Współdziałanie urzędów stanu cywilnego i urzędów gminnych (magistratów), mających siedzibę na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej, przy wymiarze podatku spadkowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAW WEWNĘTRZNYCH I SKARBU
z dnia 20 grudnia 1922 roku
wydane w porozumieniu z Ministrami: Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Poczt i Telegrafów w sprawie współdziałania urzędów stanu cywilnego i urzędów gminnych (magistratów), mających siedzibą na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej, przy wymiarze podatku spadkowego.

Na podstawie art. 35 ustawy o opodatkowaniu spadków i darowizn z dnia 29 maja 1920 r. (Dz. U. R. P. r. 1920, № 49 poz. 299) w brzmieniu ustało-nem art. 5 ustawy z dnia 31 marca 1922 r. w przedmiocie zmiany niektórych przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn (Dz. U. R. P. № 33 poz. 263) oraz rozporządzeń Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 71 poz. 476) i z dn. 16 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 96 poz. 886) zarządza się co następuje:

I.

Przepisy dla urzędów stanu cywilnego.

§  1.
Rozporządzenie niniejsza obowiązuje urzędy stanu cywilnego, mające siedzibą na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej łącznie z Ziemią Wileńską.
§  2.
Urząd stanu cywilnego zakłada w-pierwszym dniu każdego miesiąca "wykaz wypadków śmierci, przeznaczony dla urzędu skarbowego".

Wykaz ten należy prowadzić według wzoru, załączonego do niniejszego rozporządzenia. Potrzebnych formularzy dostarcza urząd skarbowy (§ 7 niniejszego rozporządzenia), dc którego urząd stanu cywilnego ma wysyłać swe zapotrzebowania.

§  3.
Urząd stanu cywilnego winien każdy akt zejścia wpisać do wykazu niezwłocznie po wciągnięciu go do księgi zgonów.
§  4.
W kolumnie I wykazu rozpoczyna się, z początkiem każdego miesiąca nową numeracją.
§  5.
Urzędnik stanu cywilnego ma wypełnić tylko kolumny 1-7 a po upływie każdego miesiąca wykaz podpisać, zaopatrzyć w pieczęć i przesłać urzędowi skarbowemu (§ 7) najpóźniej do piątego dnia następnego miesiąca (np. wykaz za styczeń do dnia 5 lutego).

O ile jednak urzędnik stanu cywilnego nie Jest duchownym właściwego wyznania, lecz funkcjonarjuszem komunalnym lub policyjnym, to odnośny urząd gminny (magistrat) lub urząd policyjny ma wypełnić takie kolumnę 8 ewentualnie też kolumny 9 - 12 według zasad, podanych w § 11, i przestać wykaz urzędowi skarbowemu w ciągu miesiąca następnego (np. wykaz za styczeń do końca lutego).

§  6.
Jeśli w pewnym miesiącu nie zapisano żadnego aktu zejścia do księgi zgonów, to należy o tem zawiadomić urząd skarbowy (§ 7).
§  7.
O ile w rozporządzeniu niniejszem Jest mowa o urzędzie skarbowym, należy przez to rozumieć:

w mieście Warszawie - I urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych;

w mieście Łodzi - II urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych;

w powiecie warszawskim - urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych na powiat warszawski;

w powiecie łódzkim - urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych na powiat łódzki;

na pozostałym obszarze b. dzielnicy rosyjskiej - urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych danego powiatu.

§  8.
Opłaty pocztowe, należne z powodu korespondencji urzędu stanu cywilnego z urzędem skarbowym, prowadzonej w mysi niniejszego rozporządzenia, pokrywa urząd skarbowy.

Urząd stanu cywilnego wysyła swe listy nieopłacone, umieściwszy na przesyłce na stronie przedniej uwagę: "Urzędownie - opłatę pocztową uiści adresat". Urząd skarbowy nie może odmówić przyjęcia przesyłki pocztowej zaopatrzonej powyższą uwagą.

§  9.
Starostwa oraz komisarze rządowi w Warszawie i Łodzi winni w ciągu miesiąca od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przesłać urzędowi skarbowemu (§ 8) wykaz urzędów stanu cywilnego, mających siedzibę w danym powiecie, i określić terytorjalny zakres działania każdego z tych urzędów.

Na przyszłość zaś mają zawiadamiać urząd skarbowy o każdej zmianie co do ilości i zakresu działania urzędów stanu cywilnego.

II.

Przepisy dla urzędów gminnych (magistratów).

§  10.
Urzędy gminne (magistraty) otrzymują od urzędów skarbowych (§ 7) wykazy wypadków śmierci (§§ 2 - 5), sporządzone przez urzędników stanu cywilnego, będących duchownymi odnośnych wyznań.
§  11.
Urząd gminny (magistrat) ma co do osób, które pozostawiły majątek, wypełnić kolumny 8-12. Jeśli zmarły nie pozostawił majątku, należy wypełnić tylko kolumnę 8 słowami: "bez majątku".

O ile wyjaśnienia, których ma udzielić urząd gminny (magistrat), (zwłaszcza wyjaśnienia co do Stanu majątkowego, dla których jest przeznaczona kolumna 8), nie dadzą się pomieścić w ramach wykazu, należy podać je na osobnych kartkach. Każdą taką kartkę należy oznaczyć z góry nazwiskiem i imieniem zmarłego oraz numerem kolejnym, pod którym zmarły wymieniony jest w wykazie (np. w formie następującej: "№ 17 wykazu wyp. śmierci 2a styczeń 1922 r.").

§  12.
Tak uzupełniony wykaz ma urząd gminny (magistrat) zwrócić urzędowi skarbowemu w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wykazu.

Co do opłat pocztowych stosuje się odpowiednio § 8.

§  13.
O ile spadkobiercy (legatarjusze) mieszkają poza siedzibą urzędu skarbowego (§.7), może urząd skarbowy wystosować do nich wezwanie do złożenia zeznania majątku spadkowego (przewidziane w § 61 rozporządzenia z dnia 22 lipca 1920 r. - Dz. U. R. P. № 78 poz. 524) za pośrednictwem urzędu gminnego (magistratu).

Urząd gminny (magistrat), otrzymawszy od urzędu skarbowego wezwania dla osób obowiązanych do złożenia zeznań wraz z dołączonemi do nich formularzami zeznań, winien bezzwłocznie wręczyć je adresatom. Po złożeniu zeznań przez adresatów winien urząd gminny (magistrat) zbadać i stwierdzić wiarogodność tych zeznań, jakoteż własnoręczność podpisów zeznających i zwrócić je urzędowi skarbowemu najpóźniej w przeciągu sześciu tygodni od chwili otrzymania formularzy od urzędu. Gdyby termin ten nie mógł być dotrzymany z jakiegokolwiek bądź powodu, to urząd gminny (magistrat) jest obowiązany zawiadomić o tem urząd skarbowy wraz z podaniem powodów.

III.

Początek mocy obowiązującej niniejszego rozporządzenia.

§  14.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz wypadków śmierci przeznaczony dla urzędu skarbowego

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.6.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współdziałanie urzędów stanu cywilnego i urzędów gminnych (magistratów), mających siedzibę na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej, przy wymiarze podatku spadkowego.
Data aktu: 20/12/1922
Data ogłoszenia: 22/01/1923
Data wejścia w życie: 22/01/1923