Rzesza Niemiecka-Polska. Układ w sprawie przedłużenia terminu, przewidzianego w art. 219 Konwencji polsko-niemieckiej, dotyczącej Górnego Śląska, podpisanej w Genewie d. 15 V 1922 r. Drezno.1923.05.02.

UKŁAD
(zatwierdzony ustawą z dnia 6 lipca 1923 r. - Dz. U. R. P. № 75, poz. 590).
podpisany w Dreźnie dnia 2 maja 1923 między Polską a Niemcami w sprawie przedłużenia terminu, przewidzianego w art. 219 tym Konwencji polsko-niemieckiej, dotyczącej Górnego Śląska, podpisanej w Genewie d. 15 V. 1922 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY

STANISŁAW WOJCIECHOWSKI

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia drugiego maja 1923 roku w Dreźnie podpisany został pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rzeszy Niemieckiej Układ w sprawie przedłużenia terminu, przewidzianego w art. 219 Konwencji polsko-niemieckiej, dotyczącej Górnego Śląska, podpisanej w Genewie dnia 15 maja 1922 r.; Układ ten słowo w słowo brzmi jak następuje:

Wobec stwierdzenia, że przedłużenie na krótki czas okresu przewidzianego w artykule 219-ym Konwencji polsko-niemieckiej w sprawie Górnego Śląska, podpisanej w Genewie dnia 15 maja 1922 r. byłoby użyteczne dla ciągłości życia ekonomicznego G. Śląska polskiego i niemieckiego, niżej podpisani pełnomocnicy Rzplitej Polskiej i Rzeszy Niemieckiej, a mianowicie:

w imieniu Polski:

p. Kazimierz Olszowski, Poseł Nadzwyczajny i Minister Pełnomocny,

w imieniu Niemiec:

p. Karol von Stockhammern, Rzeczywisty Tajny Radca Legacyjny, Dyrektor w Urzędzie dla Spraw Zagranicznych w Berlinie,

postanowili co następuje;

Artykuł  1

Rozporządzenia zawarte w art. 219 Konwencji polsko-niemieckiej, dotyczącej G. Śląska, podpisanej w Genewie d. 15 maja 1922 roku, utrzymane będą w mocy aż do 15 maja 1923 r., zarówno jak i przepisy odnoszące się do tego artykułu, a w szczególności rozporządzenia artykułów 222 i 226 rzeczonej Konwencji.

Artykuł  2

O ileby w okresie czasu poprzedzającym d. 15 maja 1923 władze jednej z dwóch Stron pobrały cła lub opłaty, nieulegajce poborowi w myśl art. 219, cła te i opłaty zwrócone będą uprawnionym po temu przez właściwe władze. W analogiczny sposób władze postąpią Odnośnie do ceł i opłat, które pobrane nie zostały, lecz które zapisano na ciężar osób zainteresowanych w okresie czasu poprzedzającym d. 15 maja 1923 roku.

Zwrot, o którym mowa, uskuteczniony być winien wedle możności w ciągu 2 miesięcy, licząc od dnia, w którym osoby uprawnione złożą dowody usprawiedliwiające.

Zwrot ceł i opłat uskuteczniony zostanie zgodnie z przepisami w odnośnem Państwie obowiązującemi.

Artykuł  3

Wnioski o zwrot złożone być winny przez osoby uprawnione właściwym władzom nie później jak 31 grudnia 1923, a to pod rygorem utraty swych praw.

Artykuł  4

Strony stanowią, że rozporządzenie zawarte w art. 222 Konwencji Genewskiej stosowane będzie w okresie, przewidzianym w art. 1-ym niniejszego układu zupełnie tak samo, jak i w okresie czasu, przewidzianym w art. 219-ym.

Artykuł  5

Układ niniejszy będzie ratyfikowany. Wysokie Układające się Strony zobowiązują się przeprowadzić ratyfikację w możliwie najkrótszym czasie.

Natychmiast po ratyfikacji nastąpi wymiana dokumentów ratyfikacyjnych w Warszawie.

Układ niniejszy uprawomocni się natychmiast po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych.

Na dowód czego Pełnomocnicy podpisali układ niniejszy i zaopatrzyli go w swoje pieczęcie.

Sporządono w dwóch egzemplarzach w Dreźnie, dnia drugiego maja, tysiąc dwiewięćset dwudziestego trzeciego roku.

(-) Kazimierz Olszowski (-) Karol v. Stockbammern

Zaznajomiwszy się z powyższym Układem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny, zarówno w całości jak i każde z zawartych w nim postanowień, oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i zatwierdzony i przyrzekamy, że będzie ściśle stosowany.

Na dowód czego, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

W Warszawie, dn. 22 sierpnia 1923 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.5.44

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Układ w sprawie przedłużenia terminu, przewidzianego w art. 219 Konwencji polsko-niemieckiej, dotyczącej Górnego Śląska, podpisanej w Genewie d. 15 V 1922 r. Drezno.1923.05.02.
Data aktu: 02/05/1923
Data ogłoszenia: 16/01/1924
Data wejścia w życie: 25/10/1923