Dodatki do świadectw przemysłowych i do kart rejestracyjnych na rzecz Izb handlowych i przemysłowych, tudzież Izb rzemieślniczych oraz na rzecz szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych.

ROZPORZĄDZENIE IV
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM PRZEMYŚLU I HANDLU PRAŻ MINISTREM WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 24 lipca 1923 r.
w sprawie dodatków do świadectw przemysłowych i do kart rejestracyjnych na rzecz Izb handlowych i przemysłowych, tudzież Izb rzemieślniczych oraz na rzecz szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych.

Na mocy art. 120 i 126 ustawy z dn. 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58 poz. 412) zarządza się co następuje:
§  1.
Corocznie winny składać swoje 'należycie uzasadnione preliminarze budżetowe na rok następny:
a)
Izby handlowe i przemysłowe (przemysłowo-handlowe) tudzież Izby rzemieślnicze - Ministrowi Przemysłu i Handlu, zgodnie z postanowieniami ustaw i rozporządzeń w przedmiocie Izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych) i rzemieślniczych w ten sposób, aby mogły być wykonane przez Ministra Przemysłu i Handlu we właściwym czasie przepisy § 4 i 6 niniejszego rozporządzenia.
b)
Szkoły zawodowe i inne instytucje wychowawcze, oznaczone w części pierwszej art. 120 ustawy, najpóźniej do dnia 1 września, Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  2.
Dyrektorowie Izb skarbowych mają corocznie, najpóźniej do dnia 1 września, podawać do wiadomości Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego sumy wpływów, osiągniętych za świadectwa przemysłowe i karty rejestracyjne, nabyte na ostatni rok podatkowy; nadto dyrektorowie tych Izb skarbowych, w których okręgach znajdują się Izby handlowe i przemysłowe, tudzież Izby rzemieślnicze, winni w oznaczonym wyżej terminie podawać do wiadomości Ministra Przemysłu i Handlu sumy tychże wpływów z uwzględnieniem podziału na okręgi Izb handlowych i przemysłowych, tudzież izb rzemieślniczych.
§  3.
Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustala ostatecznie prawo poszczególnych szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych, oznaczonych w art. 120 ustawy, do korzystania z dodatków do świadectw i kart, przyczem, o ile chodzi o bursy terminatorskie, patronaty dla młodzieży rękodzielniczej i przemysłowej, czyni to w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Szkoły zawodowe I instytucje wychowawcze mają prawo korzystania z tej kwoty dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, która wpływać będzie w okręgu tej izby skarbowej, na której terenie te szkoły i instytucje istnieć będą.

Wyjątek stanowią szkoły zawodowe, które Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uzna za szkoły o znaczeniu ogólno-państwowem, a które wskutek tego mają prawo korzystania z dodatków na obszarze całej Rzeczypospolitej.

§  4.
Ha podstawie zapotrzebowań, opartych na zatwierdzonych przez właściwe władze preliminarzach budżetowych i danych, otrzymanych od dyrektorów Izb skarbowych (§ 2) właściwy Minister ustala w granicach, określonych w ustępie a) względnie b) części I-ej art. 120 ustawy, stopę procentową dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na następny rok podatkowy dla okręgu każdej Izby skarbowej, względnie dla każdego okręgu Izby handlowej i przemysłowej (przemysłowo-handlowej) i rzemieślniczej - oddzielnie.
§  5.
Dodatki do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, pobierane od przedsiębiorstw, znajdujących się w miastach b. zaboru rosyjskiego, w których istnieją szkoły handlowe, utrzymywane przez Zgromadzenie Kupców, nie mogą być wymierzane w stopie niższej aniżeli 20% ceny świadectw i kart, a kwota stanowiąca te 20% dodatku winna być przedewszystkiem przeznaczona na rzecz powyżej oznaczonych szkół handlowych.

O ileby się zgłosiły także i inne instytucje, uprawnione do korzystania z dodatków, to na ich rzecz może być pobrana od przedsiębiorstw, znajdujących się w miastach, o których mowa w części pierwszej niniejszego paragrafu tylko reszta dodatku do wysokości 5% ceny świadectw i kart jakoteż dodatki do wysokości nieprzekraczającej 25% ceny świadectw i kart, nabytych przez przedsiębiorstwa, znajdujące się w okręgu Izby skarbowej lecz poza obszarem wspomnianych miast.

§  6.
Najpóźniej do dnia 1 października Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zawiadamiają Ministra Skarbu o wysokości stopy procentowej dodatków do świadectw i kart celem wydania odpowiednich zarządzeń kasom skarbowym.
§  7.
Wpływy z tytułu dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, ześrodkowują się w kasie skarbowej, jako fundusze specjalne, a mianowicie:
a)
"fundusz specjalny Izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych) tudzież izb rzemieślniczych" - do dyspozycji Ministra Przemysłu i Handlu.
b)
"fundusz specjalny na rzecz szkół zawodowych" - do dyspozycji Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Kasa skarbowa w siedzibie Izby skarbowej zarachowuje powyższe dodatki wprost na wspomniane fundusze specjalne, kasy zaś, znajdujące się poza siedzibą izby skarbowej, zapisują pobrane kwoty w trybie § 52 instrukcji dla kas skarbowych na rachunek kasy w siedzibie Izby skarbowej, wyszczególniając w zawiadomieniach (wzór № 9) rodzaj funduszu według podanego wyżej określenia.

§  8.
Funduszami, o których mowa w poprzednim paragrafie, dysponuje Minister Przemysłu i Handlu względnie - Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego - bezpośrednio lub przez podwładne organa, zawiadamiając w tym ostatnim wypadku właściwą Izbę skarbową o tem, jakiej władzy przekazano prawo dysponowania funduszami.
§  9.
Do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego względnie Ministra Przemysłu i Handlu należy kontrola nad wydatkowaniem funduszów, przekazanych szkołom i innym instytucjom.

Pozostałości funduszów specjalnych z roku poprzedniego winny być uwzględniane przy określaniu stopy procentowej dodatków na rok następny w myśl § 5 niniejszego rozporządzenia.

§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, pobieranych, poczynając od roku podatkowego 1924.

Dodatki, pobrane, przy dopłatach do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rok 1923, w okręgach poszczególnych Izb skarbowych, podlegają wydaniu szkołom, o których mowa w § 5, w tej części, jaka na nie przypada, a w pozostałej części mają być rozdzielone pomiędzy istniejące obecnie na terenie każdej Izby skarbowej szkoły i instytucje wychowawcze stosownie do ich potrzeb, według uznania Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.78.617

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatki do świadectw przemysłowych i do kart rejestracyjnych na rzecz Izb handlowych i przemysłowych, tudzież Izb rzemieślniczych oraz na rzecz szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych.
Data aktu: 24/07/1923
Data ogłoszenia: 10/08/1923
Data wejścia w życie: 10/08/1923