Wykonanie ustawy z dnia 1 maja 1923 roku w przedmiocie zakupu ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI ORAZ MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 lipca 1923 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 1 maja 1923 r. w przedmiocie zakupu ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 1 maja 1923 r., w przedmiocie zakupu przez Rząd ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387), zarządza się co następuje:
§  1.
Organizacje bruttowców utworzone na podstawie wzorowego statutu, które mają zgodnie z Dyrekcją Państwowych, Zakładów Naftowych ustalać na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387), cenę ropy bruttowej, winni reprezentować conajmniej 15% ogólnej produkcji ropy bruttowej lub conajmniej 20% tejże ropy marki:
a)
borysławskiej (tustanowickiej i mrażnickiej),
b)
schodnickiej i uryckiej,
c)
bitkowskiej i wszystkich innych marek wchodnio-małopolskich.
d)
zachodnio-małopolskiej.
§  2.
Ministerstwo Przemysłu i Handlu będzie corocznie do dnia 30 listopada każdego roku w sądzie apelacyjnym we Lwowie stawiać wniosek o wyznaczenie kuratora dla niezorganizowanych bruttowców na przeciąg jednego roku kalendarzowego, równocześnie podając ilość procentową niezorganizowanych bruttowców oraz stawiać wniosek o wyznaczenie superarbitra.

Wniosek na mianowanie kuratora i superarbitra na rok 1923, postawi Ministerstwo Przemysłu i Handlu najdalej do dni 5-ciu od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

§  3. 1
 Dyrekcja państwowych zakładów naftowych ma prawo robić odpowiednie potrącenia procentowe z należności za ropę poszczególnych bruttowców celem pokrycia:
a)
należytości skarbowych z tytułu podatku od kapitałów i rent (art. 4 ustawy z dnia 1 maja 1923 r.) (Dz. U. R. P. № 54, poz. 376),
b) 2
 kosztów, połączonych ze sprawowaniem czynności superarbitra, kuratora niezorganizowanych bruttowców i z utrzymaniem autoryzowanych organizacyj bruttowców,
c) 3
 (skreślona).

Stosunek procentowy bruttowców, reprezentowanych przez poszczególne organizacje, do bruttowców niezorganizowanych oraz stosunek procentowy poszczególnych organizacyj bruttowców między sobą, ustalają zainteresowani w drodze porozumienia. W razie niedojścia porozumienia do skutku rozstrzyga osoba wyznaczona przez Prezydjum Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie.

Dla określenia wysokości procentowego potrącenia na pokrycie kosztów, przewidzianych w punkcie b) ustępu pierwszego, miarodajne będą zgodne uchwały walnych zgromadzeń autoryzowanych organizacyj bruttowców, powzięte w myśl postanowień statutów tych organizacyj. W razie braku tej zgody decyduje o tem osoba wyznaczona przez Prezydjum Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie.

Potrącenia od udziałów zorganizowanych bruttowców przekazuje się odnośnym organizacjom, a potrącenia od udziałów niezorganizoanych bruttowców pozostawia się do rozporządzenia sądowi apelacyjnemu we Lwowie w celu pokrywania oznaczonych przez ten sąd wynagrodzeń superarbitra i kuratora niezorganizowanych bruttowców

§  4. 4
 Właściciele kopalń naftowych obowiązani są przy wykazach ropy, przypadającej na każdego bruttowca, przedkładanych dyrekcji państwowych zakładów naftowych w myśl art. 3 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387), wymieniać kwoty przypadające na tych bruttowców do wypłaty, obliczone według ustalonej ceny za ropę bruttową, po potrąceniu opłat tłoczniowych, ubezpieczeniowych, należytości wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia oraz innych, do których są uprawnieni na mocy umów.

Na żądanie Dyrekcji Państwowych Zakładów Naftowych właściciele, względnie Zarządy kopalń, obowiązani są podać ciężar gatunkowy ropy bruttowej przekazywanej i inne szczegóły dotyczące jakości tej ropy; właściciele, względnie Zarządy kopalń, obowiązani są udzielać wszelkich wyjaśnień, związanych z obrachunkiem i jakością ropy bruttowej, organom kontrolnym, upełnomocnionym do tego przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu lub przez Dyrekcję Państwowych Zakładów Naftowych.

§  5. 5
 Dyrekcja Państwowych Zakładów Naftowych przekazuje w myśl art. 4 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387) do Pocztowej Kasy Oszczędności należytość za ropę bruttową na rachunek poszczególnych kopalń na podstawie porozumienia się z Dyrekcją Pocztowej Kasy Oszczędności co do sposobu przekazywania należnych sum. Właściciele kopalń naftowych przedkładają Pocztowej Kasie Oszczędności w myśl art. 3 ustawy z dnia 1 maja 192.3 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387) prócz szczegółowego wykazu przypadających na poszczególnych bruttowców ilości ropy także odnośny czek zbiorowy wraz z konsygnacją kwot, przypadających na każdego bruttowca-przy uwzględnieniu potrąceń kwot, przypadających na kopalnie z tytułu opłat tłoczniowych, ubezpieczeniowych i innych w myśl kontraktów naftowych - oraz potrąceń wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia.

Jednocześnie dyrekcja państwowych zakładów naftowych przekaże właścicielom kopalń kwoty, przypadające na nich z tytułu opłat tłoczniowych, ubezpieczeniowych i innych w myśl kontraktów naftowych.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 maja 1932 r. (Dz.U.32.50.469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 1932 r.
2 § 3 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 1932 r. (Dz.U.32.50.469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 1932 r.
3 § 3 lit. c) skreślona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 maja 1932 r. (Dz.U.32.50.469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 1932 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1924 r. (Dz.U.24.75.744) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1924 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 października 1923 r. (Dz.U.23.107.842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 1923 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.69.547

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 1 maja 1923 roku w przedmiocie zakupu ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu.
Data aktu: 11/07/1923
Data ogłoszenia: 19/07/1923
Data wejścia w życie: 19/07/1923