Udzielenie kredytu z funduszu 50 miljardów marek osadnikom korzystającym z ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU ZIEMSKIEGO WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 30 maja 1923 r.
w przedmiocie udzielania kredytu z funduszu 50 mil jardów marek osadnikom korzystającym z ustawy z dnia 1? grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 19 kwietnia 1923 r. o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników (Dz. U. R. P. № 54, poz. 375) zarządza się. co następuje:
§  1.
Pożyczki z funduszu 50 miljardów marek, ustanowionego w ustąpię drugim art. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1923 r. o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników (Dz. U. R. P. № 54, poz. 375) przyznaje dla osadników wojskowych, korzystających z ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. № 4/21, poz. 18), Państwowy Bank Rolny z sum przeznaczonych na ten cel i przekazanych Bankowi Rolnemu przez Główny Urząd Ziemski, a to na zajadach przewidzianych niniejszemi przepisami.
§  2.
Państwowa pomoc kredytowa może być udzielana jedynie gospodarującym osobiście lub przez zastępców w rozumieniu § 11 rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dnia 23 marca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 31, poz. 192), a zakwalifikowanym w myśl obowiązujących przepisów osadnikom-posiadaczom osad nadanych darmo lub opłatnie na mocy art. 2. i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. (Dz. U. R. P. r. 1921 № 4, poz. 18), do końca roku 1922, z uwzględnieniem również tych osadników, którzy będą osadzeni w roku 1923 na gruntach zajętych do dnia 31 grudnia 1922 r. pod osadnictwo wojskowe.
§  3.
Pożyczki mogą być udzielane na zaspokojenie najniezbędniejszych potrzeb kredytowych osadników wojskowych w dziedzinie zagospodarowania się. i pobudowania, a mianowicie:
a)
na pobudowanie budynków gospodarczych i mieszkalnych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb tych osadników, którzy już posiadają materjał budowlany;
b)
na zagospodarowanie gruntów, na kupno inwentarza żywego i martwego oraz nasion.

Maksymalna pożyczka, udzielona jednemu osadnikowi, nie może przekroczyć równowartości 1.250 złotych, przyczem wysokość jej normowana będzie w granicach stosowanych przez Państwowy Bank Rolny zasad oszacowania ziemi i zabezpieczenia pożyczek przy operacjach na własny rachunek Banku.

§  4.
Pożyczki dla poszczególnych osadników będą udzielane na przeciąg jednego roku w markach polskich z przeliczeniem na złote w wartości określonej w ustawie z dnia 26 września 1922 roku (Dz. U. R. P. № 83, poz. 740) przyczem kurs przerachowania złotych na marki ustala Minister Skarbu; pożyczki podlegają oprocentowaniu po 4% od sta w stosunku rocznym. Procenty są płatne z dołu i pobierane w markach polskich na podstawie odpowiedniego przeliczenia przypadającej Skarbowi Państwa tytułem oprocentowania kwoty w złotych.

Kurs przeliczenia złotych na marki polskie w celu spłaty pożyczki lub w celu uiszczenia procentów ustala Minister Skarbu.

Korzystający z kredytu osadnicy wojskowi płacić będą ponadto na rzecz Państwowego Banku Rolnego ustanowiony w myśl art. 7 ustawy z dnia 19 kwietnia 1923 r. o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników (Dz. U. R. P. № 54, poz. 375) i zgodnie z art. 12 Statutu Banku dodatek administracyjny płatny z góry przy udzieleniu pożyczki.

§  5.
Pożyczki wydawane będą na skrypty dłużne i zabezpieczone poręką conajmniej trzech innych osadników, którzy jak też i pożyczający otrzymali nadziały ziemi z tegoż samego objektu, zajętego pod osadnictwo wojskowe.

Poręki takiej każdy osadnik może udzielić najwyżej tylko trzem współosadnikom.

