Statut wydawnictwa "Monitor Polski", Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 26 czerwca 1924 r.
o statucie Wydawnictwa "Monitor Polski", Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Na zasadzie p. 7 art. 1 oraz art. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej (Dz. U. R. P. № 4, poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1924 r. zarządzam co następuje:
§  1.
Ustanawia się dla przedsiębiorstwa państwowego pod firmą "Wydawnictwo "Monitor Polski" Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej" załączony statut!, stanowiący integralną część niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Prezesowi Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT WYDAWNICTW/A "MONITOR POLSKI".

§ 1. 1
Istniejące przy Prezesie Rady Ministrów wydawnictwo "Monitor Polski" przekształca się na przedsiębiorstwo państwowe p. firmą Wydawnictwo "Monitor Polski" Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej, oparte na zasadach kupieckich stanowiące odrębną jednostkę gospodarczą.

"Monitor Polski", Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszcza materjał urzędowy w postaci ustaw, obwieszczeń, rozporządzeń i komunikatów rządowych, jak również publikacje i ogłoszenia, drukowane w nim obowiązkowo zgodnie z istniejącemi przepisami, jako w dzienniku urzędowym Państwa.

§  2.
Wydawnictwo "Monitor Polski" jest osobą prawną i może nabywać nieruchomości oraz, nabywać i obciążać majątek ruchomy w myśl ogólnych przepisów, zawierać wszelkiego rodzaju umowy oraz bronić swych praw w sądach i poza sądami.

Umowy mające na celu nabywanie nieruchomości wymagają do swej ważnośności zgody Prezesa Rady "Ministrów.

Wydawnictwo "Monitor Polski" przejmuje na własność wszelkie prawa majątkowe i ruchomości, któremi dotąd zarządzało, wraz z ciążącemi na nich zobowiązaniami według sporządzić się mającego inwentarza.

§  3.
Wydawnictwo "Monitor Polski" wolne jest od rejestracji sadowej. Prezes Rady Ministrów ustala iloma i czyimi podpisami winny być zaopatrzone zobowiązania, listy i wszelkie dokumenty, wystawiane przez wydawnictwo "Monitor Polski" i ogłasza o tam w "Monitorze Polskim".
§  4.
W sprawach organizacyjnych i redakcyjnych wydawnictwo "Monitor Polski" podlega Prezesowi Rady Ministrów.
§  5. 2
Plan gospodarczy wydawnictwa "Monitor Polski", ustalony na każdy okres budżetowy na wniosek dyrektora wydawnictwa przez Prezesa Rady. Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu wchodzi w skład preliminarza budżetowego Prezydjum Rady Ministrów.
§  6. 3
Ogólne kierownictwo techniczne i administracyjne, jak również redakcyjne wydawnictwa "Monitor Polski" oraz bezpośredni nadzór i kontrolę, nad gospodarką i funkcjonowaniem wydawnictwa sprawuje dyrektor. Ma on prawo wydatkować i zaciągać zobowiązania w ramach ustalonego planu gospodarczego, reprezentuje wydawnictwo "Monitor Polski" na zewnątrz i może załatwiać wszelkie sprawy z prowadzeniem wydawnictwa związane, z wyjątkiem 'tych, które Prezes Rady Ministrów zastrzega swojej decyzji.
§  7. 4
Dyrektor wydawnictwa może być urzędnikiem psństwowym mianowanym przez Prezesa Rady Ministrów lub pracownikiem kontraktowym, pozostały personel wydawnictwa składa się z pracowników kontraktowych, których płaca ustala się w umowach zawieranych, godnie z odpowiedniemu przepisami i w granicach planu gospodarczego.
§  8. 5
Prezes Rady Ministrów ustanawia radę nadzorczą w składzie powoływanych i odwoływanych przez siebie 3 członków i jednego zastępcy i powołuje z ich grona przewodniczącego. Radę nadzorczą ustanawia się w zasadzie na okres pięcioletni. Rada nadzorcza sprawuje z ramienia Prezesa Rady Ministrów nadzór i kontrolą nad finansowo-gospodarczą stroną przedsiębiorstwa, współdziała w ustalaniu planu gospodarczego i czuwa nad jego wykonaniem, bada sprawozdania dyrekcji, wydawnictwa i bilanse i przedstawia Prezesowi Rady Ministrów swoje wnioski i opinje. Członkowie rady nadzorczej otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie, którego zasady i wysokość określa na wniosek przewodniczącego rady nadzorczej Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  9.
Prezes Rady Ministrów ustala szczegółową organizację wydawnictwa "Monitor Polski" i regulamin wewnętrzny w granicach niniejszego statutu, oraz w porozumieniu z Ministrem. Skarbu zasady gospodarki i rachunkowości wydawnictwa.
§  10.
Stosunek służbowy personelu, zatrudnionego w wydawnictwie moje pozostać niezmieniony, a więc dotychczasowi funkcjonarjusze wydawnictwa "Monitor polski", których stosunek służbowy jest oparty na ustawie z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej, mogą pozostać nadal urzędnikami państwowymi w rozumieniu cytowanej ustawy o ile nie przejdą na służbą, kontraktową.
1 Załącznik § 1 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.129.922) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1925 r.
2 Załącznik § 5 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.129.922) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1925 r.
3 § 6 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.129.922) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1925 r.
4 § 7 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.129.922) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1925 r.
5 § 8 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.129.922) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1925 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.55.546

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Statut wydawnictwa "Monitor Polski", Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 26/06/1924
Data ogłoszenia: 30/06/1924
Data wejścia w życie: 30/06/1924