Należytości budowlane uiszczane przez abonentów państwowych sieci telefonicznych nowozgłaszających się, zmieniających lokale lub cesjonarjuszy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 13 grudnia 1924 r.
w sprawie należytości budowlanych uiszczanych przez abonentów państwowych sieci telefonicznych nowozgłaszających się, zmieniających lokale lub cesjonarjuszy.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) zarządza się co następuje:
§  1.
Osoby fizyczne i prawne, zgłaszające życzenie o zainstalowanie u nich aparatów telefonicznych i o załączenie ich do państwowej sieci telefonicznej, prócz stałych opłat abonamentowych uiszczają jednorazowo na pokrycie kosztów robót, określone taryfą należytości budowlane, a mianowicie: za zainstalowanie aparatu głównego, ewentualnie aparatów dodatkowych-opłatę ryczałtową i za wykonanie połączenia - opłatą, zależną od rzeczywistej długości linji łącznikowej między stacją abonamentową i centralą.

Analogiczne należytości budowlane uiszczają również osoby, które już są abonentami sieci, o ile żądają przeniesienia aparatów do innego lokalu: za zdjęcie aparatu w starym lokalu i zainstalowania go w nowym-opłatę ryczałtową, za wykonania zaś połączenia, - jeżeli nowy lokal położony jest przy tej samej magistrali co poprzedni, według rzeczywistej długości ewentualnie wymaganego przedłużenia linji łącznikowej, jeżeli nowy lokal położony jest przy innej magistrali co poprzedni - według rzeczywistej długości całej linji łącznikowej między stacją abonamentową i centralą.

§  2.
Zarówno nowozgłaszający się abonenci jak i abonenci, żądający przeniesienia aparatów, uiszczają należytości budowlana równocześnie za zgłoszeniem w wysokości określonej taryfą i to niezależnie od tego, czy zarząd telefonów istotnie buduje dla nich nowe połączenia, czy też oddaje im do dyspozycji połączenia zapasowe.

Wyjątek od powyższej zasady stanowią osoby i instytucje, które należytości budowlane uiszczają z sum skarbowych. W tym wypadku wymiar należytości budowlanych ustala się nie na .podstawie stawek taryfowych, lecz według rzeczywistych kosztów, jakie poniósł zarząd telefonów, załączając abonenta do sieci telefonicznej, nie są więc pobierane należytości budowlane za połączenia zapasowe, oddawane do dyspozycji tej kategorji abonentów.

§  3.
Przez uiszczenie należytości budowlanej za przyłączenie abonent nabywa prawa do korzystania z oddanego mu do dyspozycji połączenia przez cały czas trwania abonamentu, nie nabywa jednak praw własności do danego połączenia. Zarówno linja jak i przewody pozostają własnością Zarządu Poczt i Telegrafów i tylko ten ostatni może niemi dysponować, wobec czego abonent nie może samowolnie przekazywać praw swoich do korzystania Z połączenia osobom trzecim.
§  4.
Abonent traci prawa do korzystania z oddanego mu do dyspozycji połączenia w tych wypadkach, gdy bądź dobrowolnie wypowie abonament, bądź gdy nie uiści opłat abonamentowych w terminie przepisanym.

Dla uiszczenia opłat abonamentowych przewidziany jest siedmiodniowy okres ulgowy od dnia, do którego abonament był uiszczony, ósmego dnia aparat telefoniczny zostaje wyłączony, pozostaje jednak w lokalu abonenta i dopiero dziesiątego dnia Zarząd telefonów zdejmuje aparat.

W ciągu dni trzydziestu od dnia, do którego abonament był opłacony, abonent może żądać ponownego zainstalowania zdjętego aparatu, przyczem uiszcza tylko należytość budowlaną za zainstalowanie -aparatu i opłatą abonamentową od dnia, do którego rachunek był nieuregulowany. Wznowienie abonamentu po upływie dni 30 traktowane jest jako nowe przyłączenie, wobec czego abonent obowiązany jest uiścić należytości budowlane za wykonanie nowego połączenia.

