Wykonanie ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. o popieraniu przemysłu ludowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYŚLU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 22 listopada 1924 r.
w celu wykonania ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. o popieraniu przemysłu ludowego.

Na zasadzie art. 3 ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 80 poz. 778) zarządza się co następuje:
§  1.
W celu przeprowadzenia zadań określonych ustawą z dn. 31 lipca 1924 c, skład komitetu popierania przemysłu ludowego, przewidzianego w art. 6 ustawy, ustala się w sposób następujący:

Minister Przemyślu i Handlu lub wyznaczony przez niego zastępca jako przewodniczący,

1 przedstawicie! Ministerstwa Przemysłu i Handlu,

1 przedstawiciel Ministerstwa Skarbu,

1 przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych,

5 przedstawicieli, po jednym z następujących organizacyj i instytucyj:

Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Warszawie, Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie, Pomorskiego Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Kościerzynie, Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Wilnie, Stowarzyszenia Kupców Polskich w Warszawie, oraz 3 osoby znane na polu popierania przemysłu ludowego.

Ponadto Minister Przemysłu i Handlu może na wniosek komitetu powołać dalszych przedstawicieli instytucyj przemysłu ludowego i domowego, oraz osoby zasłużone na polu rozwoju i organizacyj tych przemysłów.

§  2.
Dla wykonania zadań w ustawie wskazanych, komitet dzielić się może na sekcje o charakterze stałym lub czasowym.

Przewodniczących sekcyj wyznaczy Minister Przemysłu i Handlu. Sekretarzem komitetu mianuje Minister Przemysłu i Handlu jednego z członków komitetu.

§  3.
W celu opiniowania wniosków o przyznanie kredytów na zasadzie gwarancji Skarbu Państwa powołuje się sekcją kredytową komitetu w następującym składzie:
a)
przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu i Handlu, jako przewodniczący,
b)
przedstawiciel Ministerstwa Skarbu,
c)
3 delegaci z pośród pozostałych członków Komitetu Popierania Przemysłu Ludowego, delegowani przez tenże komitet,
d)
delegat instytucji udzielającej kredytu.
§  4.
Opinja sekcji zapada większością głosów obecnych członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. Do prawomocności uchwał wymagana jest obecność przynajmniej 3 członków sekcji, w teru przewodniczącego.

Przewodniczący sekcji i przedstawiciel Ministerstwa Skarbu mają prawo zakładania sprzeciwu przeciw postanowieniom sekcji. Wówczas wykonanie postanowienia sekcji wstrzymuje się do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  5.
Kredyty będą przyznawane ośrodkom przemysłu ludowego, wytwórniom przemysłu ludowego, oraz wytwórniom o charakterze przemysłu domowego i zdobniczego, przy szczególnem uwzględnieniu ich organizacyj wytwórczych oraz. zrzeszeń wytwórców tych przemysłów, za odpowiedniem zabezpieczeniem, na podtrzymanie i podniesienie wytwórczości.
§  6.
Podania o pożyczki należycie ostemplowane należy wnosić do Instruktora Stowarzyszeń Przemysłowych właściwego województwa lub do Komitetu Popierania Przemysłu Ludowego przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu w Warszawie. Podania winno zawierać:
a)
dokładne określenie uprawianego przemysłu z wymienieniem właściciela i wskazaniem dokładnego adresu,
b)
uzasadnienie potrzeby zaciągnięcia pożyczki, ze wskazaniem jej wysokości, terminów, sposobów spłaty, oraz rodzaju zabezpieczenia.

W miarą potrzeby komitet może zażądać przedłożenia odnośnych dowodów.

§  7.
Podania o pożyczki opinjuje sekcja kredytowa komitetu, po uprzedniem zasięgnięciu informacji o petencie u Instruktora Stowarzyszeń Przemysłowych danego województwa.
§  8.
Zaopinjowane przez sekcję kredytową komitetu wnioski pożyczkowe będą przesyłane przez przewodniczącego sekcji do instytucyj kredytowych, udzielających kredytu do właściwego załatwienia. W razie niedopełnienia warunków pożyczkowych w ciągu 30 dni od chwili zawiadomienia petenta przez instytucje, udzielające kredyt, decyzja o przyznaniu pożyczki traci moc obowiązującą.
§  9.
Kredyty są udzielane na weksle na okres do 1 roku przy oprocentowaniu 6% w stosunku rocznym zgóry.
§  10.
Spłata pożyczki może być rozłożona na raty kwartalne lub półroczna, z obowiązkiem wystawienia nowego weksla przy spłacie każdej raty.
§  11.
W razie uchybienia dłużnika w terminach spłaty pożyczki, niestosowanie się do niniejszych przepisów, użycia pożyczki na inny cel, nie-związany z podniesieniem uprawianego przemysłu, zaprzestania uprawiania przemysłu, pożyczka może być natychmiast wypowiedziana i w razie jej niespłacenia ściągnięta w drodze przymusowej przez instytucję udzielającą pożyczkę.
§  12.
Instytucje kredytowe przesyłają co miesiąc Komitetowi Popierania Przemysłu Ludowego wykaz stanu udzielonych pożyczek.
§  13.
Podania o zasiłki należycie ostemplowane, należy wnosić w ten sam sposób, jak podania o pożyczki.
§  14.
Rozdziału funduszu zasiłkowego dokonuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek lub po zasiągnięciu opinji Komitetu Popierania Przemysłu Ludowego.
§  15.
Osoby fizyczne i prawne, korzystające z funduszu zasiłkowego są obowiązane złożyć Komitetowi Popierania Przemysłu Ludowego w ciągu 6 miesięcy sprawozdanie ze sposobu użycia zasiłków, oraz przesłać corocznie ogólne sprawozdanie ze swej działalności, pod rygorem cofnięcia dalszych zasiłków.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.107.971

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. o popieraniu przemysłu ludowego.
Data aktu: 22/11/1924
Data ogłoszenia: 17/12/1924
Data wejścia w życie: 17/12/1924