Uiszczanie opłat sądowych w znaczkach sądowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 2 maja 1924 r.
w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Najwyższej izby Kontroli w przedmiocie uiszczania opłat sądowych w znaczkach sądowych.

Na zasadzie art. 12 ustawy z dnia 3 czerwca 1921 r. o Kontroli Państwowej (Dz. U. R. P. № 51, poz. 314) zarządza się co następuje:
§  1.
Opłaty sądowe (przepisy tymczasowe o kosztach sądowych Dzień. Urzędowy Departamentu Sprawiedliwości 1917 r. № 1, poz. 7, wraz ze wszystkiemi późniejszemi zmianami) za wyjątkiem wskazanych w § 2 uiszcza się w gotówce lub w znaczkach sądowych. Opłaty sądowe, w sądach pokoju uiszcza się znaczkami sądowemi lub gotówką bez ograniczenia sumy. W postępowaniu przed sądami Najwyższym, apelacyjnemi i okręgowemi opłaty poniżej 50 złotych można uiszczać gotówką lub znaczkami sądowemi. Opłaty powyżej 50 złotych do 200 złotych uiszcza się w kasach tychże sądów tylko w gotówce, opłaty ponad sumę 200 zł. winny być uiszczane gotówką wyłącznie do kas skarbowych.
§  2.
Opłaty w postępowaniu hipotecznem, opłaty stosunkowe w postępowaniu upadłościowem, opłaty w sprawach karnych (art. 35 do 42, 56, 57, 60 do 69 przepisów tymczasowych o kosztach sądowych, z wyjątkiem wypadków wskazanych w art. 40 i 671), opłaty w postępowaniu rejestracyjnem, kaucje kasacyjne, grzywny, opłaty za świadectwa do bronienia spraw cudzych oraz koszta postępowania w sprawie (art. 22 do 29 przep. tym. o kosztach sąd.) - będą uiszczane wyłącznie w gotówce.
§  3.
Minister Sprawiedliwości każdoczasowo ogłosi w Monitorze kategorje znaczków sądowych puszczonych w obieg.
§  4.
Sprzedaży znaczków sądowych dokonywują sądowe kasy poborowe, sekretarze sądów oraz komornicy i pisarze hipoteczni.
§  5.
Niezużyte przez interesantów znaczki sądowe nie mogą być przyjmowane z powrotem.
§  6.
Znaczki sądowe nakleja się jedne obok drugich lub jedne pod drugiemi, o ile pozwala na to miejsce, bez odstępów na pierwszej stronie podania, pisma, względnie załącznika.

Znaczki sądowe dla uiszczenia opłaty kancelaryjnej nakleja się w aktach sprawy na oryginałach dokumentów, decyzji i t. p. pozostających w aktach, na wydawanych zaś stronom dokumentach należy zrobić wzmiankę o wysokości uiszczonej opłaty.

Jeżeli w myśl obowiązujących przepisów wolno pewnego rodzaju wnioski i prośby składać ustnie do protokółu, odpowiednio znaczki sądowe, dostarczone przez stronę, należy nakleić na odnośnym protokóle.

§  7.
Naklejone znaczki sądowe należy skasować (unieważnić) bądź przez dziurkowanie, bądź przez przekreślenie znaczków na krzyż atramentem tak, ażeby końce kresek przechodziły na papier, bądź przez odciśnięcie pieczęci sądowej w ten sposób, aby pieczęć zakrywała większą część pojedynczych znaczków i zachodziła zgóry i zboku na otaczający je papier, prócz tego we wszystkich wypadkach należy zaznaczyć na znaczkach datę ich skasowania oraz obok nich sumę skasowanych znaczków za podpisem osoby je kasującej.
§  8.
Znaczki sądowe kasują w Sądzie Najwyższym, sądach apelacyjnych i okręgowych sekretarze, w sądach pokoju - sędziowie, a w urzędach sądowych- komornicy i pisarze hipoteczni.
§  9.
O ile służy stronie prawo żądania zwrotu uiszczonej opłaty sądowej w całości lub części, winien sąd wydać odpowiednią decyzję i odpis jej przesłać prezesowi sądu w celu asygnowania podlegającej zwrotowi sumy stosownie do § 49 i nast. przepisów rachunkowo-kasowych (Monitor Polski N° 285 z r. 1921).

O wydaniu asygnacji, zarządzającej zwrot opłaty sądowej w całości lub części, należy odnotować na pokwitowaniu z przyjętej opłaty, lub obok naklejonych znaczków sądowych, którymi była uiszczona opłata, z wymienieniem kwoty ulegającej zwrotowi.

§  10.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje w okręgach sądów apelacyjnych: Lubelskiego, Warszawskiego i Wileńskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z tymże dniem tracą moc: 1) rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 kwietnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 46, poz. 406), 2) rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 84, poz. 658), 3) rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 1923 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 793).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.42.448

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uiszczanie opłat sądowych w znaczkach sądowych.
Data aktu: 02/05/1924
Data ogłoszenia: 21/05/1924
Data wejścia w życie: 21/05/1924