Wykonanie ustawy z dnia 1 maja 1923 roku w przedmiocie zakupu ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI ORAZ MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 lipca 1923 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 1 maja 1923 r. w przedmiocie zakupu ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 1 maja 1923 r., w przedmiocie zakupu przez Rząd ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387), zarządza się co następuje:
§  1.
Organizacje bruttowców utworzone na podstawie wzorowego statutu, które mają zgodnie z Dyrekcją Państwowych, Zakładów Naftowych ustalać na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387), cenę ropy bruttowej, winni reprezentować conajmniej 15% ogólnej produkcji ropy bruttowej lub conajmniej 20% tejże ropy marki:
a)
borysławskiej (tustanowickiej i mrażnickiej),
b)
schodnickiej i uryckiej,
c)
bitkowskiej i wszystkich innych marek wchodnio-małopolskich.
d)
zachodnio-małopolskiej.
§  2.
Ministerstwo Przemysłu i Handlu będzie corocznie do dnia 30 listopada każdego roku w sądzie apelacyjnym we Lwowie stawiać wniosek o wyznaczenie kuratora dla niezorganizowanych bruttowców na przeciąg jednego roku kalendarzowego, równocześnie podając ilość procentową niezorganizowanych bruttowców oraz stawiać wniosek o wyznaczenie superarbitra.

Wniosek na mianowanie kuratora i superarbitra na rok 1923, postawi Ministerstwo Przemysłu i Handlu najdalej do dni 5-ciu od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

§  3. 1
 Dyrekcja państwowych zakładów naftowych ma prawo robić odpowiednie potrącenia procentowe z należności za ropę poszczególnych bruttowców celem pokrycia:
a)
należytości skarbowych z tytułu podatku od kapitałów i rent (art. 4 ustawy z dnia 1 maja 1923 r.) (Dz. U. R. P. № 54, poz. 376),
b) 2
 kosztów, połączonych ze sprawowaniem czynności superarbitra, kuratora niezorganizowanych bruttowców i z utrzymaniem autoryzowanych organizacyj bruttowców,
c) 3
 (skreślona).

Stosunek procentowy bruttowców, reprezentowanych przez poszczególne organizacje, do bruttowców niezorganizowanych oraz stosunek procentowy poszczególnych organizacyj bruttowców między sobą, ustalają zainteresowani w drodze porozumienia. W razie niedojścia porozumienia do skutku rozstrzyga osoba wyznaczona przez Prezydjum Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie.

Dla określenia wysokości procentowego potrącenia na pokrycie kosztów, przewidzianych w punkcie b) ustępu pierwszego, miarodajne będą zgodne uchwały walnych zgromadzeń autoryzowanych organizacyj bruttowców, powzięte w myśl postanowień statutów tych organizacyj. W razie braku tej zgody decyduje o tem osoba wyznaczona przez Prezydjum Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie.

Potrącenia od udziałów zorganizowanych bruttowców przekazuje się odnośnym organizacjom, a potrącenia od udziałów niezorganizoanych bruttowców pozostawia się do rozporządzenia sądowi apelacyjnemu we Lwowie w celu pokrywania oznaczonych przez ten sąd wynagrodzeń superarbitra i kuratora niezorganizowanych bruttowców

§  4. 4
 Właściciele kopalń naftowych obowiązani są przy wykazach ropy, przypadającej na każdego bruttowca, przedkładanych dyrekcji państwowych zakładów naftowych w myśl art. 3 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387), wymieniać kwoty przypadające na tych bruttowców do wypłaty, obliczone według ustalonej ceny za ropę bruttową, po potrąceniu opłat tłoczniowych, ubezpieczeniowych, należytości wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia oraz innych, do których są uprawnieni na mocy umów.

Na żądanie Dyrekcji Państwowych Zakładów Naftowych właściciele, względnie Zarządy kopalń, obowiązani są podać ciężar gatunkowy ropy bruttowej przekazywanej i inne szczegóły dotyczące jakości tej ropy; właściciele, względnie Zarządy kopalń, obowiązani są udzielać wszelkich wyjaśnień, związanych z obrachunkiem i jakością ropy bruttowej, organom kontrolnym, upełnomocnionym do tego przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu lub przez Dyrekcję Państwowych Zakładów Naftowych.

§  5. 5
 Dyrekcja Państwowych Zakładów Naftowych przekazuje w myśl art. 4 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387) do Pocztowej Kasy Oszczędności należytość za ropę bruttową na rachunek poszczególnych kopalń na podstawie porozumienia się z Dyrekcją Pocztowej Kasy Oszczędności co do sposobu przekazywania należnych sum. Właściciele kopalń naftowych przedkładają Pocztowej Kasie Oszczędności w myśl art. 3 ustawy z dnia 1 maja 192.3 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 387) prócz szczegółowego wykazu przypadających na poszczególnych bruttowców ilości ropy także odnośny czek zbiorowy wraz z konsygnacją kwot, przypadających na każdego bruttowca-przy uwzględnieniu potrąceń kwot, przypadających na kopalnie z tytułu opłat tłoczniowych, ubezpieczeniowych i innych w myśl kontraktów naftowych - oraz potrąceń wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia.

Jednocześnie dyrekcja państwowych zakładów naftowych przekaże właścicielom kopalń kwoty, przypadające na nich z tytułu opłat tłoczniowych, ubezpieczeniowych i innych w myśl kontraktów naftowych.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 maja 1932 r. (Dz.U.32.50.469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 1932 r.
2 § 3 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 1932 r. (Dz.U.32.50.469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 1932 r.
3 § 3 lit. c) skreślona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 maja 1932 r. (Dz.U.32.50.469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 1932 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1924 r. (Dz.U.24.75.744) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1924 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 października 1923 r. (Dz.U.23.107.842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 1923 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.69.547

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 1 maja 1923 roku w przedmiocie zakupu ropy bruttowej dla Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych w Drohobyczu.
Data aktu: 11/07/1923
Data ogłoszenia: 19/07/1923
Data wejścia w życie: 19/07/1923