Ustanowienie "Krzyża Zasługi".

USTAWA
z dnia 23 czerwca 1923 r.
o ustanowieniu "Krzyża Zasługi".

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1. 1

Ustanawia się "Krzyż Zasługi" celem odznaczania osób, które od chwili wskrzeszenia Państwa Polskiego położyły względem niego lub jego obywateli zasługi, spełniając czyny, nie leżące w zakresie ich zwyczajnych obowiązków, a przynoszących znaczną korzyść Państwu lub poszczególnym obywatelom.

W czasie wojny, celem nagrodzenia czynów męstwa i odwagi dokonanych nie bezpośrednio w walce z nieprzyjacielem oraz zasług położonych względem Państwa lub jego obywateli w warunkach szczególnie niebezpiecznych, może być nadany "Krzyż Zasługi z Mieczami", którego odznaki nosi się przed odpowiadającymi mu odznakami "Krzyża Zasługi

Art.  2. 2

Zasadniczą odznaką "Krzyża Zasługi" jest krzyż czteroramienny o średnicy 40 mm., zawieszony na wieńcu z wytłoczonemi liśćmi laurowemi; między ramionami pęki promieni, w środku tarcza z literami R. P., otoczona wiankiem z ornamentacją. Odwrotna strona gładka, w środku wytłoczony Nr. porządkowy. "Krzyż Zasługi" nosi się na wstążce amarantowej z niebieskiemi prążkami wzdłuż brzegów, na lewej piersi po krajowych orderach i odznakach, otrzymanych za czyny bojowe.

Stopnie oraz odznaki "Krzyża Zasługi z Mieczami" są takie same, jak "Krzyża Zasługi" z tą zmianą, że między krzyżem a wstążką, umieszczone są dwa skrzyżowane miecze złote, srebrne lub bronzowe, zależnie od stopnia.

Art.  3.

"Krzyż Zasługi" dzieli się na trzy stopnie. Odznaki tegoż w poszczególnych stopniach są:

a)
krzyż złoty, średnicy 40 mm., zawieszony na złotym wieńcu z wytłoczonemi liśćmi laurowemi, średnicy 20 mm. czerwono emaljowany, ze złotami krawędziami; w środku w otoku z czerwonej emalji i złotego wianka z ornamentacją, biała tarcza ze złotemi literami R. P. Między ramionami złota promienie. Odwrotna strona gładka, złota; w środku wytłoczony Na porządkowy;
b)
krzyż srebrny, średnicy 40 mm., zawieszony na srebrnym wieńcu z wytłoczonemi liśćmi laurowemi średnicy 20 mm., czerwono emaljowany, ze srebrnemi krawędziami; w środku w otoku z czerwonej emalji i srebrnego wianka z ornamentacją, biała tarcza ze srebrnemi literami R. P. Między ramionami srebrne promienie. Odwrotna strona gładka, srebrna; w środku wytłoczony № porządkowy;
c)
krzyż bronzowy, średnicy 40 mm., matowy, zawieszony na bronzowem kółku średnicy 20 mm.; w środku bronzowa tarcza z literami R. P., otoczona bronzowym wieńcom laurowym. Między ramionami promienie z bronzu. Kanty krzyża, wieniec, promienie, kulki i litery polerowane. Odwrotna strona gładka, w środku wytłoczony № porządkowy.

Szerokość wstążki przy wszystkich stopniach wynosi 40 mm.

Art.  4. 3

Odznaczenie "Krzyżem Zasługi" może być udzielone tej samej osobie w każdym stopniu czterokrotnie w niemniejszych, jak roczne odstępach czasu.

Nadanie po raz drugi, trzeci i czwarty zaznacza się nałożeniem na wstążkę posiadanego już "Krzyża Zasługi" jednego, dwuch, względnie trzech okuć w kształcie gładkim, matowej listewki ze złota, srebra, względnie bronzu, z polerowanemi krawędziami, szerokości 5 mm.

