Współdziałanie urzędów stanu cywilnego i urzędów gminnych (magistratów), mających siedzibę na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej, przy wymiarze podatku spadkowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAW WEWNĘTRZNYCH I SKARBU
z dnia 20 grudnia 1922 roku
wydane w porozumieniu z Ministrami: Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Poczt i Telegrafów w sprawie współdziałania urzędów stanu cywilnego i urzędów gminnych (magistratów), mających siedzibą na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej, przy wymiarze podatku spadkowego.

Na podstawie art. 35 ustawy o opodatkowaniu spadków i darowizn z dnia 29 maja 1920 r. (Dz. U. R. P. r. 1920, № 49 poz. 299) w brzmieniu ustało-nem art. 5 ustawy z dnia 31 marca 1922 r. w przedmiocie zmiany niektórych przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn (Dz. U. R. P. № 33 poz. 263) oraz rozporządzeń Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 71 poz. 476) i z dn. 16 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 96 poz. 886) zarządza się co następuje:

I.

Przepisy dla urzędów stanu cywilnego.

§  1.
Rozporządzenie niniejsza obowiązuje urzędy stanu cywilnego, mające siedzibą na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej łącznie z Ziemią Wileńską.
§  2.
Urząd stanu cywilnego zakłada w-pierwszym dniu każdego miesiąca "wykaz wypadków śmierci, przeznaczony dla urzędu skarbowego".

Wykaz ten należy prowadzić według wzoru, załączonego do niniejszego rozporządzenia. Potrzebnych formularzy dostarcza urząd skarbowy (§ 7 niniejszego rozporządzenia), dc którego urząd stanu cywilnego ma wysyłać swe zapotrzebowania.

§  3.
Urząd stanu cywilnego winien każdy akt zejścia wpisać do wykazu niezwłocznie po wciągnięciu go do księgi zgonów.
§  4.
W kolumnie I wykazu rozpoczyna się, z początkiem każdego miesiąca nową numeracją.
§  5.
Urzędnik stanu cywilnego ma wypełnić tylko kolumny 1-7 a po upływie każdego miesiąca wykaz podpisać, zaopatrzyć w pieczęć i przesłać urzędowi skarbowemu (§ 7) najpóźniej do piątego dnia następnego miesiąca (np. wykaz za styczeń do dnia 5 lutego).

O ile jednak urzędnik stanu cywilnego nie Jest duchownym właściwego wyznania, lecz funkcjonarjuszem komunalnym lub policyjnym, to odnośny urząd gminny (magistrat) lub urząd policyjny ma wypełnić takie kolumnę 8 ewentualnie też kolumny 9 - 12 według zasad, podanych w § 11, i przestać wykaz urzędowi skarbowemu w ciągu miesiąca następnego (np. wykaz za styczeń do końca lutego).

§  6.
Jeśli w pewnym miesiącu nie zapisano żadnego aktu zejścia do księgi zgonów, to należy o tem zawiadomić urząd skarbowy (§ 7).
§  7.
O ile w rozporządzeniu niniejszem Jest mowa o urzędzie skarbowym, należy przez to rozumieć:

w mieście Warszawie - I urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych;

w mieście Łodzi - II urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych;

w powiecie warszawskim - urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych na powiat warszawski;

w powiecie łódzkim - urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych na powiat łódzki;

na pozostałym obszarze b. dzielnicy rosyjskiej - urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych danego powiatu.

§  8.
Opłaty pocztowe, należne z powodu korespondencji urzędu stanu cywilnego z urzędem skarbowym, prowadzonej w mysi niniejszego rozporządzenia, pokrywa urząd skarbowy.

Urząd stanu cywilnego wysyła swe listy nieopłacone, umieściwszy na przesyłce na stronie przedniej uwagę: "Urzędownie - opłatę pocztową uiści adresat". Urząd skarbowy nie może odmówić przyjęcia przesyłki pocztowej zaopatrzonej powyższą uwagą.

§  9.
Starostwa oraz komisarze rządowi w Warszawie i Łodzi winni w ciągu miesiąca od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przesłać urzędowi skarbowemu (§ 8) wykaz urzędów stanu cywilnego, mających siedzibę w danym powiecie, i określić terytorjalny zakres działania każdego z tych urzędów.

Na przyszłość zaś mają zawiadamiać urząd skarbowy o każdej zmianie co do ilości i zakresu działania urzędów stanu cywilnego.

II.

Przepisy dla urzędów gminnych (magistratów).

§  10.
Urzędy gminne (magistraty) otrzymują od urzędów skarbowych (§ 7) wykazy wypadków śmierci (§§ 2 - 5), sporządzone przez urzędników stanu cywilnego, będących duchownymi odnośnych wyznań.
§  11.
Urząd gminny (magistrat) ma co do osób, które pozostawiły majątek, wypełnić kolumny 8-12. Jeśli zmarły nie pozostawił majątku, należy wypełnić tylko kolumnę 8 słowami: "bez majątku".

O ile wyjaśnienia, których ma udzielić urząd gminny (magistrat), (zwłaszcza wyjaśnienia co do Stanu majątkowego, dla których jest przeznaczona kolumna 8), nie dadzą się pomieścić w ramach wykazu, należy podać je na osobnych kartkach. Każdą taką kartkę należy oznaczyć z góry nazwiskiem i imieniem zmarłego oraz numerem kolejnym, pod którym zmarły wymieniony jest w wykazie (np. w formie następującej: "№ 17 wykazu wyp. śmierci 2a styczeń 1922 r.").

§  12.
Tak uzupełniony wykaz ma urząd gminny (magistrat) zwrócić urzędowi skarbowemu w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wykazu.

Co do opłat pocztowych stosuje się odpowiednio § 8.

§  13.
O ile spadkobiercy (legatarjusze) mieszkają poza siedzibą urzędu skarbowego (§.7), może urząd skarbowy wystosować do nich wezwanie do złożenia zeznania majątku spadkowego (przewidziane w § 61 rozporządzenia z dnia 22 lipca 1920 r. - Dz. U. R. P. № 78 poz. 524) za pośrednictwem urzędu gminnego (magistratu).

Urząd gminny (magistrat), otrzymawszy od urzędu skarbowego wezwania dla osób obowiązanych do złożenia zeznań wraz z dołączonemi do nich formularzami zeznań, winien bezzwłocznie wręczyć je adresatom. Po złożeniu zeznań przez adresatów winien urząd gminny (magistrat) zbadać i stwierdzić wiarogodność tych zeznań, jakoteż własnoręczność podpisów zeznających i zwrócić je urzędowi skarbowemu najpóźniej w przeciągu sześciu tygodni od chwili otrzymania formularzy od urzędu. Gdyby termin ten nie mógł być dotrzymany z jakiegokolwiek bądź powodu, to urząd gminny (magistrat) jest obowiązany zawiadomić o tem urząd skarbowy wraz z podaniem powodów.

III.

Początek mocy obowiązującej niniejszego rozporządzenia.

§  14.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz wypadków śmierci przeznaczony dla urzędu skarbowego

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.6.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współdziałanie urzędów stanu cywilnego i urzędów gminnych (magistratów), mających siedzibę na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej, przy wymiarze podatku spadkowego.
Data aktu: 20/12/1922
Data ogłoszenia: 22/01/1923
Data wejścia w życie: 22/01/1923