Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych w stosunku do wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwo kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 grudnia 1924 r.
uzupełniające rozporządzenie z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatnoprawnych w stosunku do wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwa kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego.

Na podstawie art. 1 lit. F punkt 1, lit. E punkt 5 oraz art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:
§  1.
Spłata pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwa kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibą prawną poza granicami Państwa Polskiego, a przerachowanych na mocy rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych, jak niemniej należytości ubocznych od tych pożyczek, odbędzie się zgodnie z postanowieniami wymienionego rozporządzenia oraz statutów tych banków względnie towarzystw kredytowych miejskich, o ile niniejsze rozporządzenie nie normuje jej w sposób odmienny.
§  2.
Przewidziana w statutach tych banków względnie towarzystw kara za zwłokę wynosić będzie łącznie z odsetkami 2% miesięcznie.
§  3. 1
Zamiast przepisów zawartych w art. 121 statutu b. Banku Ziemskiego Włościańskiego (wydanie z 1912 roku) oraz w art. 72 z uwagą (wydanie z 1903 r.), art. 113 (wydanie z 1912 r.) i art. 114 (wydanie z 1906 r.) statutu b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego stosować należy następujące postanowienia:

"Dłużnicy b. Ziemskiego Banku Włościańskiego I b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego mogą przedterminowo spłacać w każdym czasie prze-rachowany na złote dług z tytułu pożyczki gotówką w całości lub części. Umorzenie i oprocentowanie przedterminowych spłat, wpłacanych poza terminami ustalonemi dla uiszczenia rat amortyzacyjnych będą obliczane przez Państwowy Bank Rolny na termin najbliższej następnej raty amortyzacyjnej. Wysokość pobieranych przy przedterminowej spłacie dodatków na pokrycie kosztów administracyjnych określają odrębne przepisy, a dodatki na utworzenie funduszu rezerwowego pobierane będą zgodnie ze statutami tych banków".

Przy parcelacji nieruchomości ziemskich, obciążonych wierzytelnościami b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego wraz z Odrębnym jego Wydziałem, przerachowany na złote nieumorzony kapitał tych wierzytelności oraz należne raty amortyzacyjne wraz z dodatkiem administracyjnym i odsetkami za zwłokę mogą być spłacane w całości lub w części także złotemi 41/2% listami zastawnemi Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej, pochodzącemi z pożyczek, udzielonych nabywcom działek z parcelacji tych nieruchomości. Listy te przyjmowane będą na poczet spłaty kapitału po 100 za 100, na poczet zaś rat, dodatku administracyjnego i odsetek za zwłokę, - po kursie, ustalonym przez Ministra Skarbu.

§  4.
Funkcje, przekazane w art. 129 statutu b. Ziemskiego Banku Włościańskiego "wiejskiej i gminnej władzy", spełniać będzie władza administracyjna I instancji względnie wójt gminy.

Zamiast przepisów, zawartych w art. 130, 133 i 134 statutu tego banku, stosować należy następujące postanowienia:

"W razie nieuiszczenia należności bankowej w terminie, ustalonym dla wpłacania rat amortyzacyjnych (art. 120 statutu b. Banku Włościańskiego), przez związane solidarną odpowiedzialnością z tytułu pożyczki, udzielonej przez b. Ziemski Bank Włościański, gromadę wiejską, wiejskie jednostki zbiorowe lub spółkę bankową - Państwowy Bank Rolny jest władny ściągnąć nieuiszczoną należność przez władzę administracyjną I instancji względnie wójta gminy w trybie, przewidzianym w art. 126 statutu b. Banku Włościańskiego; w razie zaś nie uiszczenia takiej-że należności przez dłużnika bankowego, nie związanego solidarną odpowiedzialnością, - Państwowy Bank Rolny jest władny ściągnąć tę należność w trybie, przewidzianym dla egzekucji bezspornych należności skarbowych.

W obu powyższych wypadkach zamiast ściągania nieuiszczonej bieżącej należności w oznaczonych wyżej trybach Państwowemu Bankowi Rolnemu przysługuje prawo ściągnąć przedterminowo cały dług w trybie, przewidzianym w aneksie VI do art. 134 statutu b. Banku Włościańskiego (wydanie z 1912 r.)".

§  5.
Zamiast przepisów, zawartych w art. 73 statutu b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego (wydanie z 1903 r.), stosować należy następujące postanowienia:

"W razie nieuiszczenia w terminie, wskazanym w art. 66 statutu b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego (wydanie z 1903 r.), rat amortyzacyjnych względnie należytości ubocznych z tytułu przerachowanych na mocy rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441) pożyczek, Państwowy Bank Rolny jest władny przedterminowo ściągnąć całkowity dług w trybie, przewidzianym w aneksie do art. 78 powyższego statutu".

§  6.
Dłużnicy banków i towarzystw, wymienionych w § 1, obowiązani są uiszczać przerachowane, na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441), raty amortyzacyjne z tytułu pożyczek, udzielonych przez powyższe instytucje przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, niezależnie od ujawnienia wyniku przerachowania w księgach wieczystych w terminach statutowych i w wysokości, obliczone) przez te instytucje i podanej do wiadomości dłużników w wezwaniach płatniczych. Założenie przez dłużnika sprzeciwu co do prawidłowości obliczenia należności nie zwalnia go od obowiązku uiszczenia jej w terminie. Nadpłacone kwoty, w razie ostatecznego uznania słuszności sprzeciwu bądź przez instytucje, bądź przez orzeczenie sądowe, winny być zarachowane na poczet najbliższych rat amortyzacyjnych.
§  7.
Do listów zastawnych, emitowanych przez banki względnie towarzystwa, wymienione w § 1, nie stosuje się przepisów §§ 12-15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z d. 14 maja 1924 r. oprze' rachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych.
§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 24 października 1934 r. (Dz.U.34.94.844) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 października 1934 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.115.1025

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych w stosunku do wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwo kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego.
Data aktu: 27/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 31/12/1924