Podwyższenie opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 12 września 1923 r.
w sprawie podwyższenia opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44, poz. 310) podwyższa się dotychczasowe opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczne oraz zarządza się co następuje:
§  1.
Nowe opłaty pocztowe dla obrotu wewnętrznego i dla obrotu zagranicznego według załączonej taryfy obowiązują od 1-go października 1923 r. z wyjątkiem opłat rocznych, co do których podwyżka wchodzi w życie dopiero z dniem 1-go stycznia 1924 r.

Korespondencji, nadanej przed dniem 1 października, a nadeszłej do urzędów oddawczych po tym dniu nie należy obciążać dopłatą.

§  2.
Podwyższa się granicą podanej wartości listów wartościowych i paczek do 10.000.000 mk. pol.
§  3.
Dopuszcza się przekazy pocztowe i telegraficzne' do 10.000.000 mk. pol. na jeden przekaz, jak również obciążenie pobraniem przesyłki listowej, listu wartościowego lub paczki do 10.000.000 mk. pol.
§  4.
Uznaniu poszczególnych Dyrekcji Poczt i Telegrafów pozostała się rozszerzenie granic doręczania odbiorcom do domu kwot przekazów pocztowych i czeków P. K. O. tudzież listów wartościowych i paczek o podanej wartości do 10.000.000 mk. pol. w miejscowym i do 1.000.000 mk. pol. w zamiejscowym okręgu doręczeń.
§  5.
Ustanawia się specjalną opłatę, za pełnomocnictwa do jednorazowego odbioru przesyłek oraz za pełnomocnictwa do stałego odbioru przesyłek.
§  6.
Ekwiwalent franka złotego dla opłat za przesyłki listowe zagraniczne wynosi 1 fr. zł. = 10.000. mk. pol., najwyższa zaś kwota odszkodowania za polecone przesyłki listowe do zagranicy = 500.000 mk. pol.

Za każdy międzynarodowy kupon na odpowiedź (coupon-repons internationai) należy wydawać znaczki pocztowe ogólnej wartości:

a)
za kupon nowy wartości 50 cent. 5.000 mk.
b)
za kupon dawny wartości 25 cent 2.500 mk.
§  7.
Nowe opłaty telegraficzna dla obrotu wewnętrznego obowiązują od dnia 1-go października 1923 r. z wyjątkiem opłat kwartalnych, wymienionych pod poz. 17 i 18 taryfy telegraficznej, które obowiązują dopiero od 1»go listopada 1923 r.

Począwszy od 1-go stycznia 1924 r. winni ci interesanci, którzy powyższe należytości zapłacą zgóry, złożyć pisemną deklarację, że obowiązują się uiścić wszelkie nadwyżki, związane z każdorazową zmianą taryfy.

§  8.
Z powodu podwyższenia wewnętrznej taryfy telegraficznej podwyższa się opłatę za telegramy do Czechosłowacji, Rumunji, Węgier i W. M. Gdańska.

Opłata od wyrazu telegramu zwykłego do Czechosłowacji i Rumunji równa się podwójnej opłacie wewnętrznej, do Węgier pojedynczej wewnętrznej plus 7 (siedem) centimów, do W. M. Gdańska od wyrazu 7 (siedem) centimów.

Stawki podane w centimach przelicza się na marki polskie według każdocześnie obowiązującego ekwiwalentu franka złotego do marki polskiej, jak przy opłatach za telegramy zagraniczne.

§  9.
Nowe opłaty telefoniczne obowiązują od 1-go października 1923 r. z wyjątkiem abonamentowych opłat telefonicznych, które obowiązują od 1-go listopada 1923 r. według załączonej taryfy z następującemi wyjątkami.
a)
do sieci miejscowej w Warszawie, we Lwowie, Lublinie, Łodzi, Białymstoku, Zagłębiu Borysławskiem i Dąbrowskiem mają zastosowanie tylko postanowienia taryfy, odnoszące się do rozmów międzymiastowych i telefonicznego pośrednictwa przy nadawaniu i odbieraniu telegramów przez telefon, zatem tylko §§ 26, 27, 28, 29, 30, 31 i 33.
b)
w województwach Poznańskiem i Pomorskiem obowiązują tylko należytości budowlane to znaczy §§ 6, 7, 8, 9 i 10, następnie 22, 23, 24 i 25, dalej należytości za rozmowy międzymiastowe to znaczy §§ 26, 27, 28, 29 i 30, opłaty za rozmaite inne świadczenia to znaczy §§ 31, 32 i 33, wreszcie cały rozdział III.

Abonenci, dla których podwyższone opłaty abonamentowe nie będą dogodne mogą wypowiedzieć abonament na dwa tygodnie przed 1-ym listopada 1923 r.

Podwyższone należytości za rozmowy telefoniczne międzymiastowe obowiązują także w ruchu z Austrją i Czechosłowacją.

W ruchu telefonicznym z Wolnem Miastem Gdańskiem, obowiązują stawki w centimach, a mianowicie:

do 25 kilometrów 25 cent.
" 50 " 50 "
" 100 " 75 "
i za każde dalsze 100 kil. 25 "
za każdą 3-minutową rozmowę zwykłą.

Stawki we frankach i centimach przelicza się na marki polskie według każdocześnie obowiązującego ekwiwalentu franka złotego do marki polskiej.

§  10. 1
Podwyższone opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczne dla obrotu wewnętrznego obowiązują:
a)
w obrocie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i zezwala się na ich stosowanie w górnośląskiej części województwa śląskiego.
b)
w obrocie z Polski do obszarów "W. M. Gdańska, z wyjątkiem poz. 10, 11 c i 12 taryfy pocztowej oraz opłaty za telegramy i rozmowy telefoniczne w miejsce których obowiązują postanowienia punktu 8 i 9 niniejszego rozporządzenia.
*§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1-go października 1923 r.; z tą chwilą tracą moc obowiązującą wszystkie dotychczasowe sprzeczne z niniejszem rozporządzenia.

A.

TARYFA POCZTOWA.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

B.

TARYFA TELEGRAFICZNA.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

C.

TARYFA TELEFONICZNA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 10 zmieniony przez § 7 rozporządzenia z dnia 2 października 1923 r. (Dz.U.23.103.807) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 1923 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.96.765

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższenie opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.
Data aktu: 12/09/1923
Data ogłoszenia: 29/09/1923
Data wejścia w życie: 01/10/1923