§  5. 1
Nowonabywcy lub dzierżawcy posiadłości ziemskich lub innych nieruchomości, jak również przedsiębiorstw handlowych lub przemysłowych, w których już są czynne abonamentowe stacje telefoniczne, w tych wypadkach, gdy poprzedni właściciele zrzekają się swych praw do abonamentu telefonicznego na rzecz nowonabywców lub dzierżawców, opłacają należytości budowlane za przyłączenie w wysokości 20% opłat normalnych przewidzianych taryfą
§  6.
Zwolnieni są od uiszczenia należytości budowlanych za wykonanie połączenia:
a)
prawni spadkobiercy zmarłego abonenta, gdy obejmują po nim stację telefoniczną w terminie nie przekraczającym dni 30 od dnia, do którego opłacony był abonament i gdy tegoż dnia opłacą zaległy abonament;
b)
jedno z małżeństwa, gdy drugie przekazuje mu swe prawa do abonowanego na swoje imię telefonu;
c)
dzierżawcy posiadłości ziemskich lub innych nieruchomości jak również przedsiębiorstw handlowych lub przemysłowych, w których już są czynne abonamentowe stacje telefoniczne, w tych wypadkach, gdy właściciele tych posiadłości lub przedsiębiorstw, pozostając nadal abonentami telefonicznymi, ponoszącymi odpowiedzialność za dotrzymanie zobowiązań względem Zarządu telefonów, proszą o umieszczenie w spisie abonentów nie swoich nazwisk lub firm, a nazwisk lub firm swych dzierżawców.

W wypadku odwrotnym, a więc gdy abonamentowa stacja telefoniczna zainstalowana została z inicjatywy dzierżawcy i ten ostatni uiścił należytości budowlane i korzysta z praw abonenta, prawa te mogą być cedowane na właściciela tylko na warunkach podanych w § 5.

d)
dwaj abonenci jednej i tej samej sieci, gdy wzajemnie zmieniają mieszkania lub pomieszczenia zawodowe, w których są abonamentowe stacje telefoniczne i proszą o przełączenie ich na dawne numera.
§  7.
We wszystkich wyszczególnionych w §§ 5 i 6 wypadkach przekazania praw do abonamentu państwowej sieci telefonicznej względnie zmiana nazwiska lub firmy, pod którą w spisie abonentów dana stacja abonamentowa figuruje, może nastąpić tylko na podstawie pisemnych deklaracyj, wnoszonych do miejscowego Zarządu telefonów przez obie zainteresowane strony za wyjątkiem wypadku wskazanego w § 6 pod a), w którym to wypadku deklaracja jest jednostronną.

Strona przejmująca uprawnienia pierwotnego abonenta przejmuje i jego zobowiązania, co może być zaznaczone w deklaracji, względnie stwierdzone podpisaniem odpowiednich załączników, oraz uiszcza ustalone taryfą telefoniczną należytości za zmianę, numeru lub adresu.

§  8. 2
Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów przysługuje prawo na wniosek właściwych Dyrekcyj Poczt i Telegrafów obniżać wymiar należytości budowlanych za wykonanie połączenia, jeżeli chodzi o oddanie do użytku nowozgłaszającemu się abonentowi nieczynnych przewodów zapasowych już poprzednio używanych. Normalne opłaty taryfowe mogą być zniżone w odpowiednim stosunku, zależnie od tego, jakiego remontu wymaga linja przed oddaniem połączenia abonentowi do użytku. Opłaty te jednak nie mogą być wymierzone poniżej 25% opłat normalnych przewidzianych taryfą.

Niezależnie od uiszczenia należytości w gotówce nowozgłaszający się abonent dostarcza słupy potrzebne do zamiany nadpsutych

§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1925 r., w związku z czem ulegają odpowiedniej zmianie terminy płatności wskazane w §§ 23 i 24 taryfy telefonicznej, ogłoszonej rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 15 kwietnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 37 poz. 397).
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 sierpnia 1926 r. (Dz.U.26.82.457) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 1926 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 sierpnia 1926 r. (Dz.U.26.82.457) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 1926 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.109.984

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Należytości budowlane uiszczane przez abonentów państwowych sieci telefonicznych nowozgłaszających się, zmieniających lokale lub cesjonarjuszy.
Data aktu: 13/12/1924
Data ogłoszenia: 20/12/1924
Data wejścia w życie: 01/01/1925