Zaprowadzenie wzajemnej wymiany przekazów pocztowych między Polską a Stanami Zjednoczonemi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 29 sierpnia 1923 r.
w sprawie zaprowadzenia wzajemnej wymiany przekazów pocztowych miedzy Polską a Stanami Zjednoczonemi Ameryki Północnej.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. №44 poz. 310) zarządza się co następuje:
§  1.
Zarządzenie ogólne.

Od dnia 1 września 1923 r. wprowadza się wzajemną wymianą przekazów pocztowych miedzy Polską, a Stanami Zjednoczcnemi Ameryki Północnej.

§  2.
Rodzaj przekazów.

Do wymiany dopuszcza się tylko przekazy zwykle; przekazy pośpieszne i telegraficzne są wykluczone.

§  3.
Najwyższa kwota przekazu.

Najwyższa kwota przekazu ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej do Polski nie może przekraczać 100 dolarów; kwota zaś przekazu z Polski do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nie może przewyższać ' kwoty, dopuszczonej w wewnętrznym obrocie przekazowym.

Kwoty przekazowe nie mogą zawierać ułamków centa.

§  4.
Opłaty.

Przy nadawaniu przekazu nadawca uiszcza zgóry opłatę, która wynosi od kwoty przekazowej:

a) do 10.000 marek pol. 100 marek pol.
b) " 20.000 " pol. 200 " "
c) za każde dalsze 20.000 marek lub część tychże 100 " "
§  5.
Warunki nadania przekazu.
A.
Ażeby wysiać pieniądze przekazem pocztowym do Stanów Zjednoczonych interesant musi najpierw postarać się o pozwolenia na wywóz marek polskich zagranicę.

Otrzymane pozwolenie musi wysyłający złożyć przy nadawaniu przekazu w urzędzie pocztowym.

Pozwoleń na wywóz marek polskich do wysokości 25.000.000 mkp. udziela Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa i jej oddziały.

Pozwoleń; na wywóz sum wyższych udziela Komisarz dla spraw dewizowych w następujących miejscowościach:

1)
w Warszawie - dla województwa Warszawskiego, Lubelskiego, Białostockiego, Wołyńskiego i Poleskiego,
2)
w Łodzi - dla województwa Łódzkiego,
3)
w Sosnowcu - dla województwa Kieleckiego,
4)
w Wilnie - dla Ziemi Wileńskiej i woj. Nowogródzkiego,
5)
w Poznaniu - dla województwa Poznańskiego, z wyjątkiem miasta Bydgoszczy oraz powiatów Bydgoskiego i Inowrocławskiego,
6)
w Bydgoszczy - dla województwa Pomorskiego oraz miasta Bydgoszczy i powiatów Bydgoskiego i Inowrocławskiego,
7)
we Lwowie - dla województwa Lwowskiego, Tarnopolskiego i Stanisławowskiego,
8)
w Krakowie - dla województwa Krakowskiego z wyjątkiem miasta Białej,
9)
w Bielsku - dla Cieszyńskiej części województwa Śląskiego oraz miasta Białej,
10)
w Katowicach - dla górnośląskiej części województwa Śląskiego.
B.
Nadawca ma wypełnić krajowy blankiet przekazowy stosownie do nadruku wyraźnie atramentem, albo drukiem lub pismem maszynowem, podając imię, nazwisko, miejsce przeznaczenia oraz mieszkanie odbiorcy; w lewym zaś odcinku po stronie tytułowej swe imię, nazwisko i mieszkanie.

Wypełnianie przekazu ołówkiem, choćby atramentowym nie jest dozwolone.

Kwoty przekazowe muszą być wpisane w miejscach blankietu na to przeznaczonych w markach polskich cyframi i słowami.

Poprawki lub przekreślania kwot nie są dozwolone.

Przy przekazach, adresowanych poste-restante, należy określać uprawnionego do odbioru tak dokładnie, ażeby można go było odróżnić od innych osób tego samego nazwiska.

Adresy skrócone i telegraficzne są wzbronione.

Na lewym odcinku odwrotnej strony blankietu przekazowego nie wolno umieszczać prywatnej korespondencji.

§  6.
Zmiana adresu i wycofanie przekazu.

Nadawca przekazu pocztowego może zażądać jego wycofania lub zmiany adresu na zasadach, przewidzianych dla przesyłek listowych zagranicę, lecz tylko przed podjęciem przez odbiorcę, kwoty przekazanej.

§  7. 1
Sposób przeliczania kwot przekazowych z marek polskich na dolary i centy.

Pocztowy Urząd wymiany Warszawa 1 przelicza nadane do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przekazy w walucie polskiej na dolary i centy według ceny sprzedaży dla małych tranzakcji, oznaczonej w cedule urzędowej giełdy pieniężnej w Warszawie z dnia poprzedniego nadejścia przekazu do Warszawy, o ile zaś przekaz nadejdzie w poniedziałki lub dnie poświąteczne według kursu ostatniego dnia notowań, dodając do giełdowej ceny sprzedaży na ewentualne straty walutowe 1% od ceny giełdowej 1 dolara Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

§  8. 2
Sposób przeliczania kwot przekazowych z dolarów na marki polskie.

Nadeszłe do Polski ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przekazy w dolarach, pocztowy urząd wymiany Warszawa 1 przelicza na walutę polską po cenie kupna dla małych tranzakcji, oznaczone w cedule urzędowej giełdy pieniężnej w Warszawie z dnia nadejścia przekazów do Warszawy, odejmując jednak od giełdowej ceny kupna na ewentualne straty walutowe 1% od ceny giełdowej 1 dolara Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

§  9.
Postępowanie z przekazami nadeszłemi ze Sianów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Po przeliczeniu kwot przekazowych z dolarów na marki polskie, urząd Warszawa 1 na każdy przekaz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wystawiać będzie specjalny przekaz krajowy dla obrotu przekazowego ze Stanami- Zjednoczonemi w markach polskich. Pocztowe urzędy przeznaczenia w Polsce będą takie przekazy wypłacać adresatom również w markach polskich.

Postępowanie z temi przekazami jest takie same jak z przekazami krajowemi.

Kwoty fenigowe "z braku monety zdawkowej nie będą uwzględniane przy wypłacie,

§  10.
Czasokres ważności przekazów.

Przekazy są ważne w ciągu dwunastu miesięcy, następujących po miesiącu nadania.

§  11.
Reklamacje.

Nadawca, ewentualnie odbiorca przekazu może wnieść pismo wywiadowcze, ażeby dowiedzieć się o wypłacie przekazu. Wnoszenie reklamacji dozwolone jest tylko w ciągu jednego roku, licząc od dnia następującego po wygaśnięciu ważności przekazu.

Po upływie tego terminu odpowiedzialność zarządów za mylną wypłatę ustaje.

Kwoty wpłacone na przekazy pocztowe, których zwrotu nie zażądano w terminach określonych ustawami lub przepisami kraju wpłacenia, przechodzą ostatecznie na własność zarządu, który przekaz zainkasował.

1 § 7 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1923 r. (Dz.U.23.137.1139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1924 r.
2 § 8 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1923 r. (Dz.U.23.137.1139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1924 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.90.711

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaprowadzenie wzajemnej wymiany przekazów pocztowych między Polską a Stanami Zjednoczonemi.
Data aktu: 29/08/1923
Data ogłoszenia: 14/09/1923
Data wejścia w życie: 29/09/1923