Zm.: punkty 5 i 14 artykułu 10 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 maja 1924 r.
w przedmiocie zmiany brzmienia punktów 5 i 14 artykułu 10 oraz całego artykułu 15 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej.

Na podstawie uchwały Sejmu Ustawodawczego z dnia 1 sierpnia 1919 r. i uchwały Rady Ministrów z dnia 26 maja 1919 r. oraz w myśl rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 kwietnia 1924 r. o zmianie ustroju pieniężnego (Dz. U. R. P. № 34 poz. 351) zarządza się co następuje:
§  1.
Punkty 5 i 14 artykułu 10 i cały artykuł 15 rozporządzenia Ministrów: Skarbu oraz Przemysłu i Handlu o taryfie celnej z dn. 11 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. 51 poz. 314) otrzymują następujące brzmienie:

"Artykuł 10 p. 5".

a) Towary, będące przedmiotem monopolu państwowego, sprowadzane przez zarządy monopolów państwowych;

b) Czołgi, samoloty wojenne, samochody pancerne, amunicja, materjały wybuchowe, zgęszczone gazy trujące, różne rodzaje broni oraz ich części, z wyjątkiem broni białej, sprowadzane przez zarządy wojskowe dla potrzeb armji.

"Artykuł 10 p. 14".

Towary, od których cło nie przekracza 0,10 złotego.

"Artykuł 15".

Rozdział I.

Od wszelkich przesyłek towarowych, z wyjątkami przytoczonemi poniżej, przywożonych do obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej, lub też wywożonych z tego obszaru, pobiera się przy ostatecznej odprawie opłatę manipulacyjną w następującej wysokości:

A.

Od towarów przywożonych, podlegających opłacie celnej - 5% od sumy cła, najmniej jednak 0,50 złotego od każdej przesyłki.

B.

Od wymienionych niżej towarów przywożonych, wolnych od cła - 0,25 złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 złotego od każdej przesyłki.

Pozycja taryfy celnej Nazwa towaru:
1 Zboża w ziarnie, z wyjątkiem ryżu, grochu i bób oprócz wymienionych w poz. 5 p. 5.
5 p. 1 a. Świeże ziemniaki, buraki pastewne i cukrowe, cykorja, marchew, brukiew i kapusta.
34 p. 1. Mięso świeże, solone i mrożone.
51 p. 1. Sadło zwierzęce nieprzerobione oprócz oddzielnie wymienionego.
51 p. 2 a. Tran (tłuszcz wieloryba, psa morskiego i t. d.), sadło rybie i spermacet w stanie nieoczyszczonym.
54 Skóry surowe (niewyprawione) w kawałkach i w całości.
Uwaga. Skóry koźle i koźlęce (bastard bastila) niewyprawione i półgarbowane, ale niebarwione i niewykończone.
179 p. 1. Materjały włókniste roślinne surowe: bawełna surowa, końce tkackie bawełniane; włókna brojeści pospolitej (asclepias), wata torfowa oraz materjały wymienione w p. 3 tej pozycji, chociażby kotonizowane, odpadki, wyczeski bawełniane.
179 p. 2. Juta surowa; wyczeski jutowe, również smołowane.
181 p. 1. Wełna, sierść i puch zwierzęcy, nieczesane i nieprzędzone; nieprane i prane, wyczeski, końce i odpadki niebarwione i barwione również gremplowane.

C.

Od innych towarów przywożonych, wolnych od cła, z wyjątkiem rud metalicznych i mineralnych oraz fosforytów niemielonych i mielonych - 0,10 złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 złotego od każdej przesyłki.

Od rud metalicznych i mineralnych oraz fosforytów mielonych i niemielonych (poz. 138 i 41 p. 1 i 2 taryfy celnej) - 0,01 złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 złotego od każdej przesyłki.

D.

Od towarów wywożonych - 0,02 złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 złotego od każdej przesyłki.

Uwaga. Od towarów wywożonych z powrotem zagranice, po uskutecznieniu odprawy celnej przywozowej pobiera się opłatę manipulacyjną według norm przywozowych oraz za manipulację wywozową według norm ustalonych dla towarów wywozowych.

Od towarów wywożonych z powrotem zagranicą bez uskutecznienia odprawy przywozowej pobiera się opłatę manipulacyjną tylko według normy wywozowej.

Przesyłki omyłkowo przywiezione z zagranicy lub wywiezione zagranicę z winy kolei, uwalnia się od opłat manipulacyjnych.

E.