Wzór rysunkowy "Krzyża Zasługi", "Krzyża Zasługi z Mieczami", okuć, mieczy na baretce i wstążki - ustala się jak w załączniku.

Art.  5.

Złoty "Krzyż Zasługi" nadaje Prezydent Rzeczypospolitej. Nadanie następuje na przedstawienie Prezesa Rady Ministrów, na podstawie wniosków poszczególnych Ministrów, każdego w zakresie jego działania.

Srebrny oraz bronzowy "Krzyż Zasługi" nadaje Prezes Rady Ministrów na wniosek poszczególnych Ministrów, każdego w zakresie jego działania. Cudzoziemcom "Krzyż Zasługi" nadaje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych, przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów.

Odnośnie do każdego nadania Prezes Rady Ministrów zarządza przygotowanie dyplomu, wydanie odznak i ogłoszenie w gazecie urzędowej.

Art.  6.

Odznaczeni "Krzyżem Zasługi" otrzymują oprócz Krzyża dyplom, stwierdzający jego nadanie z wyszczególnieniem czynu, za jaki został nadany.

Art.  7.

Odznaczony "Krzyżem Zasługi" winien zwrócić do Skarbu rzeczywiste koszty wykonania odznak. Przepis ten nie dotyczy cudzoziemców.

Rada Ministrów może na wniosek Prezesa Rady Ministrów zwalniać od obowiązku zwrotu kosztów w całości lub w części także i obywateli polskich.

Wysokość kosztów nadania "Krzyża Zasługi" ustanawia Rada Ministrów na wniosę!-; Prezesa Rady Ministrów.

Wszystkie wydatki, związane z nadawaniem "Krzyża Zasługi", przewyższające wpływy za odznaki, pokrywa Skarb.

Wszelkie pisma i dokumenty, w sprawach "Krzyża Zasługi" nie podlegają obowiązkowi opłaty skarbowej.

Art.  8. 4

Przepisy dotyczące "Krzyża Zasługi" stosuje się do "Krzyża. Zasługi z Mieczami" z następującymi zmianami:

a)
prawo nadawania "Krzyża Zasługi z Mieczami" żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych i armii sprzymierzonych, przysługuje Naczelnemu Wodzowi.;
b)
odznaczenie "Krzyżem Zasługi z Mieczami" może być udzielone tej samej osobie w każdym stopniu czterokrotnie bez żadnych ograniczeń co do czasu.;
c)
koszty wykonania odznaki "Krzyża Zasługi z Mieczami" ponosi Skarb Państwa, a odznaczeni otrzymują ją bezpłatnie.
Art.  9. 5

Wykonanie niniejszej ustawy poleca się Prezesowi Rady Ministrów.

Art.  10. 6

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

do ustawy z dnia 23 czerwca 1923 r. o ustanowieniu "Krzyża Zasługi" - (Dz. U. R. P. № 62 poz. 458).
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 19 października 1942 r. (Dz.U.42.9.19) zmieniającego nin. ustawę z dniem 20 listopada 1942 r.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 19 października 1942 r. (Dz.U.42.9.19) zmieniającego nin. ustawę z dniem 20 listopada 1942 r.
3 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 19 października 1942 r. (Dz.U.42.9.19) zmieniającego nin. ustawę z dniem 20 listopada 1942 r.
4 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dekretu z dnia 19 października 1942 r. (Dz.U.42.9.19) zmieniającego nin. ustawę z dniem 20 listopada 1942 r.
5 Art. 9 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 5 dekretu z dnia 19 października 1942 r. (Dz.U.42.9.19) zmieniającego nin. ustawę z dniem 20 listopada 1942 r.
6 Art. 10 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 5 dekretu z dnia 19 października 1942 r. (Dz.U.42.9.19) zmieniającego nin. ustawę z dniem 20 listopada 1942 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.62.458

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ustanowienie "Krzyża Zasługi".
Data aktu: 23/06/1923
Data ogłoszenia: 23/06/1923
Data wejścia w życie: 23/06/1923