Ustanowiony wyżej sposób zabezpieczenia pożyczki może być zastąpiony przez inne zabezpieczenie, względnie porękę, uznaną przez Dyrekcję Banku za wystarczającą.

§  6.
Podstawą do rozpatrywania zgłoszeń o pożyczkę będą podania osadników wojskowych, zaopatrzone w zaświadczenie przedstawiciela powiatowego komitetu nadawczego, upoważnionego ku temu przez tenże komitet, stwierdzające okoliczności uprawniające petenta do otrzymania pożyczki i jego potrzeby gospodarcze, oraz ewentualnie w opinję miejscowych związków osadników wojskowych.

Pożyczki przyznawane będą przez Dyrekcję Państwowego Banku Rolnego po zaciągnięciu opinji specjalnego Komitetu Pożyczkowego, składającego się pod przewodnictwem jednego z dyrektorów Państwowego Banku Rolnego - z przedstawicieli: Głównego Urzędu Ziemskiego, komisji międzyministerjalnej do spraw osadnictwa wojskowego w osobie jej przewodniczącego lub jego zastępcy, Ministerstwa Spraw Wojskowych w osobie Szefa Wydziału Osad Żołnierskich lub jego Zastępcy, Ministerstwa Skarbu oraz centralnego Związku Osadników Wojskowych w osobie jego Prezesa lub Zastępcy.

§  7.
Z przekazanych w myśl § 1 niniejszych przepisów Państwowemu Bankowi Rolnemu sum na udzielenie osadnikom wojskowym państwowej pomocy kredytowej mogą być do wysokości sumy ustalonej ni wniosek Dyrekcji Państwowego Banku Rolnego przez Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego w porozumieniu z Ministrem Skarbu udzielone kredyty obrotowe z terminem spłaty od 3 do 6 miesięcy spółdzielniom rolniczym osadników wojskowych w celu zaopatrywania przez nie za gotówkę osadników wojskowych w niezbędne środki produkcji rolnej.

Udzielenie kredytu spółdzielniom uzależnione będzie od przynależności ich do związku rewizyjnego.

Kredyty takie udzielane będą w trybie przewidzianym w Statucie Banku dla operacji na własny jego rachunek na warunkach, określonych w § 4 niniejszego rozporządzenia, na weksle, wystawione przez spółdzielnie za zabezpieczeniem, jakie Dyrekcja Państwowego Banku Rolnego uzna za dostateczne na podstawie opinji właściwego Związku Rewizyjnego.

§  8.
Należności z tytułu pożyczki niewpłacone w terminie będą uważane za zaległe. Od sumy zaległej pobierane będą odsetki zwłoki w stosunku 1/2% za każdy cały lub rozpoczęty miesiąc zaległości.
§  9.
Należności niewpłacone w terminie płatności podlegają przymusowemu ściągnięciu przez Państwowy Bank Rolny w trybie administracyjnym, przewidzianym w art. 9 ustawy z d. 19 kwietnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 54, poz. 375).
§  10.
Pożyczka bez względu na pierwotny umówiony termin staje się natychmiast płatną-jeżeli nie zostały spełnione przez dłużnika warunki zastrzeżone przy udzielaniu pożyczki, a zwłaszcza gdy pożyczka nie została użytą na cel wskazany przy udzieleniu lub nadana dłużnikowi posiadłość jest przezeń umyślnie lub na skutek niedbalstwa niszczona.
§  11.
Podania, skrypty dłużne, zaświadczenia, pokwitowania z odbioru i ze zwrotu sum pożyczkowych oraz inne akty i dokumenty związane z udzieleniem osadnikom wojskowym państwowej pomocy kredytowej, tudzież podania o ulgi przy spłaceniu tych pożyczek wolne są od wszelkich opłat skarbowych i komunalnych.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.70.552

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielenie kredytu z funduszu 50 miljardów marek osadnikom korzystającym z ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego.
Data aktu: 30/05/1923
Data ogłoszenia: 23/07/1923
Data wejścia w życie: 07/08/1923