Zabezpieczenie praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 grudnia 1924 r.
o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorium obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, lub liczonych w instytucjach na tem terytorjum. *

Na mocy art. 1 ustęp E punkt 5 i art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze stosują się do tytułów na okaziciela, emitowanych przez instytucje i osoby prawne, które miały siedzibą lub majątek na terytorjum, należącem obecnie do Państwa Polskiego, a wywiezionych z tegoż terytorjum przymusowo lub dobrowolnie przed dniem 30 kwietnia 1921 r. na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, względnie złożonych przed tąż datą i na temże terytorium obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad i w instytucjach państwowych lub prywatnych instytucjach kredytowych, a niezwróconych ich właścicielom lub depozytariuszom.
§  2.
Skarb Państwa Polskiego, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe, instytucje i fundacje społeczne, kulturalne, dobroczynne, oświatowe i religijne, kasy emerytalne i przezorności wszelkiego typu, instytucje kredytowe, towarzystwa ubezpieczeniowe i inne osoby prawne, oraz osoby fizyczne, będące właścicielami lub depozytarjuszami tytułów na okaziciela, wymienionych w § 1, które nie zabezpieczyły swych praw do takich tytułów stosownie do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1919 r. o utraconych tytułach na okaziciela (Dz. U. R. P. № 67 poz. 406), mogą żądać zabezpieczenia ich praw do tych tytułów stosownie do przepisów niżej podanych.
§  3.
Celem zabezpieczenia swych praw osoby zainteresowane (§ 2) powinny złożyć w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym w terminie, który będzie ustalony rozporządzeniem Ministra Skarbu, poparte odpowiedniemi dokumentami podanie i wykazy tytułów ze wskazaniem rodzaju, wartości nominalnej, serji, numerów i ilości tytułów.

Główny Urząd Likwidacyjny ma prawo żądać od osoby zainteresowanej przedstawienia wszelkich ksiąg, rachunków i innych dokumentów w celu sprawdzenia prawdziwości i ścisłości danych, zawartych w złożonych podaniach i wykazach.

§  4.
Prezes Głównego Urzędu Likwidacyjnego, o ile uzna przedstawione dowody ta dostateczne, poweźmie decyzję, wzbraniającą wszelkich wypłat i tranzakcyj z wymienionemi w decyzji tytułami, i nakaże jednorazowe ogłoszenie decyzji i wykazu tytułów, na koszt; osoby zainteresowanej, w Monitorze Polskim. Jednocześnie Główny Urząd Likwidacyjny prześle właściwej instytucji emitującej odpis decyzji powziętej.
§  5.
Instytucja, która tytuł emitowała, winna po otrzymaniu decyzji wymienionej w § 4, wstrzymać wszelkie wypłaty i tranzakcje z zakwestjonowanego tytułu w szczególności wymianę, na nowe złotowe tytuły.
§  6.
Prezes Głównego Urzędu Likwidacyjnego ma prawo zabezpieczyć z urzędu, sposobem przewidzianym w § 4, prawa osób zainteresowanych, wypływające ze złożonych już w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym reklamacyj, o ile uzna je za należycie udowodnione.
§  7.
Tryb unieważnienia tytułów na okaziciela, co do których nastąpiło zabezpieczenie podług przepisów niniejszego rozporządzenia, jako też tryb wydawania wzamian tytułów unieważnionych nowych złotowych tytułów, względnie świadectw zamiennych lub duplikatów, ewentualnie tryb dokonania wypłat z unieważnionych tytułów, będą określone przez osobne przepisy.
§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarze całego Państwa Polskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 30 października 1925 r. termin do składania w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym podań przez osoby zainteresowane, w celu zabezpieczenia praw do tytułów, przewidzianych w nin. rozporządzeniu do dnia 1 listopada 1925 r. przedłuża się do dnia 1 lipca 1926 r. Zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 28 października 1925 r. (Dz.U.25.110.789).

Z dniem 1 lipca 1926 r. termin do składania w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym podań przez osoby zainteresowane, w celu zabezpieczenia praw do tytułów, przewidzianych w nin. rozporządzeniu do dnia 1 lipca 1926 r. przedłuża się do dnia 1 stycznia 1927 r. Zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1926 r. (Dz.U.26.63.378).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.115.1032

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zabezpieczenie praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.
Data aktu: 27/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 31/12/1924