Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych w stosunku do wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwo kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 grudnia 1924 r.
uzupełniające rozporządzenie z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatnoprawnych w stosunku do wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwa kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego.

Na podstawie art. 1 lit. F punkt 1, lit. E punkt 5 oraz art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:
§  1.
Spłata pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwa kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibą prawną poza granicami Państwa Polskiego, a przerachowanych na mocy rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych, jak niemniej należytości ubocznych od tych pożyczek, odbędzie się zgodnie z postanowieniami wymienionego rozporządzenia oraz statutów tych banków względnie towarzystw kredytowych miejskich, o ile niniejsze rozporządzenie nie normuje jej w sposób odmienny.
§  2.
Przewidziana w statutach tych banków względnie towarzystw kara za zwłokę wynosić będzie łącznie z odsetkami 2% miesięcznie.
§  3. 1
Zamiast przepisów zawartych w art. 121 statutu b. Banku Ziemskiego Włościańskiego (wydanie z 1912 roku) oraz w art. 72 z uwagą (wydanie z 1903 r.), art. 113 (wydanie z 1912 r.) i art. 114 (wydanie z 1906 r.) statutu b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego stosować należy następujące postanowienia:

"Dłużnicy b. Ziemskiego Banku Włościańskiego I b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego mogą przedterminowo spłacać w każdym czasie prze-rachowany na złote dług z tytułu pożyczki gotówką w całości lub części. Umorzenie i oprocentowanie przedterminowych spłat, wpłacanych poza terminami ustalonemi dla uiszczenia rat amortyzacyjnych będą obliczane przez Państwowy Bank Rolny na termin najbliższej następnej raty amortyzacyjnej. Wysokość pobieranych przy przedterminowej spłacie dodatków na pokrycie kosztów administracyjnych określają odrębne przepisy, a dodatki na utworzenie funduszu rezerwowego pobierane będą zgodnie ze statutami tych banków".

Przy parcelacji nieruchomości ziemskich, obciążonych wierzytelnościami b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego wraz z Odrębnym jego Wydziałem, przerachowany na złote nieumorzony kapitał tych wierzytelności oraz należne raty amortyzacyjne wraz z dodatkiem administracyjnym i odsetkami za zwłokę mogą być spłacane w całości lub w części także złotemi 41/2% listami zastawnemi Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej, pochodzącemi z pożyczek, udzielonych nabywcom działek z parcelacji tych nieruchomości. Listy te przyjmowane będą na poczet spłaty kapitału po 100 za 100, na poczet zaś rat, dodatku administracyjnego i odsetek za zwłokę, - po kursie, ustalonym przez Ministra Skarbu.

§  4.
Funkcje, przekazane w art. 129 statutu b. Ziemskiego Banku Włościańskiego "wiejskiej i gminnej władzy", spełniać będzie władza administracyjna I instancji względnie wójt gminy.

Zamiast przepisów, zawartych w art. 130, 133 i 134 statutu tego banku, stosować należy następujące postanowienia:

"W razie nieuiszczenia należności bankowej w terminie, ustalonym dla wpłacania rat amortyzacyjnych (art. 120 statutu b. Banku Włościańskiego), przez związane solidarną odpowiedzialnością z tytułu pożyczki, udzielonej przez b. Ziemski Bank Włościański, gromadę wiejską, wiejskie jednostki zbiorowe lub spółkę bankową - Państwowy Bank Rolny jest władny ściągnąć nieuiszczoną należność przez władzę administracyjną I instancji względnie wójta gminy w trybie, przewidzianym w art. 126 statutu b. Banku Włościańskiego; w razie zaś nie uiszczenia takiej-że należności przez dłużnika bankowego, nie związanego solidarną odpowiedzialnością, - Państwowy Bank Rolny jest władny ściągnąć tę należność w trybie, przewidzianym dla egzekucji bezspornych należności skarbowych.

W obu powyższych wypadkach zamiast ściągania nieuiszczonej bieżącej należności w oznaczonych wyżej trybach Państwowemu Bankowi Rolnemu przysługuje prawo ściągnąć przedterminowo cały dług w trybie, przewidzianym w aneksie VI do art. 134 statutu b. Banku Włościańskiego (wydanie z 1912 r.)".

§  5.
Zamiast przepisów, zawartych w art. 73 statutu b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego (wydanie z 1903 r.), stosować należy następujące postanowienia:

"W razie nieuiszczenia w terminie, wskazanym w art. 66 statutu b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego (wydanie z 1903 r.), rat amortyzacyjnych względnie należytości ubocznych z tytułu przerachowanych na mocy rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441) pożyczek, Państwowy Bank Rolny jest władny przedterminowo ściągnąć całkowity dług w trybie, przewidzianym w aneksie do art. 78 powyższego statutu".

§  6.
Dłużnicy banków i towarzystw, wymienionych w § 1, obowiązani są uiszczać przerachowane, na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441), raty amortyzacyjne z tytułu pożyczek, udzielonych przez powyższe instytucje przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, niezależnie od ujawnienia wyniku przerachowania w księgach wieczystych w terminach statutowych i w wysokości, obliczone) przez te instytucje i podanej do wiadomości dłużników w wezwaniach płatniczych. Założenie przez dłużnika sprzeciwu co do prawidłowości obliczenia należności nie zwalnia go od obowiązku uiszczenia jej w terminie. Nadpłacone kwoty, w razie ostatecznego uznania słuszności sprzeciwu bądź przez instytucje, bądź przez orzeczenie sądowe, winny być zarachowane na poczet najbliższych rat amortyzacyjnych.
§  7.
Do listów zastawnych, emitowanych przez banki względnie towarzystwa, wymienione w § 1, nie stosuje się przepisów §§ 12-15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z d. 14 maja 1924 r. oprze' rachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych.
§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 24 października 1934 r. (Dz.U.34.94.844) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 października 1934 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.115.1025

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych w stosunku do wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwo kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego.
Data aktu: 27/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 31/12/1924