszeństwa 'w zakresie komunikacji telegraficznej, telefonicznej i radiotelegraficznej, praż ze zniżki taryf, ustalonej przez Ministra Przemysłu i Handlu.
§  6.
W sprawach organizacyjnych Polska Agencja Telegraficzna podlega Prezesowi Rady Ministrów. Prezes Rady Ministrów unormuje w szczególności, stosunek Polskiej Agencji Telegraficznej do wszelkich władz państwowych. W sprawach polityki zagranicznej otrzymuje Polska Agencja Telegraficzna wskazówki bezpośrednio od Ministra Spraw. Zagranicznych.
§  7.
Plan gospodarczy Polskiej Agencji Telegraficznej, ustalony na każdy okres budżetowy na wniosek Dyrektora Polskiej Agencji Telegraficznej przez Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu wchodzi w skład preliminarza budżetowego Prezydjum Rady Ministrów.
§  8.
Ogólna kierownictwo techniczne, handlowe i polityczne Polskiej Agencji Telegraficznej, oraz bezpośredni nadzór i kontrolę nad gospodarką Polskiej Agencji Telegraficznej sprawuje jej dyrektor. Dyrektor Polskiej Agencji Telegraficznej ma prawo wydatkować i zaciągać zobowiązania w ramach ustalonego planu gospodarczego, reprezentuje Polską Agencją Telegraficzną nazewnątrz i moje załatwiać -wszelkie sprawy, z prowadzeniem Agencji związane, z wyjątkiem tych, które Prezes Rady Ministrów zastrzega swojej decyzji.
§  9.
Dyrektor Polskiej Agencji Telegraficznej może być urzędnikiem państwowym mianowanym na to stanowisko przez Prezesa Rady Ministrów lub pracownikiem kontraktowym, pozostały zaś personel Polskiej Agencji Telegraficznej składa się z pracowników kontraktowych, których płace ustala się w umowach zawieranych zgodnie z odpowiedniemi przepisami i w granicach planu gospodarczego.
§  10. 2
Prezes Rady Ministrów ustanawia radę nadzorczą w składzie powoływanych i odwoływanych przez siebie 3 członków i 1 zastępcy i powołuje z ich grona przewodniczącego. Radę nadzorczą ustanawia się w zasadzie na okres pięcioletni. Rada nadzorcza sprawuje z ramienia Prezesa Rady Ministrów nadzór i kontrolę nad finansowo-gospodarczą i techniczną stroną przedsiębiorstwa, współdziała w ustalaniu planu gospodarczego i czuwa nad jego wykonaniem, bada sprawozdania dyrekcji przedsiębiorstwa i bilanse i przedstawia Prezesowi Rady Ministrów swoje wnioski i opinje. Członkowie rady nadzorczej otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie, którego zasady i wysokość określa na wniosek przewodniczącego rady nadzorczej Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  11.
Szczegółową organizacją centrali i oddziałów w granicach niniejszego statutu, jak również regulamin wewnętrzny, regulujący tok czynności w poszczególnych działach Polskiej Agencji Telegraficznej ustala Prezes Rady Ministrów. Co do spraw, dotyczących polityki zagranicznej Prezes Rady Ministrów porozumiewa się z Ministrem Spraw Zagranicznych, a co do zasad gospodarki i rachunkowości Polskiej Agencji Telegraficznej z Ministrem Skarbu.
§  12.
Stosunek służbowy personelu, zatrudnionego obecnie w Polskiej Agencji Telegraficznej, może pozostać niezmieniony, a więc dotychczasowi funkcjonariusze Polskiej Agencji Telegraficznej, których stosunek służbowy jest oparty na ustawie z dn. 17 lutego 1922 o państwowej służbie cywilnej mogą pozostać nadal urzędnikami państwowymi w rozumieniu cytowanej ustawy, o ile nie przejdą na służbę kontraktową.
1 Załącznik § 1 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.129.921) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1925 r.
2 Załącznik § 10 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.129.921) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1925 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.55.547

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Statut Polskiej Agencji Telegraficznej.
Data aktu: 26/06/1924
Data ogłoszenia: 30/06/1924
Data wejścia w życie: 30/06/1924