Od towarów odprawianych na zasadzie, art. 12 niniejszego rozporządzenia w obrocie uszlachetniającym czynnym oraz w obrocie reperacyjnym czynnym pobiera się przy przywozie oraz przy wywozie 0,02 złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 złotego od każdej przywożonej lub wywożonej przesyłki.

W innych wypadkach odprawy warunkowej towarów pobiera się przy przywozie oraz przy wywozie 0,05 złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 złotego od każdej wywożonej lub przywożonej przesyłki.

O ile do towarów odprawionych pierwotnie warunkowo stosuje się następnie odprawę zwykłą (ostateczną), opłaty manipulacyjne należy pobierać według norm właściwych, stosowanych przy odprawie ostatecznej.

Pobieranie opłat manipulacyjnych przy odprawie warunkowej przesyłek w ruchu pocztowym normuje treść Rozdziału III.

F.

Przy obliczaniu opłat manipulacyjnych niepełne 100 kg. wagi przyjmuje się za pełne 100 kg.

Rozdział II.

Następujące towary są wolne przy przywozie i wywozie od opłaty manipulacyjnej:

a) węgiel kamienny, brunatny, torfowy i drzewny, cegiełki węglowe (brykiety), koks i torf;

b) wszelkiego rodzaju żywe ptactwo i zwierzęta niepodlegające według taryfy opłacie celnej oraz przywożone z połowu na łodziach rybackich ryby świeże;

c) towary odprawiane bez cła w myśl art. 10 oraz punktów 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia;

d) towary wolne w przywozie od cła, a przeznaczone dla instytucji i osób wymienionych w punkcie 4 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia;

e) towary przewożone w ruchu granicznym;

f) przedmioty przewożone na zasadzie umów o reewakuacji, rewindykacji, repatrjacji i reparacji (odszkodowaniu);

g) towary wywożone do Niemiec w myśl art. 268 b. Traktatu Wersalskiego z dnia 28/VI 1919 r.

h) towary przewożone tranzytem.

Rozdział III.

Od przesyłek pocztowych, podlegających opłacie celnej, pobiera się opłatę manipulacyjną w wysokości 15% od sumy cła, najmniej jednak - 0,50 złotego od każdej paczki.

Przesyłki pocztowe wolne od cła, są wolne również od opłaty manipulacyjnej, z wyjątkiem przesyłek odprawianych warunkowo.

Od odprawianych warunkowo na zasadzie 12 artykułu niniejszego rozporządzenia przesyłek pocztowych, pobiera się przy przywozie z zagranicy i przy wywozie zagranicę 0,50 złotego od każdej paczki.

Paczki transportowane drogą powietrzną zalicza się, do przesyłek pocztowych.

W wypadkach zwrotu zagranicę przez zarząd pocztowy oclonych przesyłek pocztowych z powodu nieodebrania ich przez adresata w ustalonym terminie, opłaty manipulacyjne oraz grzywny uiszczone przez zarząd poczt zwraca się narówni z innemi należnościami celnemi.

Rozdział IV.

Od przesyłek zadeklarowanych w sposób niezupełny, lub nie zadeklarowanych we właściwym terminie, pobiera się, niezależnie od innych opłat manipulacyjnych, dodatkową opłatę manipulacyjną w następującej wysokości:

a) od towarów podlegających opłacie celnej - 10 proc. od sumy cła;

b) od towarów wolnych od cła - 2 proc. od wartości towaru.

Rozdział V.

O ile należności celne za towary złożone w składach kolejowo-celnych lub urzędowych nie zostały uiszczone w terminach ustalonych przepisami celnemi, pobiera się za zwłokę odsetki w wysokości 0,03 proc. dziennie od przypadającej kwoty.

Rozdział VI.

Niezależnie od cła i opłat manipulacyjnych pobiera się od towarów przyjętych na skład urzędowy opłatę składową.

Urzędy celne, posiadające własne składy urzędowe, pobierać będą opłaty składowe według osobnych przepisów.

Za pierwsze trzy dni nie pobiera się opłaty.

Rozdział VII.

Ministerstwo Skarbu ustali, w jakich wypadkach i w jakiej wysokości uiszczać należy opłatę za wykonanie czynności poza godzinami urzędowemi lub poza obrębem miejsca urzędowego oraz za konwojowanie lub strzeżenie towarów.

§  2.
Rozporządzenie Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 13 grudnia 1923 r. w przedmiocie zmiany brzmienia artykułu 15 rozporządzenia o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 135, poz. 1127) uchyla się.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie piętnastego dnia po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.42.447

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: punkty 5 i 14 artykułu 10 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej.
Data aktu: 10/05/1924
Data ogłoszenia: 21/05/1924
Data wejścia w życie: 05/06/1924