Utworzenie gminy miejskiej "Bełchatów" w powiecie piotrkowskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1924 r.
o utworzeniu gminy miejskiej "Bełchatów" w powiecie piotrkowskim. *

Na zasadzie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. № 19 poz. 92) zarządza się co następuje:
§  1.
A.
Z gminy wiejskiej Bełchatówek wyłącza się: osadą Bełchatów, kolonję Bełchatów, folwark Bełchatów, osadą włościańską "Zdzieszulice", osadę "Kempfinówkę", wieś Olsztyn, wieś Lipy z łąkami, wieś Zamość wraz z osadą pokarczemną "Zamość"," część folwarku Dobrzelów, tak zwaną "Ubyszyn", część folwarku Dobrzelów, tak zwaną "Dobrzelów Freitaga", część folwarku Politanice, położoną między wsią Olsztyn, potokiem bez nazwy, płynącym ze wsi Myszaki, a nową granicą m. Bełchatowa, opisaną niżej w punkcie B p. e) i tworzy z tych miejscowości oraz obszarów samodzielną, gminę miejską "Bełchatów".
B.
Granice nowoutworzonej gminy miejskiej "Bełchatów" będą następujące:
a)
poczynając od traktu Wieluńskiego przy km. 23,075 stanowi granicę miejską linja, biegnąca na północ wzdłuż tego traktu do km, 22,586; następnie b) w kierunku wschodnim, wzdłuż rowu granicznego między t. zw. "Ubyszynem", a gruntami wsi Dobrzelów do granic stawu, należącego do kolonji Karolew, Helenów i Paulinów;
c)
dalej linja graniczna biegnie wzdłuż południowego brzegu dopiero co wspomnianego stawu, potem miedzą graniczną koi. Paulinów w kierunku południowym do rowu granicznego; następnie d) tym rowem i potokiem, płynącym z Myszak do Bełchatówka do mostu na drodze gminnej Olsztyn-Myszaki;
e)
od tego mostu w kierunku południowo-wschodnim i południowym miedzą, oddzielającą folwark Politanice - Rybczyńskiego od folwarku Politanice-Ślusarskich i Ceglarek; f) dalej w kierunku południowym miedzą granicznej wsi Olsztyn i wsi Politanice aż do rzeczki Korczówki; następnie korytem rzeczki Korczówki do połączenia się jej z rzeczką Rakówką; g) stąd w kierunku północno-zachodnim biegnie linja. graniczna miedzą i rowem, odgraniczającemi wieś Edwardów i Zamość, przez kopiec graniczny Józefa Dolaty z Zamościa, następnie h) od tego kopca granicą wsi Edwardów biegnie linja graniczna do kopca granicznego wsi: Zamoście Grocholickie, Edwardów i Lipy; i) dalej dotychczasową granicą gmin: Łękawa i Bełchatówek, aż do punktu przecięcia się z traktem Wieluńskim na km. 28,220;
k)
od tego -punktu biegnie linja graniczna traktem Wieluńskim na wschód do, kopca granicznego przy km. 27,640, stąd zaś - granicą lasu na północ do kopca granicznego wsi Lipy i Czapliniec, a następnie na wschód miedzą graniczną wsi Czapliniec i Lipy obok cmentarza rzymsko-katolickiego w Czaplińcu; przez kopiec graniczny wsi: Zamość, Lipy i Czapliniec, poczem dalej miedzą graniczną między Zamościem a Czaplińcem do drogi gminnej Zamość-Niwy; l) stąd biegnie linja graniczna w kierunku południowo-wschodnim granicą wsi Czapliniec do kopca granicznego miejscowości Czapliniec - Zamość folwark Bełchatów, poczem w kierunku północno-zachodnim rowem granicznym wsi Czapliniec i łąk wsi Lipy do rzeczki Rakówki; korytem tej rzeki na południo-wschód do połączenia się rzeczki Rakówki z potokiem, płynącym z Myszak, a dalej korytem tego potoku do rowu, odgraniczającego wieś Bełchatówek od tak zwanego "Dobrzelowa - Freitaga" i tym razem aż do traktu Wieluńskiego przy km. 23,075.
§  2.
Na utworzoną gminą miejską Bełchatów rozciąga się moc obowiązującą dekretu z dnia 4 lutego 1919 r. o samorządzie miejskim (Dz. P. P. P. № 13 poz. 140) i uzupełnia wykaz miast, dołączony do tego dekretu w następujący sposób: 173 Bełchatów.
§  3.
Granicę gminy miejskiej "Bełchatów" opisaną w § 1 punkt B niniejszego rozporządzenia ustali na gruncie komisja zwołana pod przewodnictwem przedstawiciela właściwej władzy administracyjnej I instancji, w skład której wejdą: przedstawiciel gminy Bełchatówek oraz przedstawiciel miasta Bełchatowa.
§  4.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 1925 r.
* Z dniem 7 listopada 1933 r. z gminy wiejskiej Bełchatówek w powiecie piotrkowskim, województwie łódzkiem wyłącza się wieś Czapliniec i włącza się ją do miasta Bełchatów w tymże powiecie i województwie, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 5 października 1933 r. o zmianie granic miasta Bełchatowa w powiecie piotrkowskim, województwie łódzkiem (Dz.U.33.88.679).

Z dniem 1 lutego 1977 r. w województwie piotrkowskim włącza się do miasta Bełchatowa:

a) z gminy Bełchatów obszary sołectw Bińków i Politanice oraz część obszaru sołectwa Dobrzelów obejmującą wieś Paulinów o powierzchni 78 ha i część obszaru sołectwa Domiechowice o powierzchni 361 ha,

b) ze znoszonej gminy Grocholice obszary sołectw Grocholice i Zamoście,

zgodnie z § 5 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1976 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach białostockim, krośnieńskim, legnickim, nowosądeckim, piotrkowskim, rzeszowskim, tarnowskim i włocławskim (Dz.U.77.2.12).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.116.1035

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie gminy miejskiej "Bełchatów" w powiecie piotrkowskim.
Data aktu: 22/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 01/01/1925