Procedura stałego Sądu Rozjemczego, ukonstytuowanego na mocy artykułów 11-21 Konwencji między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec. Paryż.1921.04.21.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 11 maja 1923 r.
w przedmiocie procedury stałego Sądu Rozjemczego, ukonstytuowanego na mocy artykułów 11-21 Konwencji między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec, podpisanej w Paryżu dnia 21 kwietnia 1921 r. (Dz. U. R. P. z r. 1322 r. № 61, poz. 549).

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w myśl art. 20 Konwencji między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec, podpisanej w Paryżu dnia 21 kwietnia 1921 roku, została ustalona procedura stałego Sądu Rozjemczego, ukonstytuowanego na mocy artykułów 11-21 tejże Konwencji.

PROCEDURA

Niemiecko-Polsko-Gdańskiego Sądu Rozjemczego

(Konwencja Paryska z dnia 21 kwietnia 1921).

Artykuł  1.

Sąd Rozjemczy nosi nazwę: Niemiecko-Polsko -Gdański sąd Rozjemczy do spraw ruchu tranzytowego w Gdańsku.

Artykuł  2.
(1)
Język polski i niemiecki są równouprawnione.
(2)
Do przedstawień, podań i odpowiedzi należy dołączyć tłumaczenie, uwierzytelnione przez sądownie zaprzysiężonego tłumacza, w ilości egzemplarzy, wskazanej w art. 3.
(3)
Jeżeli rozprawa ustna odbywa się w obu językach, wówczas należy powołać jednego lub więcej tłumaczy.
Artykuł  3.
(1)
Przedstawienie kierować należy do Przewodniczącego.
(2)
Przedstawienie powinno zawierać możliwie wyczerpująco wszystkie pretensje wraz z uzasadnieniem i podaniem środków dowodowych i powinno być wniesione w 4 egzemplarzach (1 oryginał, 3 uwierzytelnione odpisy).
(3)
Dalsze postępowanie odbywa się jak następuje:
a)
Przewodniczący zatrzymuje oryginał przedstawienia i posyła po jednym odpisie do obydwóch sędziów, biorących udział w sprawie (dla informacji), pozostały zaś odpis stronie przeciwnej (do oświadczenia).
b)
Do odbioru przedstawień, oświadczeń wzajemnych, orzeczeń rozjemczych i innych pism winien być wyznaczony ze strony każdego Rządu pełnomocnik, o ile to możliwe, w osobie agenta Rządu.
c)
Przewodniczący, przesyłając przedstawienie, oświadczenie strony przeciwnej, repliką, duplikę i inne pisma, wyznacza odpowiedni, niezbyt długi termin do odpowiedzi. W razie zgłoszonego wniosku- jest on uprawniony do przedłużenia rzeczonego terminu, przyczem wolno mu zasięgnąć przedtem zdania obu stron interesowanych.
d)
Strona przeciwna może złożyć oświadczenie w oznaczonym terminie, stawiając ze swej strony z uzasadnieniem i możliwie dokładnem podaniem środków dowodowych wniosek oddalenia roszczenia i przedstawiając ewentualne własne roszczenia, które jednakowoż muszą siać w prawnym i rzeczowym związku z roszczeniem przedstawionem.
e)
Wnoszący przedstawienie ma prawo wniesienia repliki, przeciwnik zaś dupliki.
f)
Przewodniczący, a także i Sąd Rozjemczy mają prawo w poszczególnych wypadkach jedną lub drugą stronę, albo też obie strony, wezwać do uzupełnienia oświadczeń.
g)
Wszystkie pisma wymienione pod c) do f) należy wnosić w oryginale i 3 uwierzytelnionych odpisach, przewodniczący zaś postępuje z niemi, jak wskazano pod a).
Artykuł  4.
(1)
Przed Sądem Rozjemczym odbywa się ustna rozprawa między stronami, chyba, że obie strony i trzej Sędziowie, biorący udział w sprawie zrzekną się rozprawy ustnej.
(2)
Jeżeli się odbywa rozprawa ustna, każda strona (każdy agent lub jego pełnomocnik) może uciec siej do pomocy rzeczoznawców (doradców).
(3)
Na wniosek obu stron Sąd Rozjemczy może zarządzić przeprowadzenie rozprawy publicznie.
(4)
Postanowienie art. III, punkt 3 f) ma odpowiednie zastosowanie.
(5)
Sąd określa zakres przeprowadzenia ewentualnie potrzebnych dowodów i rozstrzyga, czy, kiedy, gdzie i przez kogo mają być przesłuchani świadkowie i rzeczoznawcy; Sąd może zadawać im wszystkie pytania które uzna za wymagane. Sąd ma prawo również przeprowadzić dochodzenia na miejscu.
(6)
Z przebiegu rozpraw należy spisać protokuł.
Artykuł  5.
(1)
Pogodzenie się stron bez współdziałania Sądu Rozjemczego jest dopuszczalne.
(2)
Pogodzenie się, które nastąpi przy współudziale Sądu Rozjemczego, ma tę samą moc, co orzeczenie.
(3)
Każda strona ma prawo - aż do zakończenia ostatniej ustnej rozprawy - cofnąć swoje przedstawienie. Na żądanie strony przeciwnej, Sąd Rozjemczy - po wysłuchaniu wnoszącego przedstawienie - ustala koszty, jakie winien on zapłacić stronią przeciwnej.
(4)
Po cofnięciu przedstawienia przez stronę, strona przeciwna ma prawo wystąpić z wnioskiem, ażeby sporna kwestja (art. 11 Konwencji z 21 kwietnia 1921 r.) rozstrzygnięta była orzeczeniem Sądu Rozjemczego.
Artykuł  6.
(1)
Po zakończeniu rozprawy Sąd odbywa naradę w swem gronie. Orzeczenie wraz z uzasadnieniem sporządza się na piśmie. Potem dopiero uwiadamia się obie strony. Jeżeli obie strony są obecne, lub zostały wezwane do jawienia się na termin ogłoszenia orzeczenia, uwiadomienie odbywa się, ustnie, w razie przeciwnym, pisemnie przez przesłanie orzeczenia wraz z uzasadnieniem za pokwitowaniem z odbioru, lub przez pocztę. W razie ogłoszenia orzeczenia ustnie, należy oprócz tego przesłać orzeczenie wraz z uzasadnieniem pisemnem iv sposób wyżej określony.
(2)
Sąd Rozjemczy ma prawo - na wypadek wniosku - oznaczyć, która strona ponosi koszty i w jakiej wysokości.
(3)
Sędziowie są obowiązani zachować w tajemnicy przebieg i wynik głosowania.
Artykuł  7.

Przewodniczący ma prawo - nawet w tym wypadku, gdy niema do rozstrzygnięcia żadnej sprawy spornej - zwołać Sędziów na posiedzenie. Również jest on obowiązany do tego i na życzenie jednego z Sędziów.

W każdym roku kalendarzowym powinno się odbyć przynajmniej jedno posiedzenie.

Artykuł  8.

Przepisy niniejszej procedury Sąd Rozjemczy jest władny zmieniać i uzupełniać. Zmiany uzyskują moc obowiązującą dopiero po dokonanem zawiadomieniu wszystkich trzech Rządów. Do spraw będących w toku zmiany te nie mają zastosowania.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.57.404

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Procedura stałego Sądu Rozjemczego, ukonstytuowanego na mocy artykułów 11-21 Konwencji między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec. Paryż.1921.04.21.
Data aktu: 11/05/1923
Data ogłoszenia: 09/06/1923
Data wejścia w życie: 24/06/1923