Pobieranie opłat za wydobywanie piasku, żwiru, kamieni i lodu z łożysk wód publicznych śródlądowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 6 marca 1924 r.
wydana w porozumieniu z Ministrem Skarbu w przedmiocie pobierania opłat za wydobywanie piasku, żwiru, kamieni i lodu z łożysk wód publicznych śródlądowych.

Na mocy art. 32 ustawy wodnej z dnia 19 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 102 poz. 936) zarządza się co następuje:
§  1.
Za wydobywanie piasku, żwiru, kamieni i lodu z łożysk wód publicznych śródlądowych będą pobierane opłaty, z wyjątkiem wydobywania tych materjałów bez osobnych urządzeń dla potrzeb gospodarczych lub opartego na specjalnych uprawnieniach (art. 21 ust. 4 ustawy wodnej),
§  2.
Sposób pobierania opłaty i wysokość jej ustanawia w każdym poszczególnym wypadku władza udzielająca pozwolenia na pobór tych materjałów, przy uwzględnieniu miejscowych warunków, rodzaju i stanu wód, sposobu wydobywania materjałów, oraz kosztów utrzymania danej przestrzeni wód. Wysokość opłaty nie powinna przekraczać 5% wartości wydobytego materjału.
§  3.
Opłaty winny być ustanawiane w złotych. Przy przeliczaniu na marki polskie należy przyjmować wartość 1 zł. równą 1 frankowi złotemu przeliczanemu na marki polskie według kursu ustalonego przez Ministra Skarbu w myśl ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. o zastosowaniu stałej jednostki do obliczania danin, niektórych innych dochodów publicznych oraz kredytów udzielanych przez instytucje państwowe (Dz. U R. P. № 127 poz. 1044).

W dniach od 1 do 15 każdego miesiąca włącznie będzie przyjmowany kurs franka złotego ogłoszony przez Ministra Skarbu na dzień 25 poprzedniego miesiąca, a w dniach od 16 do końca każdego miesiąca kurs złotego, który będzie ogłoszony na dzień 10 danego miesiąca.

§  4.
Władzą właściwą do poboru opłat, wymienionych w § 1 jest państwowy urząd techniczny, który ma poruczony nadzór nad odnośną przestrzenią wody publicznej.
§  5.
Urząd odbierający opłatą wystawi kwit w dwóch równobrzmiących częściach, z których jedną wręczy tej osobie, która opłatę, uiści, drugą pozostawi u siebie.
§  6.
Przedsiębiorstwa i osoby zatrudnione przy wydobywaniu materjałów z łożysk wód są obowiązane stosować się do przepisów o ruchu na wodach publicznych śródlądowych i wszelkich zarządzeń organów służby wodnej, nie tamować ruchu żeglownego i spławu, nie powodować uszkodzeń urządzeń wodnych, oraz przedstawiać dokumenty uprawniające do wydobywania materjałów i poświadczenia uiszczonych opłat na żądanie organów inspekcji wodnej.
§  7.
Prawo pobierania opłaty za wydobywanie z łożyska wody publicznej materjaiów wymienionych w § 1, a zwłaszcza lodu, może być udzielone na pewien okres czasu i na ścisłe określonych przestrzeniach wody publicznej samorządom gminnym za ryczałtową kwotą lub za pewną, część ściągniętych opłat.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województwa śląskiego. Zarazem tracą moc wszystkie dotychczasowe zarządzenia w tym względzie